Kategorie
Szampon do włosów suchych może przywrócić im dawny blask, gładkość, sprężystość i wytrzymałość mechaniczną. Na jakie produkty warto zwrócić szczególną uwagę?
Szampon nawilżający do włosów suchych z jednej strony usuwa zanieczyszczenia, z drugiej odżywia pukle. W jego przypadku kluczową rolę odgrywa zapewnienie równowagi między tymi dwoma przeciwstawnymi procesami. Kiedy kosmetyk bazuje na zbyt silnych detergentach, obserwuje się osłabienie struktury kosmyków i odparowywanie z nich wody. Nadmiar olejków roślinnych, ekstraktów, witamin oraz innych substancji nawilżających, może jednak obciążać pukle i przyspieszać ich przetłuszczanie.
Warto zwrócić uwagę, czy szampon do włosów suchych zawiera filtry UV. Słońce wprawdzie wpływa korzystnie na samopoczucie człowieka, ale też wysusza kosmyki oraz skórę. Przyczynia się do płowienia pukli oraz rozchylenia łuski włosa. W rezultacie staje się on szorstki i łamliwy. Filtry UV zawarte w szamponie przeciwdziałają temu niepożądanemu zjawisku.
Starannie dobrana odżywka do włosów suchych przywraca im sprężystość, gładkość, miękkość i blask. Należy ją nakładać po każdym myciu głowy. Osoby, których kosmyki plączą się z powodu suchości, powinny pamiętać o aplikacji odżywek bez spłukiwania. Posiadają one lżejszą formułę i nie obciążają pasm. Jednocześnie ułatwiają ich rozczesywanie.
Zabiegi fryzjerskie, kąpiel w słonej wodzie, przebywanie na mocno nasłonecznionej plaży – wszystko to uszkadza strukturę pukli i rozchyla ich łuskę. Odżywka do włosów suchych przywraca im dobrą kondycję, gdy zapewnia równowagę PEH (proteiny, emolienty, humektanty). Ubytek keratyny w puklach sprawia, że stają się one szorstkie i łamliwe. Można go uzupełnić, sięgając po kosmetyki z proteinami. Warto jednak pamiętać, że ich nadmiar wysusza włosy i pogarsza ich stan. Do przeproteinowania nie dochodzi wówczas, gdy po wyżej wspomniane produkty sięga się okazjonalnie, nie częściej niż raz w tygodniu.
Emolienty zawarte w odżywkach natłuszczają kosmyki, powlekając je niewidoczną warstwą okluzyjną, która ogranicza odparowywanie wody. Wspomnianą aktywność wykazują oleje roślinne, woski oraz alkohole tłuszczowe. Z kolei humektanty wykorzystują swoje właściwości higroskopijne, wiążąc wodę we włosach.
Olejek do włosów suchych stosuje się na różne sposoby. Niektórzy jego niewielką ilość nanoszą na świeżo umyte pukle, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Inni nakładają produkt obficie. Po odczekaniu kilku godzin spłukują go i myją włosy szamponem. Olejki stanowią bogactwo substancji natłuszczających, dzięki którym pukle nie tracą wody. Kupując je, warto uwzględnić porowatość swoich włosów.
Maska do włosów suchych ma nieco bogatszy skład niż odżywka. Nie nakłada się jej przy każdym myciu, lecz 1-2 razy w tygodniu. Bazuje na humektantach, emolientach i proteinach. Jeśli zawiera aminokwasy lub białka, nie należy aplikować jej zbyt często, bo grozi to zakłóceniem równowagi PEH i pogorszeniem stanu pukli. Maski przynoszą najlepsze rezultaty wówczas, gdy oddziałują na kosmyki przez dłuższy czas. Kosmetyk warto nałożyć na pukle i spłukać go po upływie godziny.