Kategorie
Włosy przetłuszczające się odbierają pewność siebie, zwłaszcza gdy tuż po myciu tracą świeżość i objętość. Wspomniany problem dermatologiczny wynika z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze głowy. Niektóre czynniki prowadzą do zwiększonego wydzielania sebum, które składa się ze związków o budowie tłuszczowej. Choć łój wzbudza negatywne skojarzenia, to pełni rolę naturalnej substancji nawilżająco-natłuszczającej. Chroni ona skórę przed wysuszeniem i uszkodzeniem. Problem pojawia się, gdy gruczoły wytwarzają za dużo sebum.
Przetłuszczanie się włosów to problem, który obserwuje się m.in. w sezonie grzewczym. Ciepło emitowane przez kaloryfery powoduje „ucieczkę” wody ze skóry. Staje się ona przesuszona, co stanowi sygnał dla gruczołów łojowych do zwiększonego wydzielania sebum. Podobne zjawisko często występuje w upalne dni, gdy wilgoć „wyciąga” duszne powietrze.
Osoby, które korzystają z koloryzacji, częściej zmagają się z przetłuszczaniem włosów. Aplikowane farby mają kontakt ze skórą głowy. Bazują na rozpuszczalnikach o zasadowym pH, które mogą naruszać naturalną barierę hydrolipidową skalpu. Dla niego stanowi to komunikat, że gruczoły łojowe powinny syntetyzować więcej sebum.
Wśród przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów wymienia się stres. Organizm, który zmaga się ze stanami zapalnymi wywołanymi przez wysokie stężenie kortyzolu, uważa, że znajduje się w stanie zagrożenia. Usiłuje bronić się przed niebezpieczeństwem, m.in. produkując łój.
Włosy przedwcześnie tracą świeżość także wskutek niewłaściwej diety, stosowania zbyt mocno oczyszczających szamponów i zaburzeń hormonalnych.
Włosy czasem przetłuszczają się z powodu źle dobranych kosmetyków. Nadmiar sebum wiele osób próbuje zwalczać przy pomocy mocno oczyszczających produktów. Niestety, specyfik, po którego użyciu pukle aż skrzypią, zazwyczaj nasila problem. Szampon do włosów przetłuszczających się nie może zbyt mocno oczyszczać skalpu, gdyż narusza to jego naturalną barierę hydrolipidową.
Silne detergenty powodują powstanie błędnego koła. Wdraża się je po to, aby pozbyć się nadmiernie wydzielanego sebum. Niestety, wysuszają one skórę głowy, co stymuluje aktywność gruczołów łojowych, które usiłują ją chronić. W rezultacie wydzielają jeszcze więcej substancji o budowie tłuszczowej.
Dobry szampon do włosów przetłuszczających się zachowuje balans między oczyszczaniem a nawilżaniem. Paradoksalnie dodatek lekkich olejków może pomóc w zniwelowaniu problemu. Kiedy skóra głowy jest poddawana oddziaływaniu łagodnych detergentów, które nie naruszają jej równowagi hydrolipidowej, nie musi bronić się zwiększonym wydzielaniem sebum.
Wiele osób zastanawia się, czy szampon do włosów przetłuszczających się można stosować na co dzień. Istnieje błędne przeświadczenie, że rezygnując z częstego mycia głowy, udaje się ograniczyć problem. Takie podejście skutkuje jednak powstaniem nowych trudności. Łój, który odkłada się, stopniowo zatyka ujścia mieszków włosowych. Sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych skóry i w konsekwencji prowadzi do nasilonego wypadania pukli.
Chociaż dobry szampon do włosów przetłuszczających się pomaga ograniczyć syntezę sebum, to nie należy poprzestawać tylko na nim. Kompleksowe oczyszczanie dopełni peeling skóry głowy. Usunie on resztki łoju, martwego naskórka i kosmetyków pielęgnacyjnych. W rezultacie mieszki włosowe staną się lepiej odżywione, a kondycja skalpu ulegnie poprawie.
Szampon na przetłuszczające się włosy czasem wysusza pukle i pozbawia je sprężystości. Trycholodzy zalecają, aby kosmetyk oczyszczający dobierać do skóry głowy, natomiast odżywkę do rodzaju kosmyków. Zawarte w niej składniki aktywne regenerują, nawilżają i kondycjonują pukle.
Dobra odżywka do włosów przetłuszczających się jest na tyle lekka, że nie obciąża pasm. Jednocześnie dostarcza im cenne substancje. W produkcie do codziennego użytku należy poszukiwać emolientów i humektantów, które nawilżają kosmyki. Pierwsze z nich pokrywają włosy cienką warstwą okluzyjną, która powstrzymuje proces odparowywania wody. Drugie wiążą ją w puklach. Do emolientów zalicza się oleje roślinne, woski i alkohole tłuszczowe, natomiast do humektantów m.in. aloes, kwas hialuronowy oraz mocznik.
Szampon do przetłuszczających się włosów nie może być zbyt oczyszczający, nie wolno też rezygnować z odżywki. Silne detergenty zaostrzą problem, zwiększając ilość wydzielanego łoju. Z kolei w przypadku, gdy odżywka do włosów przetłuszczających się jest pomijana, dochodzi do wysuszenia pukli i ich osłabienia.