Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, dotyczący znacznej części osób. Wielu chorych nie zgłasza się do lekarza, choć istnieją naprawdę skuteczne sposoby, które pozwalają pozbyć się lub złagodzić dokuczliwe objawy. Kto jest narażony na problemy z nietrzymaniem moczu? Jak je efektywnie leczyć?
Nietrzymanie moczu: pieluchomajtki i wkładki
Kiedy trzeba zmierzyć się z wyborem wkładek anatomicznych lub pieluchomajtek, okazuje się to dla wielu z nas ogromnym wyzwaniem. Czym należy się kierować, aby dobrać najlepszy produkt dla siebie lub osoby nam bliskiej? Radzi ekspert allecco.pl.
- Stopień chłonności – jak dobrać produkt do potrzeb pacjenta?
- Pieluchy czy wkładki anatomiczne – jaki rodzaj produktu?
- Pieluchomajtki dla dorosłych – odpowiedni rozmiar produktu
- Zachowanie odpowiedniej higieny
- Pielęgnacja pacjenta
Nietrzymanie moczu to problem, który występuje głównie u osób starszych, szczególnie kiedy pojawiają się u nich choroby neurologiczne (np. demencja, choroba Alzheimera) czy cukrzyca, kiedy oddawanie moczu jest niekontrolowane bądź znacznie nasilone. Na skutek zmian hormonalnych, do jakich dochodzi u kobiet po menopauzie, osłabiają się mięśnie dna miednicy oraz zmienia się położenie cewki moczowej, a to skutkuje pierwszymi kłopotami z dojściem na czas do toalety i może nasilać się z wraz z wiekiem. W przypadku mężczyzn, których ta przypadłość dotyka znacznie rzadziej, za główną przyczynę nietrzymania moczu uznaje się schorzenia prostaty. Problem ten może jednak pojawić się również na skutek urazów bądź chorób w obrębie układu moczowego, wśród znacznie młodszych pacjentów. Jak zatem zwiększyć komfort życia takiej osoby dobierając dla niej odpowiednie wkładki lub majtki chłonne?
Stopień chłonności – jak dobrać produkt do potrzeb pacjenta?
Wybór czy to pieluchomajtek czy wkładek anatomicznych powinien rozpocząć się od ustalenia ich stopnia chłonności. Kiedy pacjent korzysta z produktu jedynie sporadycznie i traktuje go jedynie jako zabezpieczenie, wtedy wystarczy mniejsza chłonność. Natomiast w przypadku osób całkowicie leżących, stosujących leki moczopędne, a także latem, kiedy pacjent więcej pije, konieczne będzie zastosowanie produktu o wyższym stopniu chłonności.
Pieluchy czy wkładki anatomiczne – jaki rodzaj produktu?
Dla kobiet, u których problem pojawia się jedynie sporadycznie, np. podczas gwałtownego napadu śmiechu czy kaszlu, nie ma potrzeby stosować od razu pampersów dla dorosłych. Musimy pamiętać, że dobrze dobrany rodzaj wyrobu znacznie zwiększy komfort życia pacjenta na co dzień. Należy zatem pamiętać o następujących kwestiach dokonując zakupu produktu:
- dla osób leżących wybieramy zawsze zapinane na rzepy, klasyczne pieluchy dla dorosłych, ponieważ najlepiej zabezpieczają przed ewentualnym wyciekiem nadmiaru fekaliów, a poza tym opiekunowi będzie je znacznie łatwiej zmieniać;
- dla osób chodzących lepsze będą produkty typu majtki chłonne, które w zależności od ich producenta mają nieco odmienne nazwy, np. pieluchomajtki Tena pants czy pieluchomajtki Seni active; ich niewątpliwą zaleta jest to, że pacjent może traktować je jak klasyczną bieliznę, którą swobodnie zsuwa i ponownie zakłada po skorzystaniu z toalety, a co więcej, przy normalnym stopniu chłonności nie odczuwa on dyskomfortu i może prowadzić normalny tryb życia;
- dla osób aktywnych, u których nietrzymanie moczu występuje jedynie okazjonalnie, kiedy to pojawia się problem, aby zdążyć na czas do toalety czy też kiedy pacjent nie jest w stanie do końca opróżnić pęcherza (np. kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn), właściwy produkt to wkładki urologiczne, które występują w wersji zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet; warto również dodać, że wyroby te pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu, czego nigdy nie zapewni nam klasyczna podpaska.
Pieluchomajtki dla dorosłych – odpowiedni rozmiar produktu
Na koniec musimy wybrać rozmiar produktu. Znając zarówno obwód bioder, jak i talii pacjenta warto skorzystać z tabeli zamieszczonych na poszczególnych opakowaniach. Należy pamiętać, że zbyt mały produkt będzie uciskał, obcierał i szybciej mogą pojawić się odparzenia na skórze chorego, a zbyt duży okaże się mniej szczelny, co wiąże się z częstszą zmianą pościeli i ubrań oraz wzrostem kosztów prania.
Przekonanie, że większy pampers będzie bardziej chłonny jest błędne i właśnie dlatego na samym początku wybieraliśmy stopień chłonności wyrobu, indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Oczywiście dobieranie rozmiaru nie będzie się tyczyło wkładek na nietrzymanie moczu.
Zachowanie odpowiedniej higieny
Jeśli dobraliśmy już odpowiednie pieluchomajtki czy wkładki, potocznie nazywane podpaskami na nietrzymanie moczu, nie możemy zapominać o utrzymaniu odpowiedniej higieny okolic intymnych pacjenta.
Oto jak należy postępować, aby uniknąć odparzeń:
- Pieluchomajtki muszą być zmienione każdorazowo po oddaniu stolca.
- Niekiedy produkt wymaga zmiany nawet co 2-3 godziny, kiedy ilość oddawanego moczu jest bardzo duża, natomiast przy pieluchach o zwiększonej chłonności przy ich dużym zawilgoceniu.
- Przy każdej zmianie pampersa pacjent musi zostać umyty, a newralgiczna okolica nasmarowana kremem na odparzenia, np. Sudocrem.
Każdy dłuższy kontakt moczu lub kału ze skórą chorego prowadzi do powstania odparzeń, a nawet odleżyn. Są to zmiany, które niekiedy bardzo trudno się goją i powodują ogromne pieczenie oraz ból. Poza tym takie wilgotne środowisko to świetna pożywka dla bakterii, które wywołują zakażenia układu moczowego. Zdarza się to często w przypadku osób starszych, u których układ immunologiczny jest znacznie osłabiony.
Pielęgnacja pacjenta
W wilgotnym, ciepłym środowisku, kiedy dodatkowo pojawia się tarcie, bardzo łatwo o powstanie odparzeń. Natomiast, gdy mamy do czynienia z długotrwałym uciskiem skóry, tworzą się odleżyny, należące do trudno gojących się ran. W jedynym i drugim przypadku pacjent odczuwa ogromny dyskomfort i uciążliwe dolegliwości bólowe, dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów odpowiednio nawilżających, regenerujących oraz ochraniających skórę przed powstaniem tego typu uszkodzeń.
Na rynku mamy specjalistyczne produkty, które pozwolą nam zapewnić skórze chorego odpowiednią pielęgnację, np.:
- pianki myjące, np. Seni Care pianka myjąco – pielęgnacyjna – pozwala nam umyć pacjenta bez użycia wody, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób leżących; wystarczy nanieść produkt na skórę, odczekać i zmyć go, a przy większych zabrudzeniach można tę czynność powtórzyć;
- nawilżone chusteczki pielęgnacyjne, np. Seni Care chusteczki pielęgnacyjne – ułatwiają wykonanie czynności myjących, pozostawiając skórę nawilżoną i odżywioną;
- kremy ochronne, np. Molicare krem ochronny z tlenkiem cynku – zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, pokrywając ją filmem ochronnym.
Nietrzymanie moczu uznawane jest za jeden z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych, szczególnie wśród osób zachowujących aktywność. Można znacznie zmniejszyć ten dyskomfort właściwie dobierając wyrób medyczny. Zarówno pieluchomajtki, jak też wkładki dla mężczyzn lub kobiet nie muszą stanowić udręki, a raczej będą produktem, który nie ogranicza i umożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień. Połączenie odpowiedniego wyrobu z właściwą higieną miejsc narażonych na odparzenia, to klucz to utrzymania wysokiego komfortu życia pacjenta.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.