Kategorie
Jej wahania obserwuje się w przebiegu cyklu menstruacyjnego. Warto jednak pamiętać, że termometr owulacyjny także nie daje 100-procentowej pewności. Nawet drobne infekcje wpływają na zmianę temperatury ciała.
Termometr owulacyjny służy do dokładnego śledzenia temperatury ciała kobiety w wieku reprodukcyjnym. Zauważono bowiem, że ta zmienia się pod wpływem hormonów wydzielanych w określonych częściach cyklu menstruacyjnego. Mierzenie temperatury w pochwie pomaga określić dni płodne. Pary, które planują dziecko, mogą wówczas ze sobą współżyć, aby zwiększyć szanse na poczęcie. Z kolei te, które korzystają z naturalnych metod zapobiegania ciąży, termometr menstruacyjny traktują jako przyrząd, który informuje o konieczności zachowania wstrzemięźliwości.
Warto zaznaczyć, że nawet regularny pomiar okazuje się zawodny. Plemniki wykazują bowiem dużą żywotność i mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Termometr owulacyjny wskazuje tylko na moment uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Nie pozwala go przewidzieć z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Termometr owulacyjny pomaga wykryć niewielkie odchylenia od stałej temperatury ciała. Charakteryzuje go bowiem wysoka dokładność pomiaru. Dużą popularnością cieszy się termometr dopochwowy. Umieszcza się go w końcowym odcinku żeńskich dróg rodnych. Termometr do pochwy nie jest na szczęście jedynym dostępnym rozwiązaniem. Specjaliści od naturalnych metod planowania rodziny rekomendują jedynie, aby włożyć go do błon śluzowych. Można go umieścić nie tylko w pochwie, ale również w jamie ustnej czy odbycie. Sięgając po termometr owulacyjny, należy pamiętać, aby zdezynfekować go po każdym użyciu.
Uważa się, że termometr owulacyjny daje najbardziej wiarygodne wyniki, gdy używa się go codziennie, tuż po przebudzeniu. Trzeba wówczas zanotować uzyskaną wartość w specjalnym zeszycie.
Tuż przed owulacją temperatura nieznacznie spada, a w momencie uwolnienia dojrzałej komórki jajowej wzrasta o 0,15-0,45 stopni Celsjusza. Nieznacznie podwyższona utrzymuje się w fazie lutealnej. Termometr owulacyjny dzięki wysokiej dokładności pozwala wykryć te fluktuacje.
Na pierwszy rzut oka termometr owulacyjny niczym nie różni się od tradycyjnego. Tym, co czyni z niego niezwykle przydatne rozwiązanie przy korzystaniu z naturalnych metod planowania rodziny, jest dokładność. Zwykły przyrząd wskazuje wartość do pierwszego miejsca po przecinku, natomiast termometr owulacyjny do dwóch miejsc.
Istnieją różne termometry owulacyjne. Apteka internetowa allecco.pl zapewnia kilka opcji do wyboru. Każdy termometr owulacyjny jest bezpieczny w użyciu, gdyż nie zawiera toksycznej rtęci.
Wyróżnia się:
Termometr owulacyjny może okazać się przydatny w samoobserwacji. Brak wzrostu temperatury niekiedy wskazuje na cykle bezowulacyjne, które warto skonsultować z ginekologiem.