Kategorie
Leczenie zaparć jest bardzo ważne, ponieważ długotrwałe zatrzymanie kału w jelicie grubym może prowadzić do wielu niebezpiecznych dolegliwości, takich jak:
Można również wspomóc jelita błonnikiem w różnej postaci np. proszku w skład których najczęściej wchodzą łuski nasion babki jajowatej, błonnik z cykorii (inulina), len odtłuszczony, błonniki jabłkowy, pszenny. Dodajemy go do jogurtów, wody, serków i popijamy odpowiednią ilością płynów. Preparatami takimi są między innymi:
Colon C, Colosan EX, Jeliton, Figura błonnik, Normolax regular, Laxinat, Xenna błonnik.
Błonnik dostępny jest również w postaci tabletek. Najczęściej przyjmuje się od 3 do 6 tabl. na dobę i również odpowiednio dużo popija. Preparatami w tej grupie są: Humavit Multi błonnik, Bio-Błonnik, Błonnik Walmark lub błonnik z ananasem, który dodatkowo sprzyja odchudzaniu. Przeciwwskazaniem do stosowania diety wysokobłonnikowej są m.in. stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Do krótkotrwałych leków działających przeczyszczająco należą: Radirex, Alax, Dulcobis, Bisacodyl, Tabulette laxantes, Senefol. W allecco.pl można znaleźć wiele preparatów, które wspomogą leczenie zaparć.
Problemy z wypróżnianiem dotyczą nawet 20-30% osób, dlatego naturalne sposoby na zaparcia cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Obejmują głównie działania związane z prawidłowym odżywianiem i zdrowym stylem życia. Osoby, które cierpią na zaparcia, powinny zwiększyć spożycie błonnika. Choć nie jest on trawiony w jelitach, to przesuwa masy kałowe, ułatwiając wydalanie stolca. Błonnik występuje w produktach pełnoziarnistych, świeżych owocach i warzywach. Jednocześnie osoby cierpiące na zaparcia powinny zmniejszyć spożycie tłuszczów i cukrów prostych, które wpływają niekorzystnie na formowanie mas kałowych.
Błonnik wspomaga defekację wówczas, gdy towarzyszy mu odpowiednie nawodnienie organizmu. Ludzie, którzy skarżą się na zaparcia, powinni przyjmować minimum 2 litry płynów dziennie. Najlepsza jest czysta woda, dobrze sprawdzą się też ziołowe napary i zupy.
Zauważono, że na zaparcia pomaga też zwiększona aktywność fizyczna. Warto regularnie spacerować, jeździć na rowerze i pływać, ponieważ sprzyja to przesuwaniu mas kałowych w przewodzie pokarmowym. Kiedy dotrą do odbytnicy, zostaną wydalone na zewnątrz organizmu.
Ludzie, którzy cierpią na zaparcia, często nie zdają sobie sprawy, że niektóre pozycje sprzyjają prawidłowej defekacji, a inne ją utrudniają. Siedząca nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Lepiej zastąpić ją kuczną.
Walka z nadwagą czasem przeradza się w stosowanie środków przeczyszczających, co nie tylko prowadzi do niedoboru substancji odżywczych, ale też problemów z wypróżnianiem. Zaleca się, aby osoby cierpiące na zaparcia, unikały tego rodzaju rozwiązań, ponieważ są niezdrowe.
Ludzie, którzy skarżą się na zaparcia o charakterze przewlekłym, powinni je skonsultować ze specjalistą. Niekiedy w ten sposób manifestują się niektóre schorzenia, w tym endometrioza, hemoroidy i rak jelita grubego.
Istnieją różne leki na zaparcia, które z powodzeniem stosuje się u dorosłych. Wspomniane medykamenty występują w postaci syropów, czopków i tabletek. Pozwala to dobrać najdogodniejsze rozwiązanie. Największą popularnością cieszą się tabletki na zaparcia. Ich substancją czynną jest bisadokyl. Wspiera on prawidłową perystaltykę jelit i zapewnia odpowiednią zawartość wody w kale, co sprzyja przesuwaniu stolca.
Niekiedy lek na zaparcia ma postać syropów. Składnikiem aktywnym jest laktuloza, dzięki której kał zyskuje miękką konsystencję.
Popularne leki na zatwardzenie występują również jako czopki. Zawarta w nich gliceryna stymuluje pasaż jelitowy i powoduje przemieszczanie mas kałowych w kierunku odbytu.
Lek na zatwardzenie z makrogolami sprawia, że stolec nasiąka wodą, przez co jego konsystencja staje się bardziej pastowata. Ułatwia to przemieszczanie kału i jego wydalanie z organizmu.