Kiedy trzeba zmierzyć się z wyborem wkładek anatomicznych lub pieluchomajtek, okazuje się to dla wielu z nas ogromnym wyzwaniem. Czym należy się kierować, aby dobrać najlepszy produkt dla siebie lub osoby nam bliskiej? Radzi ekspert allecco.pl.
Kategorie
popularne
Kiedy trzeba zmierzyć się z wyborem wkładek anatomicznych lub pieluchomajtek, okazuje się to dla wielu z nas ogromnym wyzwaniem. Czym należy się kierować, aby dobrać najlepszy produkt dla siebie lub osoby nam bliskiej? Radzi ekspert allecco.pl.
Szkarlatyna, inaczej płonica, jest częstą chorobą wieku dziecięcego. Bakterie ją wywołujące zazwyczaj rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Szkarlatyna może mieć gwałtowny przebieg, a jej nierozpoznanie stwarza zagrożenie zdrowia i życia. Przedstawiamy przyczyny, objawy i leczenie płonicy. W artykule znajduje się również odpowiedź na pytanie, czy można ponownie zachorować na szkarlatynę i czy rzeczywiście "bez anginy nie ma szkarlatyny".
Na co dzień nie zastanawiamy się, jak ważna jest nasza skóra. Można powiedzieć, że działa ona jak powłoka ochronna całego organizmu - chroni przed urazami mechanicznymi, promieniami UV czy szkodliwymi substancjami chemicznymi.
Zimą skóra narażona jest na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak zatem uchronić ją przed mrozem i wiatrem? Czy dermokosmetyki, dostępne głównie w aptekach, będą skuteczniejsze niż produkty z drogerii – wątpliwości rozwiewa ekspert allecco.pl.
Najczęstszą przyczyną oparzenia jest ekspozycja na zbyt wysoką temperaturę. W zależności od głębokości urazu wyróżniamy 4 stopnie oparzeń, różniące się wyglądem, czasem gojenia oraz sposobem leczenia. Jak prawidłowo postępować przy oparzeniach termicznych, a jak przy oparzeniach chemicznych i elektrycznych? Czym smarować oparzenia i jak odpowiednio dobrać opatrunek specjalistyczny do stanu ranu?
Piękna, brązowa opalenizna to marzenie wielu z nas. Kiedy już ją mamy, chcielibyśmy, aby została na skórze jak najdłużej. Jak utrzymać opaleniznę? Jakie kosmetyki do opalonej skóry najlepiej się sprawdzą? Podpowiada ekspert allecco.pl.
Mucosolvan to marka, która oferuje syropy, tabletki, kapsułki i leki do inhalacji rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. Stosuje się je przy kaszlu mokrym, który znacząco obniża jakość życia. Większość produktów z portfolio Mucosolvan ma status leku bez recepty, jedynie specyfik do inhalacji to lek na receptę. Marka należy do grupy Sanofi.
Mucosolvan dla dzieci można stosować już 1. roku życia. Jest dostępny bez recepty. Jego podawanie rekomenduje się najmłodszym, u których obserwuje się zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Wspomniany problem często towarzyszy infekcjom takim jak przeziębienie i grypa. Mucosolvan Mini nie tylko rozrzedza wydzielinę i wspomaga jej odkrztuszanie, ale też łagodzi ból gardła. Dzieci często nie chcą połykać leków ze względu na ich gorzki smak, dlatego producent wprowadził do syropu aromat owoców leśnych.
Syrop dla dzieci o smaku owoców leśnych, którego stosowanie rekomenduje się przy ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego. Podaje się go m.in. przy ostrym i nawracającym zapaleniu oskrzeli, krtani i tchawicy.
Kiedy dochodzi do infekcji dróg oddechowych, które mogą powodować bakterie, wirusy i grzyby, organizm broni się, co skutkuje m.in. powstawaniem wydzieliny. Jej odkrztuszanie często rodzi trudności i spory dyskomfort. Nierzadko prowadzi do duszącego kaszlu, który utrudnia spanie, spożywanie posiłków, picie wody i rozmowę. Syrop Mucosolvan zawiera chlorowodorek ambroksolu, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Niweluje tym samym odczuwany dyskomfort. Można stosować go od 1. roku życia. Ma przyjemny, waniliowo-truskawkowy smak. Nie zawiera alkoholu, glutenu, laktozy i cukru. W sprzedaży znajduje się w szklanych, brązowych butelkach o pojemności 100 i 200 ml.
Gdy dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, np. w wyniku anginy, grypy lub przeziębienia, często pojawia się dokuczliwy kaszel. Może to rodzić spory dyskomfort, dlatego opracowano tabletki Mucosolvan, które mają status leku bez recepty. Swoje działanie opierają na ambroksolu, który zwiększa wydzielanie śluzu. W rezultacie dochodzi do rozrzedzenia wydzieliny, przez co łatwiej usunąć ją z dróg oddechowych. Osoby dorosłe mogą zażywać Mucosolvan 2-3 razy dziennie po 1 tabletce. Jeśli borykają się ze szczególnie dokuczliwym kaszlem, dawkowanie zmienia się na 2 razy po 2 tabletki.
Niektóre osoby cierpią na ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli. Towarzyszy im zaburzone wydzielanie śluzu i trudności z jego usuwaniem. W takiej sytuacji lekarz może wystawić receptę na roztwór do inhalacji Mucosolvan.
Zastanawiasz się, na jaki kaszel stosować Mucosolvan? Syropy, tabletki i kapsułki tej marki sprawdzą się przy aktywnych infekcjach. Podczas przeziębienia i grypy często obserwuje się nieudane próby odkrztuszania zalegającej wydzieliny. Mucosolvan przynosi ulgę przy kaszlu mokrym.
Syrop Mucosolvan należy dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza lub schematem zawartym na ulotce dołączonej do opakowania.
Syrop Mucosolvan - dawkowanie
Lekarz może przepisać pacjentowi Mucosolvan do inhalacji przy ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli, którym towarzyszy zaburzone wydzielanie śluzu i trudności z jego usuwaniem.
W przypadku dorosłych przewiduje się 1-2 inhalacje dziennie po 2-3 ml roztworu, a u dzieci poniżej 6. roku życia 1-2 dziennie z 2 ml roztworu. Zaleca się, aby roztwór do nebulizacji zmieszać z solą fizjologiczną w proporcji 1 do 1. Można wykorzystać dowolny inhalator z wyjątkiem parowego.
Mucosolvan do nebulizacji może powodować skutki uboczne, warto jednak zaznaczyć, że te nie wystąpią u wszystkich. Szczególnie niebezpieczna jest reakcja alergiczna z obrzękiem naczynioruchowym i wstrząs anafilaktyczny. Obie zagrażają zdrowiu i życiu, dlatego należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie. Wśród często występujących skutków ubocznych wymienia się zaburzenia smaku, nudności, uczucie drętwienia w jamie ustnej i gardle. Niezbyt często pojawia się biegunka, niestrawność, suchość w jamie ustnej, ból brzucha i wymioty.