Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych wiąże się przede wszystkim z uciążliwym kaszlem. Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem oskrzeli? Jak zapobiegać tej chorobie?
Kategorie
Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych wiąże się przede wszystkim z uciążliwym kaszlem. Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem oskrzeli? Jak zapobiegać tej chorobie?
Kurzajki – jak zwyczajowo określa się brodawki wirusowe – mogą być niebezpieczne, ponieważ ich powstawanie powoduje wirus brodawczaka ludzkiego – HPV. To on odpowiada za rozwój nowotworów, np. raka szyjki macicy, odbytu, jamy ustnej. Czy można temu zapobiec? Specjalnie dla czytelników allecco.pl radzi prof. Piotr Fiedor, chirurg WUM
Xylometazolin to lek o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne, który stosuje się miejscowo, aby zmniejszyć obrzęk błony śluzowej nosa i ułatwić oddychanie. Zalicza się go do grupy sympatykomimetyków. Uchodzi za agonistę receptorów alfa-adrenergicznych. Jego działanie polega na zwężeniu naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Skutkuje to zmniejszeniem przekrwienia i obrzęku.
Xylometazolin stosuje się głównie w leczeniu objawowym kataru, który towarzyszy m.in. przeziębieniu, grypie i alergii. Stanowi również nieocenione wsparcie przy zapaleniu zatok przynosowych. W sprzedaży znajduje się w postaci kropli lub aerozolu do nosa. Słynie z tego, że działa szybko. Poprawa następuje już w ciągu kilku minut po zastosowaniu. Xylometazolin działa przez kilka godzin, ułatwiając oddychanie.
Xylometazolin wolno stosować tylko przez krótki czas, maksymalnie 5-7 dni. Korzystając z niego długotrwale, można doprowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki nosa i rozwoju polekowego nieżytu nosa, czyli uzależnienia błony śluzowej nosa od leku.
Xylometazolin, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne, ale nie wystąpią one u wszystkich pacjentów. Do najczęściej spotykanych zalicza się pieczenie, suchość błony śluzowej nosa i kichanie. Nie wszyscy mogą stosować lek Xylometazolin. Wśród przeciwwskazań wymienia się jaskrę, nadciśnienie, choroby serca i wiek. Nie wszystkie dzieci mogą używać kropli i aerozoli do nosa z tą substancją aktywną.
W sprzedaży znajdują się różne leki, które zawierają ksylometazolinę jako substancję aktywną. Dużą popularnością cieszy się: