Kategorie
Opatrunki działają przeciwbakteryjnie co przyspiesza gojenie się ran. Do opatrywania ran najczęściej stosuje się kompresy gazowe, opaski dziane, plastry z opatrunkami, plastry do cięcia z tkaniną lub bez tkaniny bądź gazy. Materiały opatrunkowe mogą być jałowe lub niejałowe. Podzielić je możemy także ze względu na ich zastosowanie i właściwości.
Materiały opatrunkowe poddawane są fabrycznej sterylizacji tzn. zlikwidowane zostają wszystkie bakterie. Fabryczną sterylizację dzieli się na dwa następujące rodzaje: sterylizacja chemiczna (zastosowanie tlenku etylenu) oraz sterylizacja radiacyjna, która wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Na allecco.pl można znaleźć dział, w którym znajduje się szeroka gaza materiałów opatrunkowych.
allecco.pl oferuje różne plastry na rany, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Niektóre mają charakter bazowy i przykłada się je na skaleczone miejsca. Inne uchodzą za specjalistyczne wyroby medyczne. Dobiera się je indywidualnie, biorąc pod uwagę wielkość uszkodzenia, jego ewentualne nadkażenie i chęć uniknięcia blizn.
Dużą popularnością cieszą się:
Kupując plastry opatrunkowe, warto zwrócić uwagę na ich rozmiar oraz dodatkowe właściwości. Niektóre opatrunki przyspieszają gojenie się ran, zapobiegają powstawaniu blizn i aktywnie zwalczają ewentualne zakażenia.
Najpopularniejsze są plastry z opatrunkiem, które wystarczy tylko nakleić w miejscu przerwania ciągłości naskórka. Stanowią one gotowe rozwiązanie i nie wymagają większych zdolności manualnych.
Niekiedy stosuje się plastry do cięcia. Prostokątny bloczek można podzielić na opatrunki dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Warto pamiętać, aby przecinać je czystymi, zdezynfekowanymi nożyczkami.
Gdy doskwierają pęcherze na stopach, należy sięgnąć po plastry żelowe. Niwelują one dolegliwości bólowe. Jednocześnie stymulują proces gojenia. Wodoodporne plastry nie odklejają się nawet podczas chodzenia, kiedy stopa poci się.
Plastry bez opatrunku sprawdzą się do mocowania jałowych gazików, np. po operacji czy wypadku.
Zdarza się, że walory estetyczne odgrywają ważną rolę. Kilkulatki chętniej noszą kolorowe plastry dla dzieci.
Plastry rozgrzewające znalazły zastosowanie przy bólu mięśni i stawów. Stanowią alternatywę dla doustnych leków z ibuprofenem.
Wprawdzie plastry z opatrunkiem cieszą się dużą popularnością, ale nie zawsze zdają egzamin. Nie sprawdzą się przy rozległych ranach, które powstają w wyniku operacji. Nie zakryją ich bowiem w całości. Ponadto duża, otwarta rana często intensywnie krwawi i sączy się. Zwykły plaster ma zbyt małą pojemność sorpcyjną, aby pochłonąć ciecz.
Niekiedy do przerwania ciągłości skóry dochodzi w trudno dostępnym miejscu. Łatwiej wówczas nałożyć jałowy gazik i go podkleić.
Plastry bez opatrunku sprzedaje się w formie rolek o długości 5 metrów. Ich szerokość waha się od 2,5 do 5 cm. Produkuje się je z wytrzymałej tkaniny, przez co trwają na swoim miejscu.
Na drobne skaleczenia rekomenduje się zwykłe plastry z opatrunkiem. Przy większych i trudno dostępnych lepiej skorzystać z chłonnej gazy. Można ją podkleić, sięgając po silikonowy plaster. Uzyskany opatrunek cechuje wodoodporność, dlatego sprawdzi się podczas prysznica.
Obecnie rekomenduje się plastry na otwarte rany, które mają postać opatrunków hydrokoloidowych. Stosując je, można uzyskać wilgotne środowisko o lekko kwaśnym pH. Wspomniane warunki przyspieszają proces gojenia, jednocześnie redukując ryzyko powstania nieestetycznych blizn.
Plastry hydrokoloidowe chłoną wysięk, zamieniając go w żel. Wspierają tym samym proces oczyszczania rany. Napotykają jednak na pewne ograniczenia. Nie używa się ich przy ranach, które towarzyszą grzybicy, kile i gruźlicy.
Plastry ze srebrem wspomagają gojenie się ran. Wykazują bowiem aktywność antybakteryjną. Znalazły zastosowanie przy opatrywaniu uszkodzeń, w których doszło do nadkażenia. Infekcje utrudniają proces gojenia, znacząco go wydłużając. Z tego względu zaleca się plastry ze srebrem jonowym.