Grzybica paznokci dotyczy około 10% populacji, przy czym nawet co drugiej osoby po 70-tym roku życia. Dlaczego powstaje grzybica paznokci? Jak leczyć ją skutecznie?
Chroń się przed grzybicą – jak bezpiecznie korzystać z basenów i pryszniców?
Grzybica może dotyczyć nawet co trzeciej dorosłej osoby. Jest nie tylko powszechna, ale też trudna do wyleczenia. Co należy robić, aby nie rozwinęła się u nas grzybica paznokci? O czym pamiętać podczas korzystania z basenów i pryszniców, aby nie pojawiła się grzybica stóp? Oto rady eksperta allecco.pl
- Grzybica – profilaktyka
- Jak ograniczyć pocenie się nóg?
- Preparaty zmniejszające potliwość stóp
- Preparaty przeciwgrzybicze
- Grzybica – profilaktyka łatwiejsza niż leczenie
Grzyby potrzebują niewiele, aby móc się sprawnie namnażać i rozwijać. Wystarczy im ciepłe, wilgotne środowisko. Dodatkowo uszkodzenia skóry, np. otarcia lub pęknięcia, ułatwiają wnikanie grzyba i w ten prosty sposób pojawia się zakażenie. Nie oznacza to jednak, że każdy nasz kontakt z grzybami lub każde zranienie spowoduje od razu rozwój infekcji. Organizm, jeśli sprawnie funkcjonuje, ma silny układ odpornościowy i dobrze działające mechanizmy obronne skóry, potrafi sobie sam poradzić z wieloma drobnoustrojami. Jeśli natomiast równowaga w naszym ciele zostanie zachwiana, łatwo możemy zakazić się grzybicą.
Grzybica – profilaktyka
O zakażenie grzybicze szczególnie łatwo, jeśli nie przestrzegamy kilku podstawowych zasad podczas korzystania z basenów, saun i publicznych pryszniców. Najczęściej pojawia się grzybica stóp i grzybica paznokci. Może jednak dojść również do rozwoju grzybicy miejsc intymnych czy grzybicy pachwin. Jak więc zapobiegać infekcji? Oto kilka podstawowych zasad:
- zawsze pamiętaj o obuwiu ochronnym, nie chodź boso po kafelkach ani na basenie ani w przebieralni i nie pożyczaj obuwia od innych osób;
- korzystaj tylko ze swojego ręcznika i stroju kąpielowego – nie używaj cudzych ręczników;
- po korzystaniu z basenu, sauny lub jacuzzi zawsze dokładnie umyj skórę pod prysznicem;
- uważnie wysusz skórę, zwracając szczególną uwagę na stopy i przestrzenie między palcami – grzybica stóp u wielu osób rozpoczyna się właśnie wskutek niedosuszania tych okolic; pozostawiając je wilgotne ułatwiasz rozwój grzybów;
- staraj się nie siadać na ławkach w stroju kąpielowym, nie odkładaj bielizny na parapet, krzesełko czy inną wspólną przestrzeń;
- po każdej wizycie na basenie wypierz ręcznik w wysokiej temperaturze.
Jak ograniczyć pocenie się nóg?
Poruszając takie problemy jak grzybica paznokci czy grzybica stóp, nie sposób nie wspomnieć o nadmiernej potliwości nóg, która również przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji. Pocenie się jest naturalnym procesem, dzięki któremu nasz organizm utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała. U niektórych osób, proces ten jest jednak zaburzony i dochodzi do nadmiernej potliwości, co nie tylko sprzyja zakażeniom grzybiczym, ale również stanowi często wstydliwy problem.
Ta krępująca przypadłość jest też częsta w okresie zmian hormonalnych – podczas dojrzewania lub w trakcie menopauzy. Stosując wymienione wyżej preparaty przeciwgrzybicze, spray’e do stóp, a także talk do butów, możemy znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować ten problem.
Preparaty zmniejszające potliwość stóp
Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią higienę. Jeśli dotyczy nas problem nadmiernej potliwości stóp, zaleca się mycie nóg przynajmniej dwa razy dziennie, w chłodnej wodzie. Drugą kwestią jest odpowiednie obuwie. Powinno być ono przewiewne – nasze stopy muszą jak najczęściej oddychać, wietrzyć się. Szczególnie jest to ważne podczas ciepłych miesięcy. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zrezygnujmy ze skarpet i zakrytych butów. W czasie upałów stopy mają tendencję do puchnięcia, więc nie zakładajmy za ciasnych butów. Obuwie powinno być nie tylko stabilne i przewiewne, ale także wygodne. Warto również sięgać po produkty, które pomogą ograniczyć nadmierną potliwość.
- Olejki eteryczne
Można do wody, w której moczymy stopy dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który posiada silne właściwości przeciwgrzybicze. Inne olejki, które też można wykorzystać to np. olejek lawendowy, szałwiowy lub tymiankowy.
- Talki do stóp
Dobrym sposobem na pocenie się nóg jest talk kosmetyczny lub talk, wzbogacony o ekstrakt z szałwii i krwawnika, które zapobiegają nadmiernemu poceniu – Nivelazione Skin Therapy Expert. Oprócz tego, że możemy taki talk stosować do butów, w niewielkiej ilości warto również rozprowadzić go na umytej, dokładnie wysuszonej skórze stóp. Systematyczne talkowanie nie tylko łagodzi problem nasilonej potliwości, ale również zapewnia nam świeżość i komfort. Talk do butów to także ochrona przed podrażnieniami i otarciami naskórka.
- Spraye do obuwia i do stóp
Wielu pacjentów chwali również preparat Pedipur Deo. Ma on formę aerozolu, którym należy spryskać całe stopy, łącznie z paznokciami i pozostawić do wyschnięcia. Może być on także wykorzystywany jako spray do butów. Nie tylko chroni przed nadmierną potliwością, ale działa też przeciwbakteryjnie i zapobiega rozwojowi grzybów. Godny polecenia jest też Pedipur S Puder płynny. Skutecznie zmniejsza wydzielanie potu i ogranicza nieprzyjemny zapach z nim związany. Spray do butów chroniący przed grzybicą to również Steper. Jest on szczególnie polecany właśnie osobom często korzystającym z basenów czy innych miejsc, w których ryzyko infekcji jest znacznie większe. Można nim spryskać obuwie, wnętrze skarpet, a także skórę.
- Blokery potu
Sposób na pocenie się nóg dla osób z bardzo nasilonym problemem to użycie preparatu Etiaxil Lotion do stóp i dłoni. Silnie i długotrwale hamuje on aktywność gruczołów potowych, dzięki czemu skutecznie zmniejsza potliwość stóp, a tym samym niweluje nieprzyjemny zapach. Stosuje się go na noc, co 3-5 dni.
Preparaty przeciwgrzybicze
Wiemy, jak trudną i uciążliwą w leczeniu chorobą jest grzybica. Profilaktyka jest więc podstawą. Stosując powyższe rady i odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze, stosunkowo łatwo możemy zapobiegać zakażeniom grzybiczym. Jeśli jednak zauważymy u siebie pierwsze objawy grzybicy, nie zwlekajmy z leczeniem, ponieważ im szybciej je zaczniemy, tym szybciej pozbędziemy się grzybów. W przypadku takich schorzeń jak grzybica stóp czy grzybica paznokci, leki i inne preparaty muszą być stosowane regularnie, aby pojawił się oczekiwany efekt.
W przypadku grzybicy stóp, można zastosować krem Daktarin, który należy wcierać 2 razy dziennie przez okres 2-6 tygodni lub krem Lamisilatt, zalecany do stosowania raz dziennie przez okres tygodnia. Preparaty te zawierają różne substancje przeciwgrzybicze o silnym działaniu w stosunku do najczęstszych gatunków grzybów.
Jeśli dotyczy nas grzybica paznokci, leki zazwyczaj należy stosować znacznie dłużej niż przy grzybicy stóp. Można wykorzystać w tym celu żel Undofen Terapia 3w1, który przez pierwsze cztery tygodnie należy nakładać na paznokcie dwa razy dziennie, a później już tylko raz do czasu odrośnięcia nowego, zregenerowanego paznokcia. Silnie działa również Amorolak. Jest to lakier, który nakłada się na paznokcie 1-2 razy w tygodniu, przez okres 9-12 miesięcy. Pacjenci chwalą również preparaty Scholl na grzybicę. Przy grzybicy paznokci można użyć Scholl Preparat na grzybicę paznokci, który nakłada się pędzelkiem na zakażone paznokcie. Natomiast przy grzybicy stóp, skuteczny jest Scholl Zestaw na grzybicę stóp. Może być on stosowany już powyżej 4-ego roku życia. Preparaty Scholl na grzybicę niszczą grzyby, a także chronią przed ponownym zakażeniem, które niestety zdarzają się dosyć często. Aby były one skuteczne, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu.
Grzybica – profilaktyka łatwiejsza niż leczenie
Grzybica jest chorobą, którą bardzo łatwo można się zarazić nie przestrzegając podstawowych zasad higieny. Jest to jeszcze łatwiejsze w przypadku częstego korzystania z basenów, saun, jacuzzi czy innych publicznych miejsc. Warto pamiętać o wymienionych wyżej kwestiach, które chronią nas przed zakażeniem grzybiczym. Pomóc nam w tym mogą również preparaty apteczne, takie jak spray’e do butów lub talk do stóp. Zmniejszą one potliwość stóp, a tym samym ograniczą rozwój grzybów i zniwelują nieprzyjemny zapach. Regularne stosowanie takich preparatów nie tylko ochroni nas przed grzybicą, ale także przywróci nam codzienny komfort i dobre samopoczucie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.