Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisProszek do przygotowywania roztworu doustnego, stosowany w objawowym leczeniu zaparć u dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia.
DziałanieMakrogol działa poprzez zwiększenie ilości wody w stolcu, co pomaga przezwyciężyć problemy związane ze zbyt wolną pracą jelit. Forłax 10 g nie wchłania się do krwiobiegu i nie ulega rozkładowi w organizmie.
DawkowanieStosowanie u dzieci powyżej 8 lat i dorosłych Rekomendowana dawka to jedna - dwie saszetki na dobę, przyjmowane najlepiej w postaci jednej dawki rano.
Dawka dobowa zależy od uzyskanego efektu i wynosi od jednej saszetki co drugi dzień (szczególnie u dzieci) do maksymalnie dwóch saszetek na dobę. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (co najmniej 50 ml) bezpośrednio przed spożyciem, następnie wypić przygotowany roztwór.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie przyjmować leku Forlax 10 g
jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na makrogol (glikol polietylenowy) lub którykolwiek z pozostałych składników
jeśli u pacjenta występuje choroba taka jak ciężka choroba jelit: -choroba zapalna jelit (taka, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Choroba Leśniowskiego-Crohna, nieprawidłowe zwężenie jelit)
perforacja jelit lub ryzyko wystąpienia perforacji jelit
niedrożność jelit lub podejrzenie niedrożności jelit
ból brzucha o nieznanej przyczynie
SkładSubstancją czynną leku jest makrogol 4000 -10,00 g w każdej saszetce.
Ponadto lek zawiera:
sacharynę sodową (E954), aromat pomarańczowo-grejpfrutowy pomarańczowy i grejpfrutowy, skoncentrowany sok pomarańczowy, cytral, aldehyd octowy, linalol, etylu maślan, alfa-terpineol, oktanal, beta-gamma-heksenol, maltodekstryna, guma arabska, sorbitol, butylowany hydroksyanizol (E320) oraz dwutlenek siarki (E220)
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek Foriax 10 g może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane, które są zwykle łagodne i nie trwają długo, obejmują:
U dzieci
Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób): ból brzucha, biegunka, która może także powodować bolesność okolic odbytu Niezbyt często (mogą dotyczyć 1 na 100 osób), nudności (mdłości) lub wymioty •Wzdęcie brzucha
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): reakcje alergiczne (nadwrażliwości) (wysypka, pokrzywka, obrzęk twarzy lub gardła, trudności w oddychaniu, omdlenie lub zapaść)
U dorosłych:
Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób): ból brzucha, wzdęcie brzucha, nudności (mdłości), biegunka.
Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób): wymioty, nagła potrzeba udania się do toalety, nietrzymanie stolca
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.