Kategorie
Smoczki lateksowe i smoczki silikonowe dla dzieci wykonane są z różnych materiałów. Lateksowe, zwane również smoczkami kauczukowymi, są żółte, mają specyficzny zapach i smak i czasami mogą uczulać dziecko. Smoczki lateksowe są bardzo miękkie, a przez to również elastyczne. Ssanie takiego smoczka nie wymaga od malucha większego wysiłku.
Smoczki silikonowe dla dzieci są przezroczyste, bez smaku i zapachu. Są też twardsze i maluch musi się bardziej natrudzić przy ssaniu. Ma to swoją dobrą stronę – wysiłek wkładany przy korzystaniu ze smoczka przełoży się też na lepszą stymulację aparatu mowy.
Smoczki lateksowe szybciej się zużywają i są podatne na wysoką temperaturę. Stają się kruche i matowe, dlatego trzeba systematycznie je oglądać i w razie zauważenia pierwszych uszkodzeń - wymienić smoczek lateksowy na nowy. Smoczki silikonowe są bardziej wytrzymałe i trwałe. Nie mniej jednak, każdy smoczek, czy to smoczek silikonowy czy smoczek lateksowy, należy wymieniać nie rzadziej niż co 1-1,5 miesiąca lub po jego uszkodzeniu.
Duży wybór smoczków silikonowych oferują marki Canpol, Lovi i Nuk. Możemy znaleźć smoczki silikonowe dla chłopców, smoczki dla dziewczynek i wiele innych rodzajów. Podobnie smoczki na butelkę np. firmy Avent, są wykonane z silikonu lub kauczuku i mają te same właściwości.
Smoczki anatomiczne, inaczej zwane smoczkami ortodontycznymi mają charakterystyczny kształt – są specyficznie wygięte i szersze na końcówce. Smoczki anatomiczne mają zapobiegać wadom zgryzu u dziecka. Przy wyborze odpowiedniego smoczka dla dziecka, rodzice powinni zwrócić uwagę na to, aby był dostosowany do etapu rozwoju malucha. Ramy wiekowe podawane przez producentów smoczków są jedynie umowne. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i może w różnym czasie potrzebować zmiany smoczka na kolejny.
Smoczek nie powinien być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Maluch powinien swobodnie oddychać podczas ssania. Niewłaściwe dopasowanie smoczka może przyczyniać się do wad zgryzu.
Smoczki dla dziecka mogą być dużym ułatwieniem dla rodziców. Zaleca się jednak, aby szczególnie w przypadku dzieci karmionych piersią, nie wprowadzać smoczka wcześniej niż po upływie pierwszych czterech tygodni. Jest to czas, w którym zarówno mama jak i maleństwo uczą się prawidłowego karmienia. Wprowadzenie smoczka dla dzieci zbyt wcześnie może spowodować, że maluch nie będzie chętnie ssał piersi, ponieważ wiąże się to z większym wysiłkiem niż podczas ssania smoczka.
Co do momentu odstawienia smoczka, są różne szkoły. Jedni zalecają aby zrobić to do 4-tego miesiąca życia, ale większość jest zdania, że dobrym okresem na pożegnanie dziecka ze smoczkiem jest okres ukończenia pierwszego roku życia. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i zauważy, kiedy będzie dla niego najodpowiedniejszy czas na odstawienie smoczka.