Co to jest Multilac?
Wszystkie produkty Multilac są synbiotykami. Oznacza to, że łączą w sobie probiotyk z prebiotykiem. Zawierają żywe szczepy bakterii o udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych i substancje, które stanowią dla nich pokarm, wspierając ich namnażanie. Synbiotyk Multilac wyróżnia się tym, że wykorzystano w nim opatentowaną technologię MURE. Dzięki niej szczepy bakterii wykazują większą odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników takich jak temperatura, sok żołądkowy, żółć i enzymy trawienne. W rezultacie docierają do jelit w postaci biologicznie aktywnej. Marka Multilac należy do USP Zdrowie.
Multilac - rodzaje produktów
Multilac 60+
Synbiotyk Multilac 60+ został opracowany z myślą o osobach powyżej 60. roku życia, które często ze względów zdrowotnych przyjmują wiele medykamentów. Niektóre z nich, w tym m.in. statyny, leki na cukrzycę i zgagę, wpływają negatywnie na mikrobiom. Na szczęście można wspomóc prawidłowe stosunki mikrobiologiczne w jelitach, przyjmując Multilac 60+, który zawiera aż 10 miliardów bakterii w jednej kapsułce. W jej skład wchodzą szczepy Lactobacillus acidophilus NCFM i Bifidobacterium lactis HN019. Ich wzrost wspierają fruktooligosacharydy.
Multilac Junior
Multilac Junior ma dość nietypową postać, ponieważ do sprzedaży trafił jako czekoladki. Zwiększa to przeżywalność bakterii, które docierają do jelit w postaci aktywnej. Ponadto zachęca dzieci do przyjęcia suplementu diety. Warto podkreślić, że Multilac Junior nie zawiera cukru i oleju palmowego. Jest odpowiedni dla osób powyżej 3. roku życia.
Multilac kapsułki
Kapsułki Multilac opierają się na 9 szczepach bakterii o właściwościach prozdrowotnych. Ich przyjmowanie może przyczynić się do przywrócenia prawidłowych stosunków mikrobiologicznych w jelitach. Prebiotyk stanowi dla nich pożywkę, dlatego mikroorganizmy probiotyczne szybciej się namnażają.
Multilac Baby w kroplach
Wspomniany suplement diety został opracowany dla dzieci poniżej 3. roku życia, które nie mają dobrze wykształconego odruchu połykania. Multilac Baby opiera się na szczepie Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) i fruktooligosacharydach.
Multilac - kto może stosować?
Synbiotyki Multilac może stosować każdy, kto podejrzewa u siebie zakłócenie równowagi mikrobiologicznej. Produkt należy dobrać do swojego wieku. Dla najmłodszych opracowano krople, a dla dorosłych aż dwa preparaty, z czego jeden jest przeznaczony dla osób 60+.
Suplementację Multilac zaleca się m.in. przy:
- antybiotykoterapii i po jej zakończeniu,
- stosowaniu leków na zgagę, obniżenie cholesterolu, cukrzycę i niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- zmianie strefy klimatycznej,
- wysokim poziomie stresu,
- spożywaniu żywności zawierającej konserwanty,
- wzroście zachorowań w sezonie jesienno-zimowym.
Multilac - jak stosować?
Multilac 60+ - stosowanie
Zaleca się, aby przyjmować 1 kapsułkę na dobę, popijając ją wodą. Ta nie powinna być ani zbyt gorąca, ani za zimna. Wspomniany suplement diety nie wymaga przechowywania w lodówce.
Multilac Junior - stosowanie
Rekomendowane dzienne spożycie to 1 czekoladka zawinięta w osobną folię barierową.
Multilac kapsułki - stosowanie
Należy połknąć 1 kapsułkę dziennie, popijając ją wodą o temperaturze pokojowej.
Multilac Baby w kroplach - stosowanie
Zalecane dzienne spożycie wynosi 6 kropli.
Multilac - przed czy po antybiotyku?
Lekarze przepisują antybiotyki przy infekcjach bakteryjnych. Niestety, wspomniane leki nie działają wybiórczo. Eliminują zarówno patogeny, jak i szczepy o właściwościach prozdrowotnych. Prowadzą zatem do naruszenia równowagi mikrobiologicznej w organizmie. Aby temu zapobiec, w trakcie antybiotykoterapii i na tydzień po jej zakończeniu należy przyjmować probiotyk. W tej roli sprawdzi się również synbiotyk Multilac. Najlepiej spożywać go 2-3 godziny po zażyciu antybiotyku.
Multilac - jak długo stosować?
Rekomenduje się, aby synbiotyk Multilac stosować przez całą antybiotykoterapię i przynajmniej przez tydzień po jej zakończeniu. Niektóre osoby mogą przyjmować go nieco dłużej, zwłaszcza gdy dostrzegają u siebie poważne skutki zakłócenia równowagi mikrobiologicznej, np. nawracające problemy trawienne.