Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
Opis
Menopauza TEST płytkowy pozwala na zdiagnozowanie początkowego okresu przekwitania u pań.
Dawkowanie
Regularność badania zależy od obserwowanych objawów przekwitania. Jeżeli miesiączka jest regularna, test należy wykonać w pierwszym tygodniu cyklu miesięcznego i powtórzyć tydzień później. Jeżeli natomiast miesiączkujesz nieregularnie, pierwszy test zrób w dowolnym dniu miesiąca i powtórz próbę po upłynięciu kolejnych siedmiu dni.
W celu przeprowadzenia testu konieczna będzie próbka świeżego moczu. Należy go oddawać w godzinach porannych po co najmniej 5-godzinnej przerwie. Badany mocz należy pobrać zawsze do czystego i suchego naczynia.
- Tuż przed wykonaniem próby otwórz foliową kopertkę poprzez jej rozdarcie.
- Z koperty wyjmij test płytkowy i plastikową pipetkę.
- W kopertce znajduje się również środek pochłaniający wilgoć, który należy wyrzucić do domowych śmieci.
- Płytkę testową umieść na poziomej powierzchni.
Badanie rozpocznij od pobrania moczu za pomocą plastikowej pipetki.
Za pomocą ostrożnych ruchów umieść 3 krople w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu na płytce testowej. Aby uniknąć napowietrzenia, pipetę trzymaj pionowo, ok. 1 cm nad powierzchnią testu.
Uzbrój się w cierpliwość i poczekaj na efekty ok. 5 minut. Przyjmą one postać barwnych prążków, których układ stanowi o ostatecznym wyniku badania.
Jeżeli rezultat pojawi się po ponad 10 minutach, test należy uznać za nieudany.
.
Interpretacja wyników testu
Wynik dodatni
Jeśli rezultat badania jest dodatni, w okienku wynikowym pojawią się dwa intensywne prążki o podobnej intensywności – testowy T oraz kontrolny C. Rezultat oznacza wyższy, niż przewiduje norma poziom hormonu FSH, mogący oznaczać stadium perimenopauzy. W takim wypadku należy skontaktować się z lekarzem, aby przeprowadzić dalszą diagnozę i ewentualnie podjąć terapię.
Wynik ujemny
W przypadku wyniku ujemnego obserwowana intensywność prążka T jest znacznie słabsza lub pasek nie pojawia się wcale. Rezultat oznacza prawdopodobny brak stadium perimenopauzy w danym cyklu.
Wynik nieważny
Brak pojawienia się prążka kontrolnego C oznacza nieważność przeprowadzonego testu. W takim wypadku należy powtórzyć badanie, korzystając z nowego zestawu.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.