Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisPreparat zawiera enzymy trawienne trzustki (enzymy trzustkowe).
DawkowanieLek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Dawkowanie leku Pangrol 10000 lekarz ustala indywidualnie, w zależności od stopnia niewydolności trzustki pacjenta. Najczęściej zaleca się przyjmowanie 2-4 kapsułek leku w czasie posiłku.
W zależności od rodzaju posiłku oraz nasilenia zaburzeń trawienia, wymagana dawka leku może być znacznie większa.
Kapsułki należy połykać w całości w trakcie posiłku popijając dużą ilością wody.
Pacjenci, którzy nie są w stanie połknąć kapsułki, mogą wysypać jej zawartość do szklanki z niewielką ilością płynu i natychmiast po wymieszaniu zażyć bez rozgryzania czy żucia, a następnie popić szklanką wody.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwiePacjenci z nadwrażliwością na wieprzowinę (alergia na wieprzowinę) lub inny składnik leku Pangrol 10 000.
Pacjenci z ostrym zapaleniem trzustki i ostrymi napadami w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, w fazie zaostrzenia choroby.
Skład1 kapsułka (z minitabletkami odpornymi na działanie soku żołądkowego) zawiera:
Substancja czynna:
minitabletki:
Pankreatyna o aktywności:
Lipazy 10 000 j.
Amylazy 9 000 j.
Proteaz 500 j.
Substancje pomocnicze:
minitabletki:
Kroskarmeloza sodowa
Celuloza mikrokrystaliczna
Olej rycynowy, utwardzany
Krzemu dwutlenek bezwodny koloidalny
Magnezu stearynian
30% wodna zawiesina kopolimeru etyloakrylanu z kwasem metakrylowym (1:1), typ C
Trietylu cytrynian
30% emulsja simetikonu
Talk
Kapsułka:
Żelatyna
Żelaza tlenek czerwony E172
Żółcień chinolinowa E104
Żelaza tlenek żółty E172
Indygotyna E132
Tytanu dwutlenek E171
Działania niepożądaneW przypadku wystąpienia jednego z poniższych objawów, należy natychmiast przerwać zażywanie leku Pangrol 10 000 i jeżeli jest to możliwe, zgłosić się do lekarza.
W pojedynczych przypadkach, po przyjęciu sproszkowanej trzustki, opisywano reakcje alergiczne typu natychmiastowego, takie jak: wysypka skórna, kichanie, łzawienie oczu, skurcz oskrzeli, reakcje alergiczne ze strony przewodu pokarmowego. U pacjentów z charakterystycznymi zaburzeniami czynności trzustki (mukowiscydoza), w pojedynczych przypadkach po przyjęciu dużych dawek sproszkowanej trzustki, opisywano występowanie zwężeń dolnych fragmentów jelita (w obszarze krętniczo- kątniczym i okrężnicy wstępującej).
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.