Kategorie
Zapalenie pochwy to problem, który dosięga większość kobiet na pewnym etapie życia. Towarzyszą mu dokuczliwe dolegliwości takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, ból podczas stosunku i oddawania moczu. Panie częściej zapadają na infekcje intymne niż panowie. Predysponuje je do tego budowa anatomiczna. W ich przypadku układ rozrodczy, moczowy i wydalniczy znajduje się w bliskiej odległości. Wystarczy obcisła bielizna lub niewłaściwy kierunek podczas podcierania, aby rozwinęła się infekcja intymna. Istnieją na szczęście skuteczne leki, które zwalczają jej przyczynę. Najlepiej stosować je wraz z wyrobami medycznymi, które przywracają naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy. Jakie preparaty opracowano z myślą o zdrowiu intymnym kobiet?
Nie każda infekcja intymna ma takie samo podłoże, dlatego nie zawsze stosuje się antybiotyk. Zapalenie pochwy wywołują:
Zaleca się, aby kobiety cierpiące na upławy i świąd pochwy, zgłosiły się do ginekologa. Lekarz przeprowadzi badania, które w połączeniu z pogłębionym wywiadem, pomogą ustalić źródło dolegliwości. Na infekcje intymne wywołane przez bakterie najczęściej stosuje się maści, globulki i tabletki z antybiotykiem.
Grzybica pochwy to zakażenie, które powodują drożdże z rodzaju Candida. Wchodzą one w skład fizjologicznej mikrobioty. Zazwyczaj ich liczebność ogranicza niskie pH, które wynika z wytwarzania kwasu mlekowego przez dobroczynne szczepy bakterii. Kiedy liczba tych pożytecznych mikroorganizmów spada, otwierają się wrota dla drożdży. Szczepy Candida namnażają się intensywnie, wywołując zakażenie, któremu towarzyszy silny stan zapalny.
Leki na grzybicę pochwy zazwyczaj stosuje się zewnętrznie. Mają postać globulek, żeli, maści i tabletek dopochwowych. Przynoszą tym samym szybką poprawę, bo podaje się je w miejscu działania. Zmniejsza to też ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.
Leki na grzybicę pochwy często opierają się na klotrimazolu jako substancji czynnej. Przynoszą najlepsze rezultaty, gdy jednocześnie odbudowuje się mikrobiotę pochwy. Służą temu probiotyki ginekologiczne i doustne, które dostarczają żywe i starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego.
Zapalenie pochwy nie zawsze wynika z infekcji. Czasem dochodzi do niego w sposób mechaniczny, np. podczas zbyt intensywnego stosunku płciowego. Gwałtowna penetracja powoduje bolesne otarcia. Sprzyja im także noszenie obcisłej odzieży wykonanej z syntetycznych materiałów. Koronkowe stringi z poliestru wyglądają atrakcyjnie, ale warto zakładać je okazjonalnie. Na co dzień lepiej sprawdzą się bawełniane figi, które zapewniają prawidłowy przepływ powietrza. Kobiety po zabiegach chirurgicznych i porodach są szczególnie narażone na zapalenie pochwy. Uszkodzenia mechaniczne stanowią otwarte wrota dla patogenów. Nic dziwnego, że wiele kobiet po intensywnym stosunku seksualnym i noszeniu obcisłej bielizny skarży się na infekcje intymne.
Można im zapobiec, sięgając po nawilżające globulki dopochwowe. Zawierają one kwas hialuronowy oraz mlekowy. Niektóre wzbogaca się bakteriami probiotycznymi. Wspomniane składniki pomagają odbudować naturalną barierę ochronną pochwy.
Podrażnienia pochwy stanowią niezwykle bolesną przypadłość, która pojawia się wskutek depilacji miejsc intymnych i stosowania niewłaściwych kosmetyków. Warto podkreślić, że mydło ze względu na zasadowe pH zaburza równowagę mikrobiologiczną. Lepiej stosować delikatny płyn do higieny intymnej, który nie zawiera silnych detergentów i potencjalnych alergenów.
Zakażeniom najlepiej zapobiegać. Kiedy już do nich dojdzie, z pomocą przychodzi lek na infekcje intymne. Zawsze należy doprowadzić kurację do końca. Nie wolno jej przerywać, gdy zaobserwuje się poprawę, bo grozi to nawrotem zakażenia.
Kobiety, które skarżą się na infekcje intymne, mają zaburzoną równowagę mikrobiologiczną pochwy. Bakterie kwasu mlekowego i ich metabolity tworzą naturalną barierę ochronną, która przeciwdziała zakażeniom. Niestety, czasem obserwuje się zaburzenia ilościowo-jakościowe mikrobioty. Odpowiadają za nie czynniki takie jak:
Kobiety, które cierpią na infekcje intymne, pragną uzyskać natychmiastową pomoc. Świąd i pieczenie często utrudnia im normalne funkcjonowanie. Mając to na uwadze, opracowano leki na infekcje intymne bez recepty. Ułatwia to szybki dostęp do produktów, które niwelują dokuczliwe dolegliwości. Odpowiadają one za zwalczanie patogenów, przywrócenie prawidłowej mikrobioty, obniżenie pH pochwy, redukcję świądu i pieczenia. Zawarty w nich kwas mlekowy i hialuronowy nawilża miejsca intymne, jednocześnie je odbudowując. Wspomniane środki nie zawsze przynoszą upragnioną poprawę. Jeśli objawy infekcji intymnej nadal się utrzymują, należy skonsultować się z ginekologiem. Przepisze on mocniejsze leki na zapalenie pochwy.
Dużą popularnością cieszą się tabletki dopochwowe, które umieszcza się bezpośrednio w miejscu działania. Zaleca się, aby po ich aplikacji nie ruszać się. Warto założyć wkładki higieniczne, bo rozpuszczające się środki mogą częściowo wylewać się z pochwy, brudząc bieliznę. Przynoszą ulgę w krótkim czasie, bo w przeciwieństwie do leków doustnych nie muszą pokonywać skomplikowanej drogi. Nie zakłócają też równowagi całego organizmu i zapobiegają ogólnoustrojowym skutkom ubocznym. Zawierają substancje grzybobójcze, które wprawdzie nie eliminują bakterii, ale ich niedobór przyczynił się do rozwoju kandydozy. Biorąc to pod uwagę, kurację trzeba uzupełnić probiotykami.
Wśród popularnych leków przeciwgrzybiczych należy wymienić globulki na infekcje intymne. Niektóre stosuje się wspomagająco, gdyż zawierają żywe bakterie kwasu mlekowego, kwas hialuronowy i mlekowy. Kuracja z ich wykorzystaniem sprzyja odbudowie pochwy i przywróceniu równowagi mikrobiologicznej.
Każde zapalenie pochwy ma nieco inny przebieg i przyczynę, dlatego lekarze stosują indywidualne podejście. Starają się określić źródło zgłaszanych dolegliwości. Niekiedy dyskomfort powoduje kąpiel w basenie, gdyż chlorowana woda zabija także dobre bakterie kwasu mlekowego i wysusza miejsca intymne.
Na stan zapalny pochwy o podłożu bakteryjnym stosuje się antybiotyki. Wspomniane leki zwalczają zarówno patogeny, jak i pożyteczne mikroorganizmy. Rekomenduje się probiotyki doustne i dopochwowe jako środki wspomagające kurację.
Na infekcje intymne spowodowane przez drożdże podaje się leki przeciwgrzybicze. Klotrimazol stanowi jedną z popularnych substancji czynnych.
Istnieją specjalistyczne tabletki dopochwowe na infekcje wywołane przez rzęsistka i inne pierwotniaki. Ginekolog może również przepisać przeciwwirusowe leki na infekcje intymne.
Większość kobiet co pewien czas zapada na infekcje intymne. Jest to normalne, biorąc pod uwagę, że sprzyjają im zmiany hormonalne oraz krwawienia menstruacyjne. Zakażenie pochwy wciąż traktuje się jako powód do wstydu. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ może przytrafić się każdej kobiecie.
Niestety, jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie leki na infekcje intymne, problem sam nie ustąpi. Nie pomogą nasiadówki w ziołowych naparach ani irygacje pochwy, które nierzadko jeszcze bardziej nasilają dolegliwości. Lekkie zapalenie pochwy można leczyć przy użyciu produktów bez recepty. Jeśli objawy nie ustąpią, ulegną nasileniu, pojawią się upławy z krwią lub ropą, należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem.