Kategorie
Szampon do włosów blond stanowi podstawę przy kompletowaniu kosmetyków do pielęgnacji jasnych pukli. Odradza się stosowanie przypadkowych produktów myjących. Pielęgnacja włosów blond rodzi prawdziwe wyzwanie, ponieważ tuż po rozjaśnianiu pukle zaczynają żółknąć, przez co sporo tracą na atrakcyjności. Koloryzacja z użyciem perhydrolu prowadzi do wysuszenia, rozdwajania i łamania kosmyków. Te niekorzystne zjawiska nasila źle dobrany szampon. Rekomenduje się uwzględnienie odcienia przy zakupie kosmetyku do oczyszczania skóry głowy, bo wpływa on również na stan pukli. Szampon do włosów blond powinien zawierać łagodne detergenty, które usuwają zanieczyszczenia, nie wysuszając kosmyków. Pozwala to uniknąć pogorszenia ich kondycji.
Kobiety, które rozjaśniały pukle na chłodny odcień, powinny sięgnąć po szampon do włosów blond z fioletowym pigmentem. Niweluje on ciepłe tony kosmyków, co jest szczególnie ważne przy koloryzacji w kierunku platyny.
Rozjaśnianie włosów, które pozwala uzyskać odcień blond, opiera się na wypłukiwaniu naturalnego pigmentu z pukli. Wspomniany proces prowadzi do znacznego rozchylenia łusek. Jest to zabieg mocno inwazyjny, dlatego nieumiejętnie przeprowadzony skutkuje silnym zniszczeniem włosów.
Do rozjaśniania włosów wykorzystuje się perhydrol w różnym stężeniu. Po silnie skoncentrowany preparat sięga się wówczas, gdy pukle wyjściowo mają stosunkowo ciemny odcień, lub kobiecie zależy na uzyskaniu bardzo jasnego blondu. Niestety, im wyższe stężenie substancji rozjaśniającej, tym większe ryzyko uszkodzenia pukli. Po koloryzacji stają się one suche, szorstkie, łamliwe i łatwiej się plączą. Rozjaśnianie najlepiej przeprowadzać wyłącznie w sprawdzonych salonach fryzjerskich, a później stosować starannie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.
Maska do włosów blond stanowi podstawę, dlatego nakłada się ją po każdym myciu głowy. Powinna prowadzić do przywrócenia równowagi PEH. Proteiny stosuje się okazjonalnie, nie częściej niż raz w tygodniu, bo ich nadmiar pogarsza kondycję pukli. Z kolei maski do włosów blond z emolientami i humektantami nadają się do codziennego użytku. Co powinno znaleźć się w ich składzie? Humektanty wykazują właściwości higroskopijne, przez co wiążą wodę we włosach. Zalicza się do nich mocznik, glicerynę, aloes i kwas hialuronowy. Emolienty to woski, silikony, oleje roślinne, masła roślinne i alkohole tłuszczowe, czyli substancje pozostawiające warstwę okluzyjną na włosach. Chroni ona przed utratą wody.
Henna do włosów blond cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jest zaliczana do naturalnych farb. Pozwala uzyskać złocisty kolor, jednocześnie pielęgnując i wzmacniając pukle. Wprawdzie z jej pomocą brunetka nie zostanie blondynką, ale modyfikuje odcień u kobiet, które mają jasne włosy.
Henna do włosów blond swoje działanie koloryzujące opiera na suszu cassia, który nadaje kosmykom szlachetny złocisty odcień. Przy samodzielnym sporządzaniu roślinnej pasty trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Hennę na bazie suszu cassia odradza się kobietom, które rozjaśniały włosy przy pomocy syntetycznych farb. Istnieje ryzyko, że jej pigmenty wejdą w interakcje z pozostałościami po chemicznym rozjaśniaczu, dając zielone kosmyki.
Osad mineralny, który pokrywa włosy myte twardą wodą, także zakłóca przebieg naturalnej koloryzacji. Przed jej przeprowadzeniem należy go usunąć, dodając do maski kwasek cytrynowy i nakładając miksturę na pukle. Kosmetyk przed farbowaniem spłukuje się bieżącą wodą. Henna do włosów blond pokrywa pasma przez kilka tygodni, później powracają one do wyjściowego odcienia.