Kategorie
Przebarwienia na twarzy widać na pierwszy rzut oka. Wprawdzie można je zatuszować makijażem, ale wymaga to użycia mocno kryjących podkładów i korektorów. Co na przebarwienia na twarzy - jaki kosmetyk stanowi wsparcie w walce o nieskazitelną cerę?
Przebarwienia na twarzy odbierają pewność siebie, gdyż wizualnie dodają lat i postarzają. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się m.in. zaburzenia hormonalne. Te pojawiają się nie tylko w okresie okołomenopauzalnym, ale też podczas ciąży i karmienia piersią. Ponadto skóra staje się wrażliwa na działanie promieni UV w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz przyjmowania niektórych leków. Na przebarwienia na twarzy często skarżą się osoby, które w przeszłości walczyły z trądzikiem. Podjęcie niewłaściwych kroków w leczeniu tej przypadłości ma daleko idące konsekwencje. Plamy na cerze to tylko jeden z przykładów, wyciskanie pryszczy nierzadko skutkuje powstaniem blizn. Warto pamiętać, że skóra broni się przed poparzeniem, wytwarzając melaninę. To właśnie nierówne rozłożenie tego barwnika prowadzi do powstania przebarwień. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku, należy używać kremów z filtrem, najlepiej SPF 50+.
Osoby, które pragną wyrównać pigmentację skóry, mogą sięgnąć po krem na przebarwienia. allecco.pl oferuje godne uwagi preparaty, w których stężenie składników czynnych zostało starannie dobrane przez producenta. Aby jednak kuracja przyniosła oczekiwane rezultaty, warto regularnie pozbywać się martwego naskórka, wykonując peeling twarzy. Scruby zawierają drobinki, które w mechaniczny sposób usuwają wierzchnią warstwę skóry. Dużą popularnością cieszą się peelingi z papainą i bromelainą, czyli enzymami proteolitycznymi, które rozkładają cząsteczki keratyny na aminokwasy. Coraz częściej krem na przebarwienia na twarzy zawiera kwasy organiczne, m.in. glikolowy, laktobionowy i azelainowy. Przyczyniają się one do wyrównania kolorytu cery i lepszego napięcia skóry.
Krem do skóry z przebarwieniami najlepiej stosować jesienią i zimą, gdy nasłonecznienie jest dużo słabsze. Aby ekspozycja na promienie UV nie pogorszyła stanu cery, rekomenduje się kosmetyki z wysokim filtrem. Wiele osób wychodząc z domu w zimowy dzień, zakłada, że słońce wówczas nikomu nie szkodzi. Tymczasem pewna część promieniowania przenika przez gęstą warstwę chmur. Może wówczas nasilać istniejące przebarwienia, przyczyniać się do powstania nowych plam lub wchodzić w interakcje z substancjami czynnymi kremów wybielających.
Bardzo dobre rezultaty przynosi krem rozjaśniający przebarwienia, który charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C. Ta poprawia kondycję cery, oddziałując na nią wielokierunkowo. Po pierwsze, kwas askorbinowy to silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki, chroniąc komórki skóry przed poważnymi uszkodzeniami. Kremy z witaminą C spowalniają procesy starzenia się. Po drugie, stymulują syntezę kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiedzialnych za napięcie cery. Ponadto wysoka koncentracja kwasu askorbinowego przyczynia się do redukcji przebarwień.
Wraz z nadejściem chłodniejszych dni niektóre osoby sięgają po maść na przebarwienia na twarzy z retinoidami. Te pochodne witaminy A przyczyniają się do złuszczania naskórka, stymulują również proces odnowy komórkowej i zapobiegają nadmiernej syntezie melaniny. Z tego względu maść z retinoidami należy stosować wraz z kremem zapewniającym najwyższą ochronę przeciwsłoneczną. Retinoidy odmładzają i uelastyczniają skórę, zapoczątkowując odnowę komórkową, ta jednak sprawia, że cera staje się niezwykle podatna na oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym wiatru, mrozu i promieni UV.
Maści na przebarwienia po trądziku często zawierają arbutynę, czyli substancję aktywną pozyskiwaną z mącznicy lekarskiej. Ta hamuje enzym, który uczestniczy w syntezie melaniny. Ponadto przyczynia się do rozjaśnienia istniejących przebarwień. Aby uzyskać optymalne rezultaty, arbutynę często łączy się z kwasem kojowym i kwasami hydroksylowymi.
Każdy krem do skóry z przebarwieniami warto stosować wraz z kosmetykami do opalania. Cerę należy zabezpieczyć przed zgubnym działaniem promieni UV. Ważne, aby krem zawierał stabilne filtry chemiczne zestawione z fizycznymi. W celu uzyskania optymalnej ochrony, zaleca się aplikację grubszej warstwy kosmetyku, co szczegółowo opisuje producent na opakowaniu. Jeśli istnieje taka możliwość, w ciągu dnia warto powtórzyć nakładanie specyfiku z filtrem, gdyż ten spływa wraz z potem i ściera się. Kosmetyki do opalania to produkty całoroczne, gdyż nawet niewielka ilość promieni UV czasem przyczynia się do nawrotu przebarwień lub powstania nowych.
Zarówno krem na przebarwienia, jak i maść często zawiera podobne składniki aktywne. Poszczególne produkty różnią się konsystencją, co przekłada się na ich walory użytkowe. Maść na przebarwienia na twarzy zazwyczaj ma postać pasty, przez co trudniej rozprowadza się ją na cerze. Z drugiej strony bazuje na emolientach, czyli substancjach natłuszczających, które zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Krem do skóry z przebarwieniami zazwyczaj posiada lżejszą formułę, niektóre specyfiki przypominają żel. Ponadto część osób decyduje się na płynne serum rozjaśniające cerę. Kosmetyk należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Przy skórze suchej i skłonnej do podrażnień lepiej sprawdzi się maść, natomiast przy trądzikowej lekki krem. Każdy specyfik powinno stosować się zgodnie z rekomendacjami producenta, gdyż zawiera silne substancje aktywne.