Kategorie
Wilgoć, utrudnione parowanie, ale także osłabiona odporność, choroby metaboliczne i naklejanie tipsów sprzyja infekcjom grzybiczym w obrębie stóp i paznokci. Często nieleczone zmiany na stopach przenoszą się na wały okołopaznokciowe i na płytkę, co jest znacznie trudniejsze do zwalczenia. Grzybica stóp objawia się zmianami skórnymi umiejscowionymi między palcami, bądź na podeszwie, które są zaczerwienione, swędzące, z krostkami lub tendencją do łuszczenia się. Grzybica paznokci sprawia, że płytka paznokciowa rozwarstwiania się, zmienia się jej zabarwienie, a na powierzchni występują grudki.
Szczególnie latem, kiedy stopy są narażone na większą potliwość warto sięgać po spraye odświeżające do stóp, które zabezpieczają dodatkowo przed rozwojem grzybicy. W momencie zaobserwowania u siebie niepokojących zmian należy od razu skonsultować się z lekarzem lub zakupić preparat na grzybicę bez recepty w postaci kremu, bądź sprayu. W przypadku grzybicy paznokci konieczny będzie do zastosowania lakier, ponieważ jedynie trwałe naniesienie środka przeciwgrzybiczego na zmianę zapewni jej wyleczenie. Kuracja przeciwgrzybicza jest zazwyczaj długotrwała i wymaga od pacjenta dyscypliny, tym bardziej, że zmiany mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się.
Grzybica stóp to często spotykany problem, który występuje u osób w różnym wieku. Warto ją wyleczyć, ściśle przestrzegając kuracji przepisanej przez lekarza. Dermatolog celowo zaleca jej kontynuowanie nawet wówczas, gdy ustąpią pierwsze objawy choroby. Preparat na grzybicę paznokci powinien w pełni wyeliminować przyczynę infekcji, inaczej wykaże ona skłonność do nawrotów. Niezaleczone zakażenie lubi przypominać o sobie wówczas, gdy układ immunologiczny ulega osłabieniu. Stres, przeziębienie czy anemia sprzyjają rozwojowi grzybicy.
Wyżej wspomnianą chorobę często diagnozuje się u osób, które korzystają z miejsc publicznych, zapominając o przestrzeganiu elementarnych zasad higieny. Zawsze warto mieć na stopach odpowiednie obuwie, gdy uczęszcza się na siłownię lub basen. Chodzenie boso po powierzchni, z której korzystają inni ludzie, sprzyja zakażeniom grzybiczym.
Maść na grzybicę to jeden z leków, który można kupić w aptece bez recepty. Warto działać od razu, gdy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości, gdyż zwiększa to szanse na wyeliminowanie przyczyny infekcji. Jeśli symptomy nie ustąpią po 2-3 tygodniach, trzeba skonsultować się z dermatologiem. Przyjrzy się on zmianom i przepisze stosowne leki przeciwgrzybicze.
Lek przeciwgrzybiczy należy wdrożyć od razu, gdy dostrzeże się niepokojące objawy, które wskazują na infekcję wywołaną przez dermatofity. Pozwala to uniknąć dalszego rozprzestrzeniania choroby i złagodzić nieprzyjemne symptomy. Na grzybicę paznokci wskazują zmiany takie jak zażółcenie płytki, plamy, pofałdowanie paznokcia oraz jego odkształcenie. Zdarza się, że infekcji towarzyszy nieprzyjemna woń. Grzybica rozwija się na paznokciach stóp i dłoni. W obu przypadkach obniża jakość życia.
Za skuteczny lek na grzybicę paznokci uchodzą lakiery, które zawierają takie substancje czynne jak klotrimazol, mikonazol, terbinafina, cyklopiroksolamina. Posiadają one wygodny w użyciu pędzelek, który pozwala nałożyć produkt bezpośrednio na zakażone miejsce. Wspomniane lakiery na grzybicę paznokci charakteryzują się stosunkowo wysoką skutecznością działania, choć wiele z nich jest dostępnych bez recepty.
Lek na grzybicę paznokci przybiera też postać maści. Nakłada się ją miejscowo na płytkę dotkniętą infekcją. Niestety, w ciągu dnia może się ścierać, co osłabia jej działanie.
Przebyta grzybica paznokci u nóg wymusza dezynfekcję obuwia oraz wypranie skarpet z dodatkiem preparatu o działaniu przeciwgrzybiczym. Warto postawić na specjalistyczny spray, który nie uszkodzi wyściółki butów, a jednocześnie usunie z niej mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcję. Można też oddać obuwie do komory ze srebrem.
Infekcje wywołują mikroorganizmy chorobotwórcze, które wykazują różną wrażliwość na poszczególne leki. Medykament, który świetnie sprawdził się w przeszłości, obecnie może nie przynosić poprawy. Najlepsza maść przeciwgrzybicza to ta, na którą dany patogen jest podatny. Nie zawsze udaje się ją dobrać za pierwszym razem, dlatego czasem trzeba sięgnąć po produkt z inną substancją czynną lub charakteryzujący się jej wyższym stężeniem. W przypadku przewlekłych infekcji lekarz decyduje się na pobranie próbki i wysłanie jej do laboratorium mikrobiologicznego. Posiewy pozwalają ustalić szczep i dobrać odpowiednie leczenie.