Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
OpisCalmona pessar położniczy silikonowy został wyprodukowany z wyjątkowo delikatnego silikonu. Tworzywo to jest miękkie i cechuje się szczególną elastycznością. Dzięki temu pessar łatwo się zgina, można bezproblemowo nadać mu pożądany kształt. Wszystkie te cechy sprawiają, że zakładanie pessara jest łatwe i bezbolesne. Nie sprawia żadnych problemów.
Perforacja w silikonie zapewnia przepływ powietrza oraz zmniejsza ryzyko upławów. Pozwala także na odprowadzanie zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej.
Wskazania:
- profilaktyka przedwczesnych porodów – do leczenia kobiet ciężarnych, by podtrzymać szyjkę macicy,
- u pacjentek z dolegliwościami związanymi z obniżaniem się szyjki macicy (bolesne uczucie parcia „w dół” podczas stania i chodzenia),
- u ciężarnych, narażonych na duży wysiłek fizyczny,
- u kobiet ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzmacicznym (na przykład ciąże mnogie),
- z ultrasonograficznymi cechami niewydolności szyjki macicy,
- zalecany przy zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej (perforacja).
Oferowany pessar to wariant 2 - 65/21/32.DziałanieZalecenie terapeutyczne do stosowania pessarów położniczych jest skracanie szyjki macicy oraz rozwieranie ujścia wewnętrznego szyjki. Optymalnym momentem jest przedział czasu między 15 a 20 tygodniem ciąży, gdy nastąpiło rozpoznanie w trakcie badania ultrasonograficznego przezpochwowego.
Mechanizm działania pessara położniczego Calmona powoduje podtrzymywanie szyjki macicy i przesuwanie jej w kierunku kości krzyżowej. Jednocześnie nie zostaje zamknięta szyjki macicy.
DawkowanieSposób użycia:Pessar jest zakładany w pozycji leżącej przez położnika. Istotne jest, aby krzywizna pessara była ułożona do góry, by większy obwód był podtrzymywany przez dno miednicy.
Wskazane jest, żeby pessary był założony w szczycie pochwy. Wtedy szyjka macicy będzie się znajdować wewnątrz dalszej części pessara. Położnik może skontrolować, czy szyjka nie jest zbyt mocno uciśnięta przez dalszy obwód pessara.
Po jego założeniu pacjentka jest poproszona o wstanie. Zwykle pacjentka podaje ustąpienie dolegliwości związanych z wysuwaniem się szyjki macicy, zaraz po założeniu pessara.
Zakładanie pessara może być ułatwione poprzez posmarowanie środkiem nawilżającym, zwykle kremem antybakteryjnym niezaburzającym naturalnej flory bakteryjnej.
W przypadku gdy nie mają miejsca żadne dolegliwości, pessar może pozostawać założony aż do czasu porodu (w przypadku dolegliwości związanych z obniżeniem pochwy i macicy) albo do 36-37 tygodnia (w sytuacji prewencji porodu przedwczesnego).
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.