Kategorie
Cholesterol endogenny jest produkowany głównie w wątrobie i pełni szereg ważnych funkcji, m.in. buduje błony komórkowe, bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Szkodliwy jest tak naprawdę nadmiar cholesterolu, czyli to co przyjmujemy spożywając nadmierną ilość tłuszczy zwierzęcych. Zatem nieodpowiednia dieta oraz brak aktywności fizycznej są w głównej mierze odpowiedzialne za podwyższony cholesterol.
Jak wiadomo wysoki poziom cholesterolu, szczególnie frakcji LDL, sprawia, że odkłada się on w naczyniach, utrudniającym tym samym swobodny przepływ krwi. Tworząca się blaszka miażdżycowa sprawia, że naczynia krwionośne stają się sztywne, a jej oderwanie prowadzi do zatoru i związanych z tym zawału serca, czy mózgu. Ze względu na tak poważne, śmiertelne powikłania bardzo ważna jest profilaktyka przeciwmiażdżycowa. Polega ona na odpowiedniej diecie bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe, zwiększającej ilość cholesterolu HDL we krwi, który wypiera frakcję „złą” i zmniejsza ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych, a także warzywa i owoce. Istotna jest także aktywność fizyczna oraz suplementacja preparatów wspomagających pracę wątroby, czy kwasów omega 3. W przypadku lekko podwyższonego poziomu cholesterolu można sięgnąć po środki na bazie czerwonego ryżu hamujące jego syntezę w organizmie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu należy leczyć farmakologicznie pod okiem specjalisty.
Cholesterol zalicza się do lipidów, czyli związków chemicznych o budowie tłuszczowej. Jego synteza zachodzi w wątrobie, gdzie łączy się z białkami transportowymi. Wyróżnia się dwa rodzaje protein, które przenoszą cząsteczki cholesterolu w organizmie: LDL i HDL. Lekarze zwracają szczególną uwagę na lipoproteiny o małej gęstości. LDL w mowie potocznej określa się jako zły cholesterol. Jego nadmiar odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych wraz z kolagenem i innymi substancjami. W miarę upływu czasu blaszka miażdżycowa powiększa się, przez co zmniejszeniu ulega drożność naczyń krwionośnych. Skutkuje to rozwojem miażdżycy oraz chorób układu krążenia.
Choć wiele osób stosuje tabletki na obniżenie cholesterolu, to warto zaznaczyć, że ten związek o budowie steroidowej jest potrzebny w organizmie. Wchodzi m.in. w skład błon komórkowych. Stanowi istotny budulec synaps, które uczestniczą w procesie zapamiętywania i przesyłania sygnałów nerwowych. Wykazano, że cholesterol stanowi prekursor hormonów steroidowych, w tym estrogenów i testosteronu. Uczestniczy także w syntezie witaminy D. Kiedy jego poziom przekracza dopuszczalne normy, wdraża się leki na cholesterol, które normalizują stężenie tego lipidu we krwi.
Zanim zostaną wdrożone leki na wysoki cholesterol, wykonuje się badania laboratoryjne. Należy zgłosić na nie z rana na czczo. Personel medyczny dokona wówczas wkłucia w żyłę łokciową i pobierze niewielką ilość krwi do probówki. Następnie zostanie ona poddana drobiazgowej analizie.
Lipidogram pozwala ocenić ogólne stężenie cholesterolu, jego poszczególnych frakcji i triglicerydów we krwi. Wyniki badań laboratoryjnych należy omówić z lekarzem. Specjalista dokona ich analizy i interpretacji, po czym ewentualnie przepisze leki na cholesterol.
Kiedy jego stężenie przekracza normy w niewielkim stopniu, rekomenduje się zmianę stylu życia. Dużą poprawę przynieść może zdrowa i zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz rzucenie palenia. Lekarze często zalecają także suplementy obniżające cholesterol z czerwonego ryżu.
Wykazano, że wysoki poziom cholesterolu sprzyja powstawaniu blaszki miażdżycowej. Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, przyłącza się do nich również kolagen oraz inne substancje. Płytka miażdżycowa powiększa swe rozmiary i blokuje swobodny przepływ krwi. Skutkuje to rozwojem miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia, które stanowią poważne zagrożenie dla życia.
Przeciwdziałając miażdżycy, lekarze często przepisują pacjentom leki na cholesterol (statyny). Podaje się je osobom, u których poziom cholesterolu znacznie przekracza przyjęte normy. Nie da się go zredukować poprzez dietę i zdrowy styl życia. Jeśli stężenie niewiele przewyższa dopuszczalne, wdraża się suplementy obniżające cholesterol.
Istnieją różne tabletki na cholesterol, nie wszystkie mają status leku. Warto zapytać lekarza nie tylko o sposób ich stosowania, ale też kwestie formalne. Statyny to popularne leki na cholesterol, które przepisuje specjalista w uzasadnionych przypadkach. Odgrywają one kluczową rolę w profilaktyce miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Wykazano, że tabletki obniżające cholesterol, które zawierają statyny, posiadają aktywność inhibicyjną. Hamują działanie enzymu, który uczestniczy w syntezie cholesterolu. Jednocześnie zapobiegają pękaniu płytki miażdżycowej.
Choć leki na cholesterol, które bazują na statynach, uchodzą za bezpieczne, mogą dawać skutki uboczne. Niektórzy pacjenci borykają się z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Pojawiają się u nich wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha. Ponadto statyny obciążają wątrobę, dlatego trzeba regularnie monitorować jej stan. Niekiedy tabletki na obniżenie cholesterolu stają się przyczyną wypadania włosów i zawrotów głowy. Stwierdzono ich negatywny wpływ na mięśnie szkieletowe i serce. Zazwyczaj obserwuje się ich osłabienie i ból.
Statyny nie zawsze są konieczne, przy mniejszych zaburzeniach lipidowych stosuje się suplementy na cholesterol. Bazują one na roślinnych ekstraktach, witaminach i minerałach. Należy traktować je jako uzupełnienie diety i zdrowego stylu życia. Dużą popularnością cieszą się tabletki obniżające cholesterol z czerwonego ryżu. Zawierają one monakolinę K, czyli naturalną substancję, która swoją budową chemiczną przypomina statyny.
Można też stosować suplement na cholesterol z ekstraktem z karczocha. Zawarte w nim substancje działają dwutorowo. Przyczyniają się nie tylko do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, ale również do normalizacji poziomu triglicerydów.
Tabletki na cholesterol bez recepty zawierają także:
Stosując je, trzeba pamiętać o systematyczności. Zapewniają bowiem wsparcie w optymalizacji stężenia lipidów, gdy są regularnie dostarczane organizmowi w ilościach rekomendowanych przez producenta.