Kategorie
We wczesnym etapie rozwoju infekcji odczuwalne jest niewielkie pieczenie podczas oddawania moczu, a następnie coraz częstsze wizyty w toalecie i niemożliwość opróżnienia pęcherza. Pojawiają się także dolegliwości i pieczenie, a nawet mogą wystąpić krwawienia z dróg moczowych. Rzadziej infekcja może dotyczyć górnych dróg moczowych w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek i tu dodatkowo obok wymienionych wyżej objawów mogą pojawić się gorączka i ból brzucha.
Najczęściej przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli, naturalnie bytująca w jelicie grubym. Przemieszczenie się tej bakterii do ujścia cewki moczowej powoduje infekcje, a w związku z krótszą długością cewki moczowej u kobiet częściej właśnie tą płeć dotyka to schorzenie. Do innych przyczyn można zaliczyć także duża aktywność seksualna ( ryzyko jest tym większe im większa częstotliwość), cewnikowanie dróg moczowych, a także predyspozycje anatomiczne.
Jeżeli wstępnie podejrzewasz infekcje dróg moczowych, należy jak najszybciej zaopatrzyć się w preparaty zawierające w składzie substancję czynną furaginę. Allecco.pl posiada w ofercie preparaty na infekcje i zakażenie dróg moczowych tj. np. Urofuraginę, Neofuraginę hamujące rozwój bakterii w drogach moczowych lub preparaty zawierające w składzie żurawinę np. Urinal, Żuravit, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz wykazują działanie przeciwbakteryjne.
Dodatkowo można wspomóc leczenie preparatami ziołowymi np. Urosept, Urosan fix, które zawierające wyciągi z brzozy, rumianku, pietruszki, skrzypu, brusznicy zwiększającymi wydzielanie moczu, a tym samym wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. W okresie infekcji zaleca się również picie sporych ilości wody, co również przyśpieszy wypłukiwanie drobnoustrojów jak również rozcieńczy mocz i ograniczy pieczenie podczas jego oddawania.
Zapalenie pęcherza manifestuje się poprzez pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu. Chory boryka się też z silnym parciem. Niekiedy objawy okazują się na tyle dokuczliwe, że wdraża się silniejsze leki na zapalenie pęcherza. Niektóre z nich są dostępne bez recepty, co ułatwia szybkie rozpoczęcie kuracji. Inne przepisać może jedynie lekarz po stwierdzeniu wyraźnych wskazań.
Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne i zaawansowany charakter, stosuje się lek na zapalenie pęcherza z antybiotykiem. Zwalcza on patogeny, ale także eliminuje pożyteczne mikroorganizmy. Jego wdrożenie wymaga użycia preparatów osłonowych. Probiotyki dostarczają żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii, zmniejszając tym samym ryzyko dysbiozy (zaburzenia równowagi mikrobiologicznej). Antybiotyki na zapalenie pęcherza dobiera się indywidualnie, uwzględniając przyczynę zakażenia.
Lek na zapalenie pęcherza często zawiera furaginę. Wspomniany chemioterapeutyk posiada szerokie spektrum działania. Zwalcza zarówno bakterie gramdodatnie, jak i gramujemne. Furaginę w sposób szczególny rekomenduje się osobom, które skarżą się na nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Leki z niższą dawką tej substancji są dostępne bez recepty.
Dużym wsparciem przy infekcjach okazują się tabletki na zapalenie pęcherza, które swoje działanie opierają na metenaminie i salicylanie fenylu. Wspomniane substancje eliminują bakterie, które najczęściej wywołują zakażenie. Ponadto posiadają aktywność przeciwzapalną, przeciwbólową i przeciwgorączkową. Wskazaniem do wdrożenia metenaminy i salicylanu fenylu są ostre stany zapalne pęcherza moczowego.
Infekcje dróg moczowych częściej przydarzają się kobietom. Panie predysponuje do nich budowa anatomiczna. W ich przypadku końcowa część układu moczowego znajduje się w bliskim sąsiedztwie odbytu. Sprzyja to przenoszeniu mikroorganizmów kałowych, w tym potencjalnych patogenów, m.in. podczas podcierania i noszenia obcisłej bielizny. Zakażenie dróg moczowych najczęściej wywołują bakterie, w tym Escherichia coli. Przytrafiają się one również mężczyznom, ale znacznie rzadziej.
Początkowo, gdy objawy infekcji nie są zbyt nasilone, można sięgnąć po leki ziołowe na zapalenie pęcherza. Szybka reakcja pozwala uniknąć bardziej obciążającego leczenia. Najczęściej stosuje się zioła na zapalenie pęcherza takie jak:
Naturalne sposoby na zapalenie pęcherza moczowego często bazują na żurawinie. Początkowo sądzono, że te kwaśne owoce wspomagają walkę z patogenami, przyczyniając się do obniżenia pH. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że żurawina na zapalenie pęcherza jest skuteczna, gdyż zawiera flawonoidy, antocyjany i proantocyjanidyny. Wspomniane substancje przyłączają się do bakterii Escherichia coli. Utrudnia to patogenom kolonizację pęcherza moczowego. Gdy mikroorganizmy pozostają niezwiązane z jego ścianami, organizm usuwa je w naturalny sposób. Zostają wyeliminowane z ustroju wraz z wydalanym moczem. Obecnie nie trzeba pić soku, warto zwrócić uwagę na tabletki z żurawiną na zakażenie dróg moczowych.