Wakacyjne zatrucia pokarmowe najczęściej są spowodowane spożyciem jedzenia lub picia zawierającego szkodliwe dla turysty bakterie. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na urlopie – radzi ekspert allecco.pl.
Biegunka: jak zapobiegać i leczyć
Biegunka podróżnych, nazywana także klątwą lub zemstą Faraona, to nie mit. W czasie wyjazdów zdarza się często. Ekspert allecco.pl podpowiada, jak jej zapobiegać i jak sobie z nią radzić, kiedy już uprzykrzy nam życie.
- Jak zapobiec biegunce?
- Jak leczyć biegunkę?
- Kiedy biegunka jest niebezpieczna?
Biegunka to jeden z najmniej przyjemnych, ale także najczęściej występujących objawów ze strony przewodu pokarmowego. Zwłaszcza latem potrafi zaskoczyć w najmniej pożądanym momencie. Przecież nikt nie chciałby spędzić urlopu na ciągłym poszukiwaniu toalety!
Jak zapobiec biegunce?
Żeby móc się skutecznie uchronić przed biegunką, należy zastanowić się, jaka jest jej przyczyna. Najczęściej chodzi o bakteryjne zakażenie układu pokarmowego, do którego dochodzi po spożyciu (z jedzeniem lub piciem) szkodliwych dla zdrowia bakterii, co zwykle przytrafia się w rejonach o złych warunkach sanitarnych. W związku z tym odpowiedź na pytanie, jak zapobiegać biegunce podróżnych, nasuwa się sama: należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny! Mycie rąk przed jedzeniem i po każdej wizycie w toalecie to absolutna konieczność.
Zaleca się także, aby pić wyłącznie napoje butelkowane, a jeśli takie nie są dostępne – pić płyny poddane procesom mikrobiologicznego uzdatniania wody (czyli usuwania z nich bakterii). Trzeba także unikać posiłków długo przechowywanych przed spożyciem, żywności oferowanej przez sprzedawców ulicznych, lodu o nieznanym pochodzeniu, surowych lub niedogotowanych jaj, surowego lub niepasteryzowanego mleka, a także ryb i owoców morza w krajach, w których występują trujące zwierzęta morskie.
Kwestią, o której często zapominamy, jest konieczność używania do mycia zębów przegotowanej, uzdatnionej mikrobiologicznie lub butelkowanej wody. I to mimo tego, że zazwyczaj przy tej czynności nie połykamy dużej ilości wody! Jednak nawet kilka kropel wystarczy, by zepsuć nam całą wycieczkę.
Jak leczyć biegunkę?
Mimo najlepiej przestrzeganych zasad higieny i bezpiecznego żywienia się w czasie podróży, istnieje szansa, że biegunka nas jednak nie ominie. Co wtedy należy zrobić?
Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie! Biegunka bowiem, niezależnie od przyczyny, może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia – zwłaszcza w połączeniu z tropikalnymi temperaturami powietrza. Szczególnie narażone są na odwodnienie dzieci! Nawadniać się można zwykłą wodą (oczywiście spełniającą wymogi bezpiecznego żywienia w podróży) lub specjalnymi doustnymi płynami nawadniającymi zawierającymi elektrolity i glukozę. W wielu krajach rozwijających się są one dostępne w miejscowych aptekach i znane pod nazwą ORS (oral rehydration salts).
Pomocnymi preparatami są leki przeciwbiegunkowe dostępne bez recepty, na przykład te zawierające loperamid. Nie należy jednak zapominać, że biegunka podróżnych najczęściej jest wynikiem zakażenia bakteryjnego. Dlatego odpowiednią terapią będzie zastosowanie antybiotyków. W te zaopatrzy nas przed wyjazdem lekarz w przychodni medycyny podróży. Ma on profesjonalną wiedzę dotyczącą skuteczności poszczególnych antybiotyków w różnych rejonach świata, więc będzie w stanie odpowiednio dobrać lek do celu naszej podróży.
Kiedy biegunka jest niebezpieczna?
W większości sytuacji jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z nękającymi nas dolegliwościami związanymi z biegunką. Są jednak sytuacje, w których bezwzględnie należy szukać pomocy lekarskiej.
Należy udać się po profesjonalną pomoc, gdy:
- mamy bardzo liczne (co najmniej 10 razy na dobę), wodniste wypróżnienia, zwłaszcza w rejonach zagrożonych cholerą;
- pojawia się krew i/lub śluz w stolcu, wysoka gorączka, zwłaszcza w rejonach zagrożonych malarią;
- mamy uporczywe wymioty lub ciężkie odwodnienie wymagające leczenia kroplówkami nawadniającymi;
- gdy biegunka podróżnych występuje u dzieci, osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób przewlekle chorych.
W tych przypadkach dużo szybciej dochodzi do odwodnienia, dlatego także nasza reakcja powinna być szybka i stanowcza.
Życzę zdrowia w podróży!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.