Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Podmiot odpowiedzialny
OpisWskazania: w przewlekłych zaparciach, encefalopatii w przebiegu niewydolności wątroby u dorosłych (stany przedśpiączkowe i śpiączka wątrobowa).
DziałanieLaktuloza jest syntetycznym disacharydem, który po podaniu doustnym nie ulega rozkładowi z udziałem enzymów trawiennych i praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. W okrężnicy laktuloza ulega rozkładowi przez bakterie jelita grubego do kwasów organicznych. Kwasy te powodują ściągnięcie wody do jelita. Następuje zmiękczenie stolca i ułatwienie jego przemieszczania. Dochodzi do ustąpienia zaparcia.
DawkowanieZaparcie:
- dorośli: dawka początkowa: 15–45ml, dawka podtrzymująca: 15–30ml,
- dzieci (7-14 lat): dawka początkowa: 15ml, dawka podtrzymująca: 10–15ml,
- dzieci (1-6 lat): dawka początkowa: 5–10ml, dawka podtrzymująca: 5–10 ml,
- niemowlęta (poniżej 1 roku): dawka początkowa: do 5ml, dawka podtrzymująca: do 5ml.
Śpiączka wątrobowa i stan przedśpiączkowy – tylko u osób dorosłych: dawka początkowa: 3–4 razy na dobę po 30–45ml. Dawka podtrzymująca: należy ją ustalić w taki sposób, aby pacjent oddawał luźny stolec 2-3 razy na dobę.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieJeśli pacjent ma nadwrażliwość na laktulozę lub którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu
w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego lub ryzyka perforacji przewodu pokarmowego,
jeśli u pacjenta jest zwiększone stężenie galaktozy we krwi (galaktozemia),
w przypadku nietolerancji laktozy.
Skład15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy ciekłej (Lactulosum liquidum), 1 ml syropu zawiera 500 mg laktulozy ciekłej, Substancje pomocnicze: aromat truskawkowy, kwas cytrynowy jednowodny, woda oczyszczona
Podmiot odpowiedzialnyZakład Farmaceutyczny „Amara" Sp. z o.o.
ul. Stacyjna 5,
30-851 Kraków
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.