Kategorie
Pielęgnacja skóry tłustej często wydaje się skomplikowana, ponieważ wymaga zachowania balansu między nawilżeniem a działaniem matującym. Na szczęście dzięki prężnemu rozwojowi kosmetologii można nabyć preparaty poprawiające kondycję cery, które nie prowadzą do jej przesuszenia. Niestety, wiele osób zakłada, że przy nasilonej pracy gruczołów łojowych warto zrezygnować ze stosowania kosmetyków odżywczych. To duży błąd, który często prowadzi do mocniejszego wydzielania sebum, zablokowania ujść gruczołów łojowych i powstania trądziku.
Krem do cery tłustej do twarzy paradoksalnie pozwala ograniczyć to niekorzystne zjawisko. W tym miejscu warto przybliżyć właściwości i działanie łoju. Choć ten wielu osobom kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, to zawarte w nim substancje tłuszczowe pełnią rolę naturalnych kosmetyków. Pozostawiają warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wody ze skóry. W ten sposób chronią ją przed przesuszeniem.
Ludzie, którzy uważają, że pielęgnacja cery tłustej powinna ograniczać się tylko do oczyszczania twarzy, nieświadomie napędzają błędne koło. Rezygnując z kremu i stosując silne detergenty, wysuszają skórę. Ta usiłuje się bronić, wydzielając więcej łoju. Ten z kolei zatyka pory i staje się pożywką dla bakterii wywołujących trądzik. Pojawienie się zaskórników to dla wielu osób znak, że należy zintensyfikować proces oczyszczania skóry twarzy.
Dobry krem do skóry tłustej zawiera emolienty, humektanty, antyoksydanty, witaminy i minerały w takich proporcjach, że te nie blokują ujść gruczołów łojowych. Aby uniknąć zapychania porów, warto sięgnąć po dermokosmetyk, który został określony przez producenta jako niekomedogenny. Ponadto krem do twarzy dla cery tłustej powinien charakteryzować się lekką konsystencją, która ułatwia jego wchłanianie i nie pozostawia lepkiej powłoczki. Odpowiednia formuła sprawia, że specyfik nie nasila niezdrowego blasku. Niektóre emulsje wchłaniają się do matu. Dużą popularnością cieszą się kosmetyki o konsystencji żelowej.
Pielęgnacja cery tłustej stanowi nie lada wyzwanie, dlatego producenci nieustannie opracowują nowe technologie, które mają zapewnić użytkownikom najwyższy poziom komfortu. Na szczególną uwagę zasługują kremy matujące, które zawierają polimery pochłaniające sebum. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu wiązań chemicznych w postaci sił van der Waalsa.
Kiedy wskutek nadmiernego wydzielania sebum pojawią się zaskórniki zamknięte i otwarte, dobrym rozwiązaniem może okazać się maść z kwasem azelainowym. Tego rodzaju preparaty wykazują delikatne działanie złuszczające, dlatego usuwają niedoskonałości cery. Ponadto kwas azelainowy ogranicza wydzielanie sebum i posiada właściwości przeciwbakteryjne, przez co zapobiega namnażaniu Propionibacterium acnes.
Na pryszcze, którym towarzyszą silne stany zapalne, zaleca się nakładanie maści z antybiotykiem. Wspomniane produkty eliminują bakterie wywołujące trądzik. Niestety, pozbawiają skórę także pożytecznej mikrobioty, dlatego zaleca się jej odbudowę poprzez stosowanie doustnych probiotyków.