Kategorie
Kwas alfa liponowy z punktu widzenia chemii stanowi 8-węglowy kwas tłuszczowy, który wyróżnia się właściwościami na tle innych związków zaliczanych do tej grupy. Zazwyczaj podobne rozpuszcza się w podobnym, czyli substancje hydrofilowe udaje się rozprowadzić w wodzie, a hydrofobowe w tłuszczach. Tymczasem kwas alfa liponowy posiada charakter amfoteryczny. Oznacza to, iż zarówno przenika przez błony komórkowe o budowie lipidowej, jak i wiąże jony metali ciężkich w przestrzeniach międzykomórkowych, które stanowią środowisko wodne.
Kwas liponowy uchodzi za niezwykle ważny antyoksydant, który ze względu na swoje właściwości amfoteryczne rozpuszcza się zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym. Może zatem neutralizować wolne rodniki we wszystkich komórkach organizmu oraz w przestrzeniach występujących między nimi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż kwas alfa liponowy wykazuje zdolność do pokonywania bariery krew-mózg.
Centrum układu nerwowego także narażone jest na oddziaływanie wolnych rodników, co ma daleko idące konsekwencje. Te reaktywne cząstki powodują stres oksydacyjny. Dochodzi do niego wówczas, gdy utleniacze przeważają nad antyoksydantami. Współczesny człowiek żyje w zanieczyszczonym środowisku, dlatego często obserwuje się u niego zachwianie równowagi między tymi dwoma grupami związków chemicznych. Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do utleniania struktur komórkowych, w tym białek i kwasów nukleinowych. Te reaktywne cząstki mogą też uszkadzać neurony, co skutkuje pogorszeniem funkcji poznawczych, a w dłuższej perspektywie chorobami otępiennymi. Warto przeciwdziałać stresowi oksydacyjnemu, dostarczając przeciwutleniacze z zewnątrz, w tym kwas liponowy.
Człowiek żyje w silnie zanieczyszczonym środowisku. Wraz z przyjmowanymi pokarmami wprowadza do organizmu jony metali ciężkich. Te wykazują zdolność do akumulacji, a w dłuższej perspektywie wywołują choroby nowotworowe i otępienne. Kwas liponowy posiada dwie grupy tiolowe. To właśnie do nich przyłączają się jony metali ciężkich. Ten antyoksydant jednocześnie wykazuje działanie chelatujące. Oznacza to, iż wiąże jony metali ciężkich i pozwala wydalić je z organizmu. Kwas liponowy wykorzystuje się w detoksykacji, czyli w procesie usuwania szkodliwych substancji z ustroju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jony metali ciężkich są trwale związane z grupą tiolową, przez co nie „wypadają” z chelatu podczas transportu do narządów wydalniczych. W przypadku zatrucia rtęcią rekomenduje się jednoczesne przyjmowanie kwasu alfa liponowego i 2,3-dimerkaptobursztynowego.
Ponadto zauważono, że omawiany kwas tłuszczowy wspomaga prawidłową gospodarkę węglowodanową i optymalizację stężenia cukru we krwi. Jednocześnie wspiera redukcję stanów zapalnych w organizmie, które obserwuje się w przebiegu wielu chorób, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i choroby Leśniowskiego-Crohna. Na kwas alfa liponowy powinny zwrócić uwagę wszystkie osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.