Kategorie
Termometr bezdotykowy jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy go włączyć, przyłożyć do części ciała wskazanej przez producenta (czoło, powieka, skroń), a następnie odczytać wynik. Należy przestrzegać rekomendacji zawartych w instrukcji, bo termometr na podczerwień kalibruje się pod konkretne miejsce. Jeśli zaleca się jego przyłożenie do czoła, to kierując go na skroń, można uzyskać fałszywy wynik.
Termometry bezdotykowe nie są wolne od błędu pomiaru. Najczęściej ten wkrada się wskutek nieprzestrzegania elementarnych zasad użytkowania. Po pierwsze, zanim sięgnie się po termometr bezdotykowy, należy zmyć makijaż i resztki kosmetyków z twarzy. Ewentualnie wyczyścić uszy z zalegającej wydzieliny. Po drugie, termometr elektroniczny bezdotykowy służy do badania suchej skóry wolnej od sebum. Po trzecie, trzeba umieścić go w pomieszczeniu, w którym planuje się badanie, na godzinę przed jego przeprowadzeniem. Po czwarte, termometry bezdotykowe, które zostały dopiero zakupione, muszą chwilę “odleżeć” w domu. Inaczej skrajnie wysoka lub niska temperatura na zewnątrz, przełoży się na fałszywy wynik pomiaru. Po czwarte, termometr na podczerwień umieszcza się we wskazanej przez producenta odległości. Nie wolno jej skracać ani wydłużać.
Termometr bezdotykowy na podczerwień wykrywa i analizuje, jakie promieniowanie podczerwone emituje dany obiekt. Wzrasta ono wraz z temperaturą ciała. Sensor je wychwytuje, a następnie urządzenie je analizuje i przetwarza, co daje wynik wyświetlany na ekranie. Bezdotykowy termometr na podczerwień został tak zaprojektowany, aby mierzyć promieniowanie tylko z jednego obiektu, a nie z całego otoczenia.
Termometry bezdotykowe zdominowały rynek i są chętnie wybierane nie tylko przez placówki służby zdrowia, ale też zwykłych ludzi. Wielu z nich nie wie, czym kierować się podczas zakupu. W podjęciu decyzji pomogą poniższe wskazówki.
Wszystkie termometry bezdotykowe na pozór działają tak samo. Włącza się je, po czym przykłada do czoła, skroni czy ucha. Po chwili odczytuje się wynik na wyświetlaczu. W rzeczywistości poszczególne termometry bezdotykowe różnią się mechanizmem działania. Wpływa to na dokładność pomiaru oraz przekłada się na ich cenę.
Ponadto termometry bezdotykowe dzieli się na rodzaje, uwzględniając obszar poddawany badaniu:
Wybierając termometr bezdotykowy dla dzieci, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Kluczową rolę odgrywa dokładność pomiaru. Pomaga ona ściśle monitorować stan zdrowia małego pacjenta. Termometry bezdotykowe do ucha uchodzą za najlepsze rozwiązanie. Narząd słuchu doskonale odzwierciedla temperaturę organizmu, gdyż jest połączony z ośrodkiem termoregulacji w podwzgórzu.
Dobrej jakości termometry bezdotykowe pozwalają w ciągu kilku-kilkunastu sekund uzyskać wynik. Jest to bardzo ważne w przypadku małych dzieci, które stresują się pomiarem i należą do ruchliwych pacjentów.
Nowoczesne termometry bezdotykowe zapamiętują wyniki kilku ostatnich pomiarów. Pomaga to określić, czy leki wspierają walkę z infekcją, czy ulega ona zaostrzeniu. Analiza wyników wskazuje ogólny trend. Zaleca się takie termometry bezdotykowe, które pracują cicho.
Termometr bezdotykowy często posiada dodatkowe funkcje. Stanowią one spore ułatwienie dla użytkowników. Nowoczesne termometry bezdotykowe pozwalają na:
Dobrej jakości termometr elektroniczny bezdotykowy można zamówić w allecco.pl.