Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Maść zawiera polisiarczan mukopolisacharydowy, który należy do grupy leków stosowanych miejscowo w tępych urazach z krwiakami i bez krwiaków oraz w zapaleniu żył powierzchniowych, których nie można leczyć opatrunkiem uciskowym.
Maść może być stosowana do fono- i jonoforezy.
Dawkowanie
Lek Hirudoid należy nakładać 2 do 3 razy na dobę na miejsca zmienione chorobowo lub, jeśli zachodzi potrzeba, częściej.
W zależności od wielkości leczonej powierzchni zazwyczaj wystarcza nałożenie od 3 do 5 cm maści.
Hirudoid w postaci maści należy wmasować w miejsca zmienione chorobowo. W przypadku bolesnego zapalenia, maść należy delikatnie rozprowadzić na miejsca chorobowo zmienione. Hirudoid maść może być używany jako opatrunek z maści.
W przypadku tępych urazów leczenie zwykle trwa do 10 dni, a w przypadku zapalenia żył powierzchownych od 1 do 2 tygodni.
Lek Hirudoid może być również stosowany do fono- i jonoforezy. Podczas jonoforezy maść jest podawana pod katodę
Skład
100 g maści zawiera 300 mg polisiarczanu mukopolisacharydowego (heparynoid) - co odpowiada 25 000 j. (jednostki ustalone na podstawie oznaczenia częściowego czasu aktywowanej tromboplastyny APTT).
Działania niepożądane
Częstość mniej niż u 1 na 10 000 pacjentów - bardzo rzadko.
Bardzo rzadko mogą wystąpić miejscowe reakcje nadwrażliwości, takie jak zaczerwienienie skóry, które zazwyczaj ustępuje szybko po zaprzestaniu stosowania produktu leczniczego.
4- hydroksybenzoesan metylu i propylu może powodować reakcje alergiczne.
Przeciwwskazania
Jeśli występuje nadwrażliwość (uczulenie) na polisiarczan mukopolisacharydowy, 4-hydroksybenzoesan metylu, 4-hydroksybenzoesan propylu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Nie należy nakładać maści na otwarte rany i uszkodzoną skórę.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.