Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Działania niepożądane
- Skład
- Przeciwwskazania
Opis
Syrop należy do grupy leków przeciwhistaminowych, które zmniejszają objawy uczulenia, zapobiegają działaniom wywoływanym przez substancje nazywane histaminą, która wytwarzana jest w organizmie.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 10 ml syropu (2 miarki o pojemności 5 ml) raz na dobę. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie jest konieczne popijanie syropu wodą lub innymi płynami.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat – dawkowanie zależy od masy ciała:
Masa ciała większa niż 30 kg:
10 ml syropu (2 miarki o pojemności 5 ml) raz na dobę.
Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie jest konieczne popijanie syropu wodą lub innymi płynami.
Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami wątroby:
Dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 30 kg: 10 ml syropu (2 miarki o pojemności 5 ml) co drugi dzień.
Działanie
Syrop łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, takie jak: kichanie, swędzenie i wodnista wydzielina z nosa, swędzenie i pieczenie oczu.
Lek może być́ również̇ stosowany w celu łagodzenia objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej (swędzenie, zaczerwienienie skóry).
Działanie lecznicze polegające na złagodzeniu tych objawów utrzymuje się̨ cały dzień́, co ułatwia powrót do normalnych codziennych czynności oraz do normalnego snu.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u dzieci w wieku od 2 do 12 lat są ból głowy, nerwowość i zmęczenie. Do najczęściej występujących działań niepożądanych u dorosłych i młodzieży należą senność, ból głowy, zwiększony apetyt i problemy ze snem, jak również zmęczenie, suchość
w ustach, nudności (mdłości), zapalenie błony śluzowej żołądka i wysypka.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów) mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, świąd, pokrzywka, obrzęk). Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje alergiczne, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Po wprowadzeniu leku do obrotu obserwowano bardzo rzadko również inne działania niepożądane: zawroty głowy, nieregularne lub szybkie bicie serca, rozstrój żołądka, zaburzenia czynności wątroby, wypadanie włosów.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skład
5 ml syropu zawiera:
substancję czynną: 5 mg loratadyny, substancje pomocnicze: glikol propylenowy, glicerynę, kwas cytrynowy jednowodny, sodu benzoesan, sacharozę, aromat brzoskwiniowy, wodę oczyszczoną.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Claritine Allergy:
jeśli pacjent ma uczulenie na loratadynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6).
u kobiet w ciąży.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Claritine Allergy należy zwrócić́ się do lekarza lub farmaceuty:
jeśli u pacjenta występują̨ zaburzenia czynności wątroby
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.