Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie miejscowe wyłącznie lakierami przeciwgrzybiczymi jest wystarczające w początkowym stadium nasilenia grzybicy, gdy grzybica obejmuje nie więcej niż 60% płytki paznokcia lub też, gdy mamy do czynienia z powierzchniową grzybicą paznokci. Lakiery mogą być także stosowane w ramach profilaktyki zakażeń grzybiczych. Jedynie leki-lakiery np. Ciclolack zaaplikowany na odpowiednio opiłowaną jednorazowym pilnikiem płytkę paznokcia mogą penetrować w głąb paznokcia i działać grzybobójczo.
W zaawansowanych przypadkach grzybicy paznokci często stosuje się leczenie skojarzone, w którym działanie lakieru jest wzmocnione przez lek stosowany ogólnie w formie tabletek dostępnych na receptę. W takiej sytuacji należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa.
Dawkowanie
Lakier należy nakładać:PIERWSZY MIESIĄC - co drugi dzień
DRUGI MIESIĄC - co najmniej 2 razy w tygodniu
OD TRZECIEGO MIESIĄCA - stosować raz w tygodniu
OstrzeżeniaPilników do paznokci stosowanych podczas leczenia nie wolno używać do pielęgnacji paznokci zdrowych.
Należy szczelnie zamykać butelkę natychmiast po użyciu.
Nie należy nakładać innych lakierów, odżywek na leczone paznokcie.
Leczenie należy kontynuować bez przerwy, do czasu, gdy paznokieć się zregeneruje, a zmienione chorobowo miejsca zostaną całkowicie wyleczone. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.
Działanie
Zawarta w lakierze przeciwgrzybiczym substancja czynna – cyklopiroks, przenika przez płytkę paznokcia i działa przeciwgrzybiczo na grzyby powodujące grzybicę paznokci.
Skład
Substancją czynną jest cyklopiroks (Ciclopiroxum).
1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.
Substancje pomocnicze: kopolimer eteru metylowinylowego i estru monobutylowego kwasu maleinowego, etylu octan, alkohol izopropylowy.
Działania niepożądane
Bardzo rzadko (może dotyczyć do 1 pacjenta na 10 000) obserwuje się zaczerwienienie i łuszczenie skóry w miejscu, gdzie lek Ciclolack miał kontakt ze skórą otaczającą paznokieć.
Rzadko (może dotyczyć do 1 pacjenta na 1 000) występuje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Przeciwwskazania
- jeśli pacjent ma uczulenie na cyklopiroks lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- jeśli paznokcie są znacznie uszkodzone,
- jeśli zmiany chorobowe obejmują więcej niż 50% powierzchni paznokcia i więcej niż 4 paznokcie,
- jeśli zmiany są bardzo nasilone lub pojawiły się nowe zmiany na pozostałych paznokciach,
- jeśli pojawiły się na skórze zmiany o charakterze rumieniowym, złuszczającym w okolicy zmienionych chorobowo paznokci.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.