Kategorie
Leki na astmę nie stanowią jednorodnej grupy, wyróżnia się następujące medykamenty:
1. wziewne leki na duszności o działaniu przeciwzapalnym:
a) glikokortykosteroidy takie jak beklometazon, budesonid, furoinian mometazonu, propionian fluticasonu i cyclezonid;
b) leki antyleukotrienowe – Montelukast;
2. leki na astmę rozszerzające oskrzela:
a) leczenie doraźne – β2-mimetyki, do których zalicza się fenoterol i bromek ipratropium;
b) leczenie przewlekłe - β2-mimetyki o przedłużonym działaniu takie jak salmeterol i formoterol;
c) leczenie ciężkiej astmy – lek na duszności z przeciwciałami IgE.
3. immunoterapia – jej wdrożenie zaleca się u chorych, u których astma posiada podłoże alergiczne.
Leki wziewne na astmę dobiera lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu stosownych badań. Uwzględnia on stan zdrowia pacjenta, jego wiek oraz zgłaszane dolegliwości. Warto pamiętać, że glikokortykosteroidy dają skutki uboczne. Jednym z nich jest obniżenie odporności, dlatego osoby, które przyjmują ww. medykamenty, częściej zmagają się z infekcjami. Leki wziewne podaje się poprzez inhalatory, które tworzą z nich mgiełkę. Przenika ona przez komórki nabłonka dróg oddechowych.
Astma to poważna choroba przewlekła, której nie należy lekceważyć, ponieważ zagraża zdrowiu i życiu. Wymaga specjalistycznego leczenia, które przebiega pod ścisłą kontrolą lekarza. Leki na astmę mogą bowiem dawać działania niepożądane. Wszystkie produkty rozszerzające oskrzela i wykazujące działanie przeciwzapalne są sprzedawane po okazaniu recepty.
Bliscy osób, u których nagle pojawił się atak duszności, często zastanawiają się, czy istnieją leki na astmę bez recepty. Na próżno szukać glikokortykosteroidów czy β2-mimetyków, które można by kupić na własną rękę bez rekomendacji lekarza. Istnieją natomiast produkty uspokajające na bazie melisy, waleriany i passiflory, które wspierają astmatyka. Napadom duszności towarzyszy bowiem silny lęk o zdrowie i życie. Środki o działaniu wyciszającym pomagają zniwelować niepokój. Niektóre produkty zostały wzbogacone o mentol, który ułatwia oddychanie.