Kategorie
Do demakijażu twarzy bardzo często wykorzystuje się płyn micelarny. Niektórzy uważają, że skutecznie zastępuje 3 kosmetyki – produkt do usuwania make upu, żel myjący oraz tonik. Wybierając specyfik do zmywania makijażu, należy zwrócić uwagę na rodzaj produktów kolorowych. Podkład mineralny jest niezwykle lekki i nie nastręcza większych trudności, natomiast wodoodporny tusz do rzęs wymaga zastosowania silniejszych środków.
Płyn micelarny charakteryzuje się tym, iż zawiera dość nietypowe cząsteczki. Substancje hydrofilowe rozpuszczają się w wodzie, natomiast hydrofobowe w tłuszczach. Na twarzy występują oba rodzaje związków chemicznych. Sebum składa się z substancji tłuszczowych wydzielanych przez gruczoły łojowe, natomiast niektóre pigmenty rozpuszczają się w wodzie. Omawiany kosmetyk zawiera micele, które posiadają część hydrofilową i hydrofobową. Oznacza to, iż pozwalają usunąć zarówno tłuste substancje wchodzące w skład kosmetyków kolorowych, jak i rozpuszczalne w wodzie pigmenty.
Sięgając po płyn micelarny do demakijażu, warto postawić na dermokosmetyk, który posiada hipoalergiczną formułę. Nie zawiera on sztucznych barwników i substancji zapachowych, które często uczulają i rodzą dyskomfort. Tego rodzaju produkty aplikuje się przy pomocy wacika. Nasączony płatek przykłada się do przymkniętych powiek i skóry twarzy. Po chwili zwilża się płynem kolejny wacik i czynność tę powtarza tak długo, aż nie pojawią się na nim żadne zabrudzenia. Oznacza to, iż skóra została prawidłowo oczyszczona.
Do demakijażu twarzy można używać różnych specyfików, które wykazują odmienne właściwości. Pozwala to dobrać preparat skrojony na miarę indywidualnych potrzeb, unikając w ten sposób zapchania porów i wysuszenia skóry.
Cerze trądzikowej służy żel do zmywania makijażu. Przy skórze z niedoskonałościami warto zwrócić uwagę na dokładne oczyszczanie twarzy. Jeśli pozostaną na niej resztki podkładu, pudru, bronzera czy różu, po kilku dniach może pojawić się stan zapalny wraz z zaskórnikami. Choć cera tłusta i trądzikowa potrzebuje dokładnego oczyszczania, to płyn do zmywania makijażu nie powinien jej wysuszać.
W przeciwnym wypadku dojdzie do powstania błędnego koła. Skóra pozbawiona warstwy hydrolipidowej usiłuje ją odbudować, wydzielając więcej sebum. W rezultacie nasileniu ulegają zmiany trądzikowe. Cera tłusta po usunięciu makijażu powinna zostać umyta wodą z dodatkiem specjalnego żelu. Następnie należy przywrócić jej fizjologiczne, lekko kwaśne pH, sięgając po tonik lub odpowiedni hydrolat.
Gdy skóra wykazuje skłonność do podrażnień, warto kupić oczyszczacz do twarzy, który nie zawiera silnych detergentów. Te mogą naruszać jej barierę hydrolipidową i wywoływać dyskomfort w postaci pieczenia czy zaczerwienienia. Na szczególną rekomendację zasługują olejki myjące, które nie tylko doskonale usuwają nawet mocny makijaż wodoodporny, ale też nawilżają skórę. Wiele osób obawia się, że tego rodzaju produkty tworzą na cerze lepką powłoczkę, w rzeczywistości jednak pozostają niewyczuwalne. Zamawiając płyny do mycia twarzy wrażliwej, najlepiej postawić na dermokosmetyki, których formuła została starannie przemyślana. allecco.pl oferuje wiele specyfików godnych uwagi.
Skóra sucha powinna unikać silnych detergentów. Potrzebuje ona łagodnych kosmetyków, które usuwają sebum, kurz oraz resztki produktów do makijażu. W tej roli świetnie sprawdzi się wcześniej wspomniany płyn micelarny. Olejek myjący, który zawiera substancje tłuszczowe, pozwala oczyścić cerę, jednocześnie nie naruszając jej warstwy hydrolipidowej. Dużą popularnością wciąż cieszą się mleczka do demakijażu, które aplikuje się na wacik, a następnie przykłada go do twarzy. Skóry nigdy nie należy pocierać, gdyż grozi to jej podrażnieniem i rozciągnięciem, co z kolei sprzyja powstawaniu zmarszczek.
Kupując płyn do zmywania makijażu, warto zapoznać się ze wskazaniami producenta. Niektóre dermokosmetyki zapewniają kompleksowe oczyszczanie twarzy, vide płyn micelarny, inne natomiast wymagają użycia dodatkowych preparatów. Zazwyczaj po ich zastosowaniu trzeba przemyć twarz wodą z dodatkiem żelu lub pianki. Proces oczyszczania kończy tonizacja, która pozwala zachować fizjologiczny, lekko kwaśny odczyn. Ten pełni rolę naturalnej bariery ochronnej, która ogranicza rozwój niektórych patogenów.