Kategorie
Nie tylko skóra twarzy dzieli się na suchą, normalną, tłustą, wrażliwą, alergiczną i naczynkową. Ta sama klasyfikacja znajduje zastosowanie w charakterystyce zewnętrznej powłoki pozostałych części ciała. Niektóre osoby zmagają się z nadmierną suchością skóry. Ta nie tylko pozostaje szorstka w dotyku, ale często towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. W takiej sytuacji sprawdzi się balsam do ciała. Tego rodzaju kosmetyki zawierają 2 rodzaje składników: humektanty i emolienty.
Pierwsze z nich posiadają wysoką higroskopijność, dzięki czemu wiążą cząsteczki wody w naskórku, taką aktywność wykazuje m.in. gliceryna i kwas hialuronowy. Emolienty z kolei natłuszczają zewnętrzną powłokę ciała, przyczyniając się do odbudowy naturalnego płaszcza hydrolipidowego i ograniczenia strat wilgoci. Tak działają naturalne oleje roślinne, masła, skwalen i ceramidy. Ponadto balsam do ciała często zawiera mocznik, warto jednak zwrócić uwagę na jego stężenie. Jeśli jest ono niższe niż 10%, wyżej wspomniana substancja dogłębnie nawilża skórę. Natomiast przy 30-procentowym stężeniu mocznika obserwuje się silnie działanie złuszczające.
Choć każdy balsam ujędrniający poprawia kondycję skóry, to istnieją produkty do zadań specjalnych. Preparaty antycellulitowe często nie tylko nawilżają i odżywiają zewnętrzną powłokę ciała, ale także ją delikatnie złuszczają w celu pozbycia się nierówności. Taką aktywność wykazują retinoidy oraz kwasy. Ponadto balsamy antycellulitowe stymulują spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej, proces ten przebiega z wykorzystaniem kofeiny i L-karnityny. Z kolei krem na rozstępy ma za zadanie zredukować widoczność jasnych i czerwonych linii. Swoje działanie opiera na maśle shea i wosku pszczelim, czyli substancjach mocno nawilżających. Ponadto dostarcza skórze kolagen i elastynę. Składniki te przyczyniają się do jej odbudowy i regeneracji.
Mocno nawilżający balsam stanowi podstawę pielęgnacji osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki, czyli produkty apteczne o starannie przemyślanym składzie. Zostały one pozbawione potencjalnych alergenów, które mogłyby wywoływać reakcje uczuleniowe. Ponadto balsamy ujędrniające mające status dermokosmetyków zwalczają problemy skórne. W przypadku atopików stosuje się emolienty, czyli produkty o silnym działaniu natłuszczającym. Odbudowują one naturalny płaszcz hydrolipidowy, który pełni rolę bariery ochronnej. Uszkodzona stanowi otwartą bramę dla alergenów i zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień. Ponadto skórze atopowej towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie. Hipoalergiczny balsam do ciała nie tylko odbudowuje naturalną barierę hydrolipidową, ale również łagodzi wyżej wspomniane objawy. Można go zamówić w aptece internetowej allecco.pl, która oferuje m.in. Avene Cicalfate+ Regenerujący Krem Ochronny.
Niektóre osoby sięgają po kosmetyki, które łączą w sobie właściwości pielęgnacyjne z estetycznymi. Taką rolę pełni np. balsam brązujący z drobinkami. Dzięki wysokiej zawartości humektantów i emolientów odbudowuje naturalną barierę hydrolipidową, która ulega naruszeniu podczas kąpieli z użyciem substancji myjących. Jednocześnie maskuje niedoskonałości, zapewniając ciału złocisty odcień bez konieczności opalania, któremu towarzyszy fotostarzenie. Stosując balsam brązujący z drobinkami, można optycznie wysmuklić sylwetkę i wydłużyć nogi. Złocisty odcień skóry uchodzi też za zdrowszy.