Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
Opis
Wskazania:Pomenopauzalne dolegliwości ze strony dolnej części układu moczowo-płciowego, takie jak świąd, suchość pochwy, nawracające zakażenia układu moczowego, dolegliwości w trakcie oddawania moczu, nietrzymanie moczu. Przed- i pooperacyjnie u kobiet poddawanych operacjom pochwowym. Niepłodność w przebiegu zespołu "niechęci szyjki macicy". Diagnostyka patologii szyjki macicy.
Dawkowanie
Globulkę wprowadza się głęboko do pochwy wieczorem, przed położeniem się spać. Globulek nie należy stosować doodbyąniczo. Leczenie zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo—płciowych trwa zwykle około 3 tygodni. Stosuje się 1 globulkę na dobę. Następnie podaje się lek 1 do 2 razy w tygodniu przez okres ustalony przez lekarza. Jest to dawka podtrzymująca.
W celu poprawy gojenia się ran u kobiet po menopauzie, u których wykonywano zabiegi pochwowe, zazwyczaj stosuje się I globulkę na dobę w okresie 2 tygodni przed zabiegiem i I globulkę dwa razy w tygodniu w okresie 2 tygodni po zabiegu.
W celu ułatwienia interpretacji wyników wymazu z szyjki macicy u kobiet po menopauzie zazwyczaj stosuje się 1 globulkę co drugi dzień w tygodniu poprzedzającym pobranie wymazu. Lekarz prowadzący będzie starał się przepisać możliwie najniższą dawkę, która powinna być przyjmowana najkrócej, jak to konieczne w celu złagodzenia występujących objawów.
Działanie
Estriol powoduje normalizację nabłonka sromu, jak również proliferację warstw błony śluzowej pochwy, szyjki, cewki moczowej i pęcherza. Podawany dopochwowo estriol w dawkach terapeutycznych nie wykazuje znaczącego wpływu na endometrium. Po podaniu dopochwowym około 20% estriolu wchłania się do krwi. W około 91% wiąże się z albuminami. Estriol wydalany jest z moczem głównie w postaci skoniugowanej.
Skład
1 globulka zawiera:
0,5 mg susbatancji czynnej estriolu
substancje pomocnicze: butylohydroksytoluen, cetomakrogol 1000, monorycynolenian glicerolu, tłuszcz twardy
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Oekolp forte:
Jeśli pacjentka ma uczulenie na estriol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Jeśli obecnie występuje lub w przeszłości występował rak piersi albo jeśli istnieje podejrzenie raka piersi.
Jeśli występuje nowotwór estrogenozależny, na przykład rak endometrium (błona wyścielająca wnętrze macicy), lub istnieje podejrzenie takiego nowotworu.
Jeśli występuje krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie.
Jeśli występuje nieleczone nadmierne pogrubienie błony wyścielającej wnętrze macicy (hiperplazja endometrium).
Jeśli obecnie lub kiedykolwiek w przeszłości występowały zakrzepy krwi w naczyniach krwionośnych (zakrzepica żylna), na przykład w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich) lub w naczyniach płucnych (zatorowość płucna).
Jeśli występują zaburzenia krzepnięcia krwi (takie jak np. niedobór białka C, niedobór białka S lub antytrombiny).
Jeśli występują obecnie lub niedawno występowały schorzenia spowodowane obecnością zakrzepów krwi w naczyniach tętniczych, takie jak zawal mięśnia sercowego, udar mózgu lub dławica piersiowa.
Jeśli występuje obecnie lub kiedykolwiek w przeszłości występowała choroba wątroby, a wyniki testów czynnościowych wątroby nie powróciły do normy.
Jeśli występuje rzadka choroba krwi zwana „porfirią”, która jest dziedziczona przez członków rodziny.
Jeśli którykolwiek z podanych wyżej stanów zdrowotnych wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania leku Oekolp forte, należy natychmiast przerwać leczenie i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Działania niepożądane
Nudności, plamienia z dróg rodnych, zatrzymanie płynów.
Rzadko: bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, kurcze mięśni, zaburzenia widzenia. Na ogół działania niepożądane ustępują po pierwszych tygodniach leczenia. Ponadto podczas stosowania globulek lub kremu dopochwowego mogą wystąpić miejscowe reakcje podrażnienia, świąd, uczucie pieczenia, grzybica pochwy. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.