Kategorie
Odciski, modzele oraz brodawki wywołane przez wirus HPV łatwo można pomylić, jeśli nie zna się podstawowych różnic między poszczególnymi zmianami skórnymi. To ważne, aby uniknąć błędu przy rozpoznaniu dolegliwości, gdyż przekłada się on na podjęcie niewłaściwej formy leczenia. Odciski zazwyczaj mają postać żółtych zmian, pod którymi widać wyraźnie zarysowany korzeń. Powstałe zgrubienie należy zlikwidować, gdyż z czasem będzie się ono powiększać, dochodząc do skóry właściwej i tkanki tłuszczowej. Temu zjawisku towarzyszą bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Pęcherze na stopach można usunąć, sięgając po odpowiedni preparat na odciski.
Sporą popularnością wśród kupujących cieszy się maść na odciski na stopach. Ta posiada stosunkowo gęstą konsystencję. Najlepiej zaaplikować ją na noc na czystą i osuszoną skórę. Dzięki temu rozwiązaniu uniknie się jej ścierania podczas chodzenia. W ciągu dnia maść na odciski mogłaby wsiąknąć w skarpetę. Zawiera ona kwas salicylowy o działaniu keratolitycznym oraz kwas mlekowy o właściwościach złuszczających i zmiękczających. Ponadto w jej składzie występują emolienty, które natłuszczają skórę i odbudowują jej naturalny płaszcz hydrolipidowy.
Pęcherze na stopach nierzadko wywołują ból i wymagają szybkiego podjęcia odpowiednich działań. Żel na odciski ma nieco lżejszą konsystencję niż maść. Szybciej się wchłania i nie pozostawia tłustej powłoczki. Swoje działanie opiera jednak na tych samych substancjach aktywnych co wcześniej wspomniany produkt. Kwas salicylowy prowadzi do rozkładu keratyny obecnej w zgrubiałym naskórku, a kwas mlekowy złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.
Bąble na stopach można usunąć, sięgając po płyn na odciski. Ten wykazuje podobny skład jak dwa wcześniej wspomniane specyfiki. Różni się jednak konsystencją. Kwas salicylowy i mlekowy to dość silne chemikalia, dlatego należy je aplikować miejscowo. Do tego celu przyda się niewielki pędzelek. Nakładając płyn na odciski, warto zabezpieczyć dłonie za pomocą rękawiczek jednorazowych.
Plastry na odciski z korzeniem także złuszczają martwy naskórek za sprawą kwasu mlekowego i salicylowego. To jednocześnie produkty, które nastręczają najmniej trudności, gdyż wystarczy je nakleić w miejscu, w którym pojawiły się bolesne pęcherze. Korzystając z nich, nie trzeba obawiać się zalania zdrowej skóry silnymi chemikaliami. Plastry na odciski nie pozostawiają również tłustej i lepkiej powłoczki. Na szczególną uwagę zasługują produkty marki Compeed, które oferuje apteka internetowa allecco.pl.
Odciski na stopie u dziecka również wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia, jednak w tym przypadku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą. Niestety, nie każdy preparat na odgnioty dla dorosłych sprawdzi się u najmłodszych. Dzieci mają cieńszą skórę, ponadto niektóre chemikalia mogą im zaszkodzić. Ich odciski na stopach powinien obejrzeć lekarz, gdyż czasem świadczą o wadzie podologicznej, np. płaskostopiu.
Osoby, które zastanawiają się, co na odciski może im pomóc, powinny zwrócić uwagę na krem na odgniotki. Ten często zawiera mocznik w wyższych stężeniach, dlatego zmiękcza i złuszcza naskórek. Kosmetyki o 10-procentowej koncentracji tego składnika dogłębnie nawilżają zewnętrzną powłokę ciała. Na rynku występują kremy z 30-procentowym mocznikiem, które pomagają usunąć odciski, przyczyniając się do złuszczania naskórka i uruchamiając odnowę komórkową.
Ze względu na wysoki komfort użytkowania wiele osób jako preparat na odciski wybiera skarpetki złuszczające. Te wystarczy założyć na stopy i nosić je przez czas rekomendowany przez producenta. Po kilku dniach od domowego zabiegu naskórek powinien zacząć się złuszczać. Skarpetek eksfoliujących nie należy używać tuż przed wakacyjnym wyjazdem. Zawierają one starannie dobrane kwasy organiczne.
Bąble na stopach często zawierają płyn surowiczy i łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Z tego względu rekomenduje się ich zabezpieczenie przy użyciu plastra. Ten ostatni przyda się też przy zakładaniu nowych butów. Odgniotkom lepiej zapobiegać, niż później je leczyć.