Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Claritine Allergy 10 mg jest lekiem przeciwalergicznym, niewywołującym senności.
Claritine Allergy jest wskazany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (takich jak: kichanie, wyciek z nosa i swędzenie, świąd i pieczenie oczu) i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Lek na katar alergiczny Claritine Allergy jest odpowiedni dla osób dorosłych i dzieci od 6. roku życia o masie ciała większej niż 30 kg.
Działanie
Substancja czynna tabletek na alergię Claritine Allergy -
loratadyna jest trójpierścieniowym lekiemprzeciwhistaminowym, selektywnym antagonistą obwodowych receptorów histaminowych H1.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka (10 mg) raz na dobę. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat (masa ciała większa niż 30 kg): 1 tabletka (10 mg) raz na dobę.
Linia podziału na tabletce tylko ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Środki ostrożnościNależy przerwać stosowanie leku Claritine Allergy na około 48 godzin przed planowanym wykonaniem testów skórnych, gdyż leki przeciwhistaminowe mogą powodować fałszywie ujemne wyniki tych testów (mogą zmniejszyć lub całkowicie zahamować reakcję skórną, która w normalnych warunkach byłaby dodatnia).
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Dotyczy to również leków wydawanych bez recepty.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Claritine Allergy w okresie ciąży.
Loratadyna przenika do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.
W badaniach klinicznych, loratadyna nie miała wpływu lub miała nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U niektórych osób bardzo rzadko występowała senność, która mogła zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Skład
- Substancją czynną leku jest loratadyna. Jedna tabletka zawiera 10 mg loratadyny.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian.
Działania niepożądane
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów stosujących lek) to:
- u dzieci w wieku od 2 do 12 lat - ból głowy, nerwowość i zmęczenie,
- u dorosłych i młodzieży - senność.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek) u dorosłych i młodzieży to:
- ból głowy, zwiększenie apetytu i bezsenność, zmęczenie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jaknudności, suchość w jamie ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka i objawy alergiczne jakwysypka.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek), obserwowane po wprowadzeniu leku na rynek to:
- ciężka reakcja alergiczna (w tym trudności w oddychaniu, świszczący oddech, świąd, pokrzywka, obrzęk). Jeżeli wystąpią ciężkie reakcje alergiczne, należy przerwać przyjmowanie lekui niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
- zawroty głowy, drgawki, przyspieszenie czynności serca, kołatanie serca, nieprawidłowa czynność wątroby, łysienie.
Działanie niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Podmiot odpowiedzialny
Medezin Sp. z o. o.
Zbąszyńska 3,
91-342 Łódź,
Polska.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.