Kategorie
Jeśli ciemny kolor stanowi efekt farbowania, do zakupu kosmetyku myjącego należy podejść ze szczególną ostrożnością. Szampon do ciemnych włosów nie powinien zawierać silnych detergentów, które wysuszają pasma. Koloryzacja nie bez powodu uchodzi za mocno inwazyjny zabieg, który przyczynia się do pogorszenia kondycji pukli.
Choć firmy nieustannie udoskonalają swoje formuły i składy, aby pigment mógł wniknąć do włosa i zmienić jego zabarwienie, musi rozchylić łuskę. Kiedy zostanie ona domknięta, kosmyki zachowują gładkość, sprężystość i miękkość. Niestety, czasem pozostaje ona rozchylona. W rezultacie włosy zwiększają swoją porowatość, stają się suche, szorstkie i łamliwe. Częściej się puszą i elektryzują. Niechętnie poddają się zabiegom stylizacyjnym. Łuski domyka się m.in. płukanką octową. Dobry szampon do ciemnych włosów farbowanych wykazuje właściwości nawilżające, dzięki czemu wspiera dobry stan pukli i skóry głowy.
Szampony i odżywki do włosów ciemnych to nie tylko chwyt marketingowy, który ma zachęcić do zakupu kosmetyków. Ich opracowanie stało się konieczne, ponieważ poszczególne rodzaje pukli różnią się właściwościami. Odcień kosmyków często determinuje wybór odpowiednich produktów. Szampon do włosów farbowanych ciemnych zapobiega wypłukiwaniu pigmentu. Dzięki niemu pasma dłużej zachowują upragniony odcień i wykazują odporność na płowienie. Wiosną i latem warto sięgać po kosmetyki z filtrem UV, które chronią pukle przed zgubnym wpływem słońca. Jego promienie powodują ich naturalne blaknięcie. Mogą też wchodzić w niepożądane interakcje z pigmentem z farby.
Niekiedy szampon do włosów ciemnych zawiera substancje, które pogłębiają ich odcień. Takie działanie wykazuje m.in. henna, łupiny orzecha włoskiego i kora dębu. Kobiety, które farbują włosy na czerń lub chłodny odcień brązu, często narzekają na rude refleksy. Powstają one wskutek oksydacji. Można je zniwelować, sięgając po szampon do ciemnych włosów z niebieskim pigmentem.
Odżywki do włosów ciemnych farbowanych powinny posiadać intensywne właściwości nawilżające i regenerujące. Koloryzacja rozchyla łuski, co pogarsza wygląd pukli. Przyczynia się do utraty blasku, gładkości, miękkości i elastyczności. Włosy farbowane są kruche i łamliwe. Wprawdzie ich przyciemnianie niesie ze sobą mniejsze szkody niż rozjaśnianie, ale w obu przypadkach wymagają odpowiednio dobranej pielęgnacji.
Kupując odżywki do ciemnych włosów, warto zwrócić uwagę na ich skład. Kobiety, które cieszą się zdrowymi puklami, zachowują równowagę PEH. Pod tym tajemniczym terminem kryją się proteiny, emolienty i humektanty. Wszystkie mają do odegrania ważną rolę w pielęgnacji. Rekomenduje się okazjonalne stosowanie protein, nie częściej niż raz w tygodniu, dlatego nie powinny znajdować się w odżywce do codziennego użytku. Lepiej postawić na maskę do ciemnych włosów z płynną keratyną.
Humektanty to substancje higroskopijne, które odpowiadają za wiązanie cząsteczek wody i tym samym zapewniają puklom optymalny poziom nawilżenia. Do tej grupy zalicza się kwas hialuronowy, aloes, mocznik i glicerynę. Ściśle współdziałają one z emolientami, czyli substancjami natłuszczającymi, które pozostawiają warstwę okluzyjną. Zabezpiecza ona włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i zapobiega utracie wilgoci. Wśród najpopularniejszych emolientów wymienia się silikony, oleje roślinne, woski i alkohole tłuszczowe.
Niektóre odżywki do ciemnych włosów zawierają hennę, ekstrakt z łupin orzechów włoskich i kory dębu. Wspomniane składniki pogłębiają ich odcień i czynią odpornymi na blaknięcie.