Kategorie
Ibuprom to lek, który zawiera ibuprofen. Posiada aktywność przeciwzapalną, przeciwbólową i przeciwgorączkową. Zalicza się go do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest dostępny w sprzedaży bez recepty. Stosuje się go przy:
Ibuprom można stosować u dorosłych i dzieci, przy czym dawkę zawsze należy dopasować do masy ciała oraz wieku. Najmłodszym podaje się lek w syropie lub w czopkach ze względu na ryzyko zadławienia tabletką.
Ibuprom posiada w swoim portfolio różne tabletki, syropy i żele do użytku zewnętrznego, które uśmierzają ból i redukują stan zapalny. Poniżej zostały pokrótce opisane najważniejsze z produktów dostępnych na rynku.
Ibuprom tabletki
Klasyczne tabletki Ibuprom zawierają 200 mg ibuprofenu. Podaje się je dorosłym i dzieciom powyżej 6. roku życia. Jednorazowo można przyjąć 1-2 tabletki. W ciągu doby nie należy przekraczać 6. Odstęp między kolejnymi dawkami wynosi 4-6 godzin. Ibuprom tabletki sprawdza się przy bólu o niskim i umiarkowanym natężeniu. Zaleca się go przy różnych przypadłościach. Można po niego sięgnąć przy:
Ibuprom Zatoki spray to roztwór chlorku sodu, buforu fosforanowego i wody oczyszczonej, który udrażnia i oczyszcza zatkane zatoki. Jednocześnie nawilża ich śluzówkę i wspiera jej regenerację. Aerozol aplikuje się miejscowo (donosowo). Rekomenduje się go dorosłym i dzieciom powyżej 3. roku życia.
Ibuprom Zatoki to także tabletki, które działają dwutorowo. Łagodzą dolegliwości bólowe i stan zapalny. Jednocześnie udrażniają zatoki i pomagają w usunięciu zalegającej wydzieliny. Jednorazowa dawka Ibuprom Zatoki wynosi 1-2 tabletki. W ciągu doby nie wolno przyjmować więcej niż 6 w odstępach 4-6 godzin. 1 tabletka Ibuprom Zatoki zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorku pseudoefedryny. Można podawać ją dorosłym oraz dzieciom powyżej 12. roku życia.
Ibuprom Sprint opracowano z myślą o osobach, które szukają natychmiastowej ulgi w bólu. Substancja czynna (200 mg ibuprofenu) została zamknięta w kapsułkach w postaci roztworu, co przyspiesza jej wchłanianie. Ibuprom Sprint działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosuje się go u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Ibuprom Max zawiera aż 400 mg ibuprofenu w jednej tabletce, to dwukrotnie więcej niż w klasycznej. Wspomniany lek opracowano z myślą o osobach, które cierpią na silniejsze bóle. Ibuprom Max jest odpowiedni przy:
Jednorazowo można przyjąć 1 tabletkę, a w ciągu doby 3 w odstępach 4-6 godzin. Ibuprom Max jest odpowiedni dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.
Ibuprom Ultramax to tabletka, która zawiera maksymalną dawkę substancji czynnej, jaką dopuszcza polskie prawo w lekach bez recepty. 600 mg ibuprofenu wspiera walkę z ostrym bólem różnego pochodzenia. Jednorazowo można przyjąć 1 tabletkę drażowaną, a w ciągu doby nie więcej niż 2. Odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 6-8 godzin. Ibuprom Ultramax jest lekiem wyłącznie dla osób dorosłych.
Ibuprom Max Sprint to kapsułka, która zawiera 400 mg ibuprofenu. Jej formuła przekłada się na szybkie uwalnianie substancji czynnej, przez co ulga w bólu jest odczuwalna już po 15 minutach. Ibuprom Max Sprint stosuje się m.in. przy migrenach, napięciowym bólu głowy i bolesnych miesiączkach. Jednorazowo przyjmuje się 1 tabletkę, a w ciągu doby maksymalnie 3 przy zachowaniu odstępu 4-6 godzin.
Ibuprom Zatoki Max zawiera aż 2 substancje aktywne w maksymalnych dawkach, jakie dopuszcza polskie prawo w lekach bez recepty. Wspomniane tabletki niwelują ból i stan zapalny. Ponadto udrażniają zatoki i pomagają usunąć z nich zalegającą wydzielinę. Swoje działanie opierają na 400 mg ibuprofenu i 60 mg pseudoefedryny. Jednorazowo można zażyć 1 tabletkę, a w ciągu doby 3, zachowując odstęp 4-6 godzin.
Ibuprom RR Max to tabletka, która zawiera wysoką dawkę ibuprofenu (400 mg). Stosunkowo szybko rozpada się i uwalnia składnik aktywny, redukując tym samym silny ból. Jednorazowo wolno przyjąć 1 tabletkę, a w ciągu doby 3, pamiętając, aby zachować odstęp 4-6 godzin.
Ibuprom Rapid opiera się na nowocześniejszej substancji aktywnej. W leku wykorzystano ibuprofen sodowy, który bardzo dobrze rozpuszcza się w kwasie solnym wydzielanym przez żołądek. Dzięki temu wchłania się aż 3-krotnie szybciej i 3-krotnie szybciej przynosi ulgę w bólu. Zaleca się 1-2 tabletki jako jednorazową dawkę, w ciągu doby nie wolno zażyć ich więcej niż 6, zachowując odstęp 4-6 godzin. Istnieje jeszcze Ibuprom Max Rapid o wyższej dawce substancji czynnej.
Ibuprom Forte dla dzieci ma postać płynu, dlatego można go podawać już od 3. miesiąca życia. Lek nie wymaga wcześniejszego spożycia posiłku. Wolno stosować go na czczo. Nie zawiera cukru, glutenu i sztucznych barwników. Posiada smak truskawkowy. Ibuprom Forte dla dzieci sprawdzi się przy:
Dawkę określa się, uwzględniając masę ciała dziecka. Odpowiednią ilość leku odmierza się za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania.
Ibuprom Sport Żel to lek do użytku zewnętrznego, który opracowano dla osób skarżących się na:
Wyżej wspomniany produkt stosuje się u dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Ibuprom Żel łagodzi ból, a ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Właściwości omawianego leku opierają się na ibuprofenie 5%.
Ibuprom Max Rapid został opracowany z myślą o leczeniu objawowym bólu. Ponadto wykazuje aktywność przeciwzapalną i przeciwgorączkową. Można stosować go u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Dawkowanie leku opiera się na przyjmowaniu 1 tabletki dziennie co 4 godziny. W ciągu doby nie wolno zażyć ich więcej niż 3. 1 tabletka zawiera 400 mg ibuprofenu.
Jaka jest różnica między Ibupromem a ibuprofenem?
Ibuprom to nazwa handlowa, która została zastrzeżona przez USP Zdrowie dla leku z ibuprofenem. Istnieje wiele produktów, które zawierają tę substancję czynną o charakterze przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Poszczególne firmy farmaceutyczne nadają im nazwy własne. Podsumowując, Ibuprom zawiera ibuprofen. Jednak nie każdy lek z ibuprofenem jest Ibupromem.
Po jakim czasie działa Ibuprom?
Ibuprom to marka, która oferuje wiele różnych leków przeciwbólowych. Niektóre mają postać kapsułek, inne tabletek drażowanych. Jedne produkty zawierają ibuprofen, a drugie ibuprofen sodu, który szybciej wchłania się z żołądka. Klasyczne tabletki Ibuprom zaczynają działać po 30 minutach od połknięcia, natomiast Ibuprom Max Sprint po 15 minutach.
Jak długo działa Ibuprom?
Ibuprom uzyskuje maksymalne stężenie we krwi po 1-2 godzinach od zażycia tabletki/kapsułki. Efekt przeciwbólowy i przeciwgorączkowy utrzymuje się do 4-6 godzin.
Jak często można stosować Ibuprom?
Wiele osób zastanawia się, jak często można przyjmować Ibuprom. Dawkowanie określa producent na ulotce dołączonej do opakowania. Klasyczny Ibuprom zażywa się jednorazowo w ilości 1-2 tabletki, ale nie więcej niż 6 na dobę w odstępstwie 4-6 godzin. Choć jest to lek bez recepty, to nie wolno go nadużywać, gdyż daje skutki uboczne.
Jaki Ibuprom dla dzieci?
Ibuprom Forte dla dzieci to lek w formie płynu, która można stosować już od 3. miesiąca życia. Jego postać ułatwia podawanie medykamentu najmłodszym, u których klasyczne tabletki nie wchodzą w grę ze względu na ryzyko zadławienia. Ibuprom dla dziecka wymaga ustalenia dawki w oparciu o masę ciała pociechy. Następnie lek odmierza się przy użyciu strzykawki. Ibuprom dla dzieci nie zawiera cukru, ma natomiast smak truskawkowy, dzięki czemu najmłodsi łatwiej go połykają. U starszych dzieci można wprowadzić tabletki, ale trzeba zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe, o których informuje producent na opakowaniu.
Jaki Ibuprom jest najmocniejszy?
Najwięcej ibuprofenu zawiera Ibuprom Ultramax. 600 mg w jednej tabletce to maksymalna ilość, jaką dopuszcza polskie prawo w lekach bez recepty.
Czy Ibuprom jest przeciwzapalny?
Tak, Ibuprom opiera się na ibuprofenie, czyli substancji, którą zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Czy Ibuprom obniża ciśnienie?
Nie, ibuprofen, na którym opiera się Ibuprom, nieznacznie podnosi ciśnienie. Nie poleca się go przy nadciśnieniu.
Czy po Ibupromie można spożywać alkohol?
Ibuprom należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Spożywając po nim alkohol, można podrażnić i uszkodzić błonę śluzową żołądka. Zwiększeniu ulega wówczas ryzyko rozwoju wrzodów żołądka i uszkodzenia wątroby. Nie wolno pić alkoholu przed lub po zażyciu leków z ibuprofenem.