Grypa jelitowa
Grypa jelitowa inaczej nazywana grypą żołądkową to zakażenie przewodu pokarmowego wywołane najczęściej przez rotawirusy objawiające się wymiotami lub biegunką utrzymującymi się przez kilka dni.
- Pierwsze objawy grypy jelitowej
- Dieta podczas grypy jelitowej
- Jak leczyć jelitówkę?
- Grypa jelitowa a niemowlaki i małe dzieci
Pierwsze objawy grypy jelitowej
Pierwsze objawy grypy jelitowej to gorączka, nudności, bóle brzucha, biegunka, wymioty, brak apetytu, ogólne zmęczenie. Grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową zwłaszcza w okresie od listopada do kwietnia i ma charakter efektu domina zwłaszcza wśród domowników, współpracowników oraz w przedszkolu, szkole czy szpitalu. Niestety mimo starannej ostrożności rzadko udaje się uniknąć zarażenia od osób z najbliższego środowiska. Na pewno częste mycie rąk oraz unikanie użytkowania tych samych przedmiotów zmniejszy ryzyko, ale wirus grypy jelitowej utrzymuje się nawet do tygodnia po ustąpieniu objawów i rozprzestrzenia się bardzo szybko.
Dieta podczas grypy jelitowej
I stało się...dopadła nas grypa jelitowa. Niestety nie ma na nią lekarstwa. Natomiast bardzo ważne jest aby nawadniać organizm oraz uzupełnić o składniki mineralne. Dieta podczas tzw. jelitówki powinna być lekkostrawna, chociaż czasami trudno jest cokolwiek przełknąć. Kiedy biegunka i wymioty powoli zaczną ustępować można wprowadzać kleiki i kaszki gotowane na wodzie, jaka na miękko, sucharki, kisiel, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe.
Jak leczyć jelitówkę?
Co nam może pomóc? W pierwszej kolejności należy spróbować zahamować biegunkę. W aptece znajdziemy powszechnie znane preparaty przeciwbiegunkowe np. Stoperan, Laremid, Węgiel leczniczy. Możemy zaparzyć sobie również słaby napar z rumianku dostępny również w aptece w postaci saszetek lub sypkiej do zaparzania. Możemy również spróbować zahamować wymioty, ale nie na własną rękę. Po konsultacji z lekarzem możemy otrzymać zalecenia do stosowania metoklopramidu czy torecanu. Przy wzmożonych bólach brzucha można skorzystać z dostępnych bez recepty środków rozkurczających np. No-spa, Buscopan.
Najważniejsze jednak podczas grypy jelitowej jest nawadnianie oraz odbudowa flory bakteryjnej. Włączenie preparatów takich jak np. Orsalit zawierających elektrolity, sód, glukozę , uzupełni bieżące straty wody, zapewni prawidłowe pH płynów ustrojowych oraz równowagę kwasowo-zasadową. Włączenie probiotyków np. Dicoflor, Enterol skróci czas biegunki oraz odbuduje wyniszczoną biegunką florą bakteryjną.
Grypa jelitowa a niemowlaki i małe dzieci
U dzieci objawy grypy jelitowej są prawie identyczne jak u dorosłych. Zaniepokoić powinno nas osłabienie apetytu,ból brzucha, wymioty, biegunka oraz podwyższona temperatura ciała od 37°C do nawet 40 °C.
Im młodsze dziecko tym większe niebezpieczeństwo odwodnienia.
Wśród leków, które powinny znaleźć się w naszej apteczce podczas grypy jelitowej naszego dziecka są: środki przeciwgorączkowe np. Ibum, Nurofen, Paracetamol, probiotyki osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego np. Lakcid, Enterol, Dicoflor oraz środki przeciwbiegunkowe np. Smecta.
Można przygotować się na ewentualność wystąpienia grypy jelitowej także szczepiąc dziecko na rotawirusy, ale na ten krok należy zdecydować się w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Grypa jelitowa to choroba bardzo osłabiająca organizm. Niestety po przebytej "jelitówce" wzrasta podatność na infekcje i zaostrzenie chorób przewlekłych. Warto jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów oszczędzać się i powoli wdrażać normalną dietę, która wzmocni nasz organizm, ponieważ częstym skutkiem ubocznym jest ubytek masy ciała.
I oby na drodze już nie stanęły nigdy żadne rotawirusy…
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.