Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Skład
- Informacje dodatkowe
OpisTEST WITAMINA D przeznaczony jest do oznaczania poziomu witaminy D w próbce krwi pobranej z opuszki palca. Obniżony poziom witaminy D może być przyczyną różnych stanów chorobowych. Regularnie monitorując poziom witaminy D można w precyzyjny sposób ustalić dawki preparatów uzupełniających poziom tej witaminy.
Działanie- kontrola suplementacji
- zmęczenie
- obniżona odporność
- nadwaga
- wahania nastrojów
- cukrzyca i choroby metaboliczne
DawkowanieSzybki test przeznaczony do oznaczania poziomu witaminy D – 25(OH)D w próbce krwi pobranej z opuszki palca. Test półilościowy, wynik w 4 zakresach w ciągu 10 minut:
niedobór: poniżej 10 ng/ml
poziom obniżony: 10-30 ng/ml
poziom prawidłowy: 30-100 ng/ml
poziom podwyższony: powyżej 100 ng/ml
Skład• 1 saszetka z testem kasetowym oraz pipetą kapilarną
• 1 gazik do dezynfekcji
• 1 sterylny lancet (nakłuwacz) do uzyskania próbki krwi
• 1 pojemnik z zakraplaczem zawierający 1ml odczynnika
• karta wyników
• instrukcja użycia
Informacje dodatkowe1. JAK DZIAŁA TEST WITAMINA D?
Za pomocą testu wykrywany jest poziom witaminy D w próbce krwi pobranej z palca. Obniżony poziom witaminy D (poniżej 30 ng/ml) może być przyczyną różnych stanów chorobowych.
2. KIEDY WYKONAĆ TEST?
Zastosowanie kliniczne pomiaru poziomu 25(OH)D (25-hydroksywitaminy D) jest przydatne w diagnozowaniu, leczeniu i monitorowaniu wielu chorób, głównie krzywicy u dzieci, czy osteoporozy. Niedobór witaminy D jest również związany z wieloma innymi chorobami, w tym z chorobami nowotworowymi, układu krążenia, autoimmunologicznymi czy cukrzycą i depresją. Monitorując poziom witaminy D można w precyzyjny sposób ustalać dawki preparatów uzupełniających poziom witaminy D. TEST WITAMINA D można wykonywać o dowolnej porze.
3. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYKONYWANIA TESTU?
Uzyskane wyniki testu są zależne od przestrzegania wytycznych zawartych w instrukcji użycia. W przypadku, gdy kaseta testowa ulegnie zamoczeniu lub zastosowano niewłaściwą ilość próbki krwi lub odczynnika, wynik badania może być nieprawidłowy. Zawarta w zestawie testowym pipeta kapilarna ułatwia pobranie odpowiedniej próbki krwi. Wyniki budzące niepokój, zaleca się skonsultować z lekarzem prowadzącym.
4. CO OZNACZA RÓŻNICA W BARWIE LUB INTENSYWNOŚCI LINII W OKIENKU ODCZYTU?
Barwa i intensywność linii w polu testowym T mają kluczowe znaczenie dla określenia wyniku badania. Należy zapoznać się z informacjami zawartymi w punkcie JAK ODCZYTAĆ WYNIK i porównać intensywność uzyskanej w czasie badania linii T z wzorcem wyników dołączonym do opakowania produktu.
5. CZY WYNIK ODCZYTANY PO 20 MINUTACH JEST WIARYGODNY?
Wynik odczytany po 20 minutach nie jest wiarygodny. Wynik należy odczytać w 10 minucie po dodaniu odczynnika.
6. JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU WYNIKU ŚWIADCZĄCEGO O NIEDOBORZE WITAMINY D?
Jeśli uzyskany wynik badania wskazuje na niedobór witaminy D, zaleca się konsultację z lekarzem celem podjęcia właściwej terapii.
7. JAKI WYNIK ŚWIADCZY O PRAWIDŁOWYM POZIOMIE WITAMINY D?
Prawidłowy wynik poziomu witaminy D to wartość większa lub równa 30 ng/ml. W przypadku wyniku wskazującego na zbyt wysoki poziom witaminy D zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.