Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
Opis
Erazaban to lek na opryszczkę, który blokuje wnikanie wirusa do zdrowych komórek skóry. Jego składnikiem aktywnym jest dokozanol, będący składnikiem błon komórkowych u ludzi.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia: zewnętrznie, nałożyć ostrożnie cienką warstwę kremu na całą powierzchnię zmian opryszczkowych pięć razy na dobę (w odstępach około 3 godzin w ciągu dnia).
Należy rozpocząć leczenie, gdy tylko zauważy się pierwsze objawy opryszczki wargowej (świąd, pieczenie, palenie lub kłucie w miejscu dotkniętym zakażeniem)
Umyć starannie ręce przed i po nałożeniu leku, aby uniknąć rozsiewania zakażenia. Do nakładanie kremu można użyć patyczka kosmetycznego.
Kontynuować leczenie do pełnego wygojenia, do którego dochodzi zazwyczaj pomiędzy 4. a 6. dniem leczenia. Jeżeli nie stwierdzi się złagodzenia objawów po 10 dniach, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Należy pamiętać, że ten lek powinien być stosowany tylko przez jedną osobę. Przekazanie tuby innym osobom wiąże się z ryzykiem przeniesienia na nie zakażenia.
Działanie
Substancja czynna leku Erazaban blokuje wnikanie do zdrowych komórek skóry wirusów takich jak wirus opryszczki. W ten sposób zapobiega namnażaniu się wirusa, dzięki czemu skraca czas trwania i może łagodzić przebieg opryszczki. Zmniejsza uciążliwe objawy opryszczki, takie jak: ból, mrowienie, kłucie oraz świąd.
Skład
Substancją czynną leku jest dokonazol (Doconazolum)
1 g kremu zawiera 100 mg dokozanolu.
Substancje pomocnicze: sacharozy stearynian i distearynian, lekki olej mineralny, glikol propylenowy,
alkohol benzylowy i woda oczyszczona.
Działania niepożądane
Bardzo częste (więcej niż 1 na 10 pacjentów):
ból głowy.
Częste (więcej niż 1 na 100 pacjentów):
zaburzenia skóry obejmujące suchość skóry, wysypki oraz obrzęk twarzy występujące w miejscu nałożenia kremu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.