Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisProdukt leczniczy
Biotylek wskazany do stosowania w leczeniu niedoborów biotyny w organizmie.
DziałanieLek łagodzi objawy niedoboru biotyny oraz pomaga zapobiegać ich następstwom.
DawkowanieLek przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza lub według zaleceń znajdujących się w ulotce. Stosować doustnie, przyjmować regularnie. Przy problemach przełykaniem tabletkę można rozkruszyć i wymieszać w niewielkiej ilości wody. Dawka dobowa: zaleca się stosować 5-10mg biotyny.
SkładSubstancja czynna: biotyna (Biotinum). Każda tabletka zawiera 5mg biotyny oraz substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Działania niepożądanePodczas stosowania leku u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane. Częstość nieznana – pokrzywka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
InterakcjeW szczególności należy poinformować lekarza o:
lekach przeciwdrgawkowych (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon), które powodują zmniejszenie stężenia biotyny we krwi,
hormonach steroidowych, które mogą przyspieszać rozkład biotyny w tkankach,
awidynie, zasadowej glikoproteinie występującej w białku jaja kurzego, która ma zdolność łączenia się z biotyną, inaktywując ją i uniemożliwiając jej wchłanianie. W przypadku niedoboru biotyny lub przyjmowania jej preparatów nie należy spożywać surowego białka jaja kurzego.
kwasem walproinowym, który obniża aktywność enzymów metabolizujących biotynę,
antybiotykami, które mogą zmniejszać stężenie lub siłę działania biotyny poprzez zaburzanie mikroflory jelitowej.
Stosowanie leku Biotylek z jedzeniem, piciem i alkoholem
W okresie stosowania leku nie należy spożywać surowego białka jaja kurzego, gdyż może to spowodować zahamowanie wchłaniania biotyny.
Alkohol powoduje zmniejszenie stężenia biotyny we krwi.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.