Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Leczenie grzybic przewodu pokarmowego (jama ustna np. pleśniawki błon śluzowych dziąseł, języka, czerwieni wargowej) oraz przełyku, profilaktyka u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli. Leczenie grzybic jamy ustnej: 100 000 j.m. 4 razy na dobę. Zawiesinę przed połknięciem należy trzymać w ustach tak długo, jak to jest możliwe. Leczenie grzybic przewodu pokarmowego: 500 000 j.m. do 1 000 000 j.m., co 6 h. Profilaktycznie (podczas antybiotykoterapii): 500 000 j.m., co 8 h. Niemowlęta, dzieci i młodzież. Pleśniawki jamy ustnej: 100 000 j.m. 4 razy na dobę. Im dłużej przed połknięciem zawiesina pozostanie w ustach w kontakcie z zakażonym miejscem, tym skuteczność leku będzie większa. Leczenie grzybic przewodu pokarmowego: 200 000 j.m. do 2 000 000 j.m. na dobę, w 4 dawkach podzielonych. Zewnętrznie: 2-3 razy na dobę pędzlować jamę ustną. Sposób przygotowania: dodać przegotowanej, chłodnej wody do kreski znajdującej się na słoiku, a następnie wstrząsnąć do uzyskania zawiesiny (24 ml). Jeśli zajdzie potrzeba, po odstaniu ponownie uzupełnić wodą do kreski-czynność tą należy wykonać jednorazowo. Wstrząsnąć przed każdym użyciem preparatu.
Działanie
Przeciwgrzybiczy antybiotyk o budowie polienowej. Wykazuje działanie zarówno grzybostatyczne, jak i grzybobójcze. Działa poprzez wiązanie ze składnikami sterolowymi (głównie ergosterolem) błony cytoplazmatycznej wrażliwych grzybów. Powoduje to powstanie porów i kanalików, a tym samym zaburzenie ochronnej funkcji błony komórkowej, wydostanie się na zewnątrz składników komórki, przerwanie procesów metabolicznych i w efekcie - obumarcie komórki grzyba. Nystatyna działa szczególnie na drożdżaki z rodzaju Candida (w tym Candida albicans); nie działa na dermatofity i nie ma działania przeciwbakteryjnego. Po podaniu doustnym nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Enzymy trawienne przewodu pokarmowego nie wpływają na aktywność nystatyny. Wydalana jest w kale, prawie w całości w postaci nie zmienionej. Działanie terapeutyczne występuje po 24-72 h od podania.
Skład
1 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 100 000 j.m. nystatyny. Preparat zawiera sacharozę, kwas benzoesowy, parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: rzadko: nudności, wymioty, biegunka Zaburzenia układu immunologicznego: rzadko: reakcje alergiczne (np. wysypka, pokrzywka) w tym zespół Stevens-Johnsona (opisywany bardzo rzadko)
Interakcje
Interakcje preparatu z innymi lekami nie są znane.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na nystatynę.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.