Kategorie
Nasza oferta obejmuje między innymi produkty paskowe wychwytujące nagły skok wyżej wspomnianego hormonu luteinizującego, a także nowoczesne testy cyfrowe, które pozwalają na precyzyjne określenie najbardziej płodnych dni w miesiącu. Wszystkie oferowane w tej kategorii wyroby są dedykowane kobietom, które chcą zmaksymalizować swoje szanse na poczęcie dziecka.
Test owulacyjny został opracowany z myślą o parach, które starają się o dziecko lub stosują naturalne metody planowania rodziny. Pozwala określić moment uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Jego znajomość odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż żeńskie gametocyty szybko obumierają, co skutkuje pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego.
Kobiety, które miesiączkują regularnie, zazwyczaj potrafią prawidłowo określić swoje dni płodne. Niestety, coraz więcej pań skarży się na zaburzenia menstruacji. Nie brakuje też par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Test owulacyjny pozwala określić, czy w ogóle dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Jeśli ten proces nie występuje, należy skonsultować się z lekarzem.
Wykorzystując test na owulację, można określić, kiedy istnieją największe szanse na zajście w ciążę. Prawdopodobieństwo poczęcia wzrasta, gdy para wówczas uprawia seks. Podwyższony hormon LH, który wykrywa test na owulację, wskazuje, że niebawem dojrzała komórka jajowa trafi do jajowodu.
Testy owulacyjne są proste i wygodne w użyciu, niemniej zaleca się, aby zawsze zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Różni producenci dają nieco inne rekomendacje.
Test na dni płodne wykorzystuje fakt, że na 24-36 h przed owulacją hormon LH wzrasta (pik LH). Badaniu poddaje się próbkę moczu zebraną w czystym i suchym pojemniku. Zanurza się w nim pasek owulacyjny, ale zawsze tylko do poziomu z podpisem max. Wyjmuje się go po 10-15 s i układa na płaskiej powierzchni. Po chwili odczytuje się wynik.
Testy owulacyjne należy wykonywać codziennie o stałej porze. Wbrew obiegowej opinii, lepiej nie badać pierwszego moczu po przebudzeniu. Na 2h przed planowanym testem zaleca się zaprzestanie przyjmowania płynów.
Kupując testy owulacyjne, można zdecydować się na jeden z trzech rodzajów. Poszczególne rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto je uwzględnić przed przystąpieniem do domowego badania diagnostycznego.
Dużą popularnością cieszą się paski owulacyjne. Ich ogromnym atutem jest niska cena. Mocz zbiera się do suchego i czystego pojemnika, po czym zanurza w nim pasek owulacyjny. Należy uważać, aby ciecz nie sięgała ponad linię max, gdyż zafałszowuje to wynik pomiaru.
Strumieniowy test owulacyjny posiada ochronną nasadkę, przez co rzadziej daje niewiarygodny wynik. Można wykonać go bez pojemniczka. Wystarczy skierować na niego strumień moczu.
Płytkowy test owulacyjny jest bardzo prosty w wykonaniu, ale jego przebieg wygląda nieco inaczej. Mocz oddaje się do suchego i czystego pojemnika, po czym nabiera niewielką ilość na pipetę, aby nanieść ją na okienko. Po chwili odczytuje się wynik badania.
Uwalnianie dojrzałej komórki jajowej zazwyczaj występuje na 14 dni przed zakończeniem cyklu menstruacyjnego. Test owulacyjny rekomenduje się wykonać 2-3 dni wcześniej, ponieważ wskazuje na pik hormonu luteinizującego. Ma on miejsce na 24-36 godzin przed trafieniem żeńskiej komórki rozrodczej do jajowodu.
Jeśli średnia długość cyklu wynosi 30 dni, test owulacyjny należy wykonać już 13. dnia, licząc od początku jego trwania. Przy 35 dniach rekomenduje się 18. dzień, przy 21 najlepszy będzie 6.
Testy owulacyjne charakteryzują się wysoką czułością, ale są obdarzone niewielkim błędem pomiaru. Ich wykonanie ma charakter bezinwazyjny.