Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest podstawą żywienia noworodków i niemowląt. Niekiedy jednak rodzice są zmuszeni, ze względu na brak pokarmu u matki lub alergie i nietolerancje pokarmowe, wprowadzić maluchowi mleko następne. W tej kategorii znaleźć można szereg produktów stanowiących bazę oraz uzupełnienie diety maluszka, w tym mleka modyfikowane dla niemowląt, produkty od razu gotowe do spożycia przez dziecko i zagęstniki do pokarmu.
Kategorie
Nasza oferta obejmuje między innymi mleko początkowe dla niemowląt, odpowiednie dla dzieci od pierwszych chwil po urodzeniu, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione pokarmem matki, a także mieszanki dostosowane do potrzeb maluchów w pierwszym i drugim roku życia, zawierające takie składniki odżywcze, jak błonnik, nukleotydy, witamina D czy nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 i Omega-6.
Dopełnieniem naszej oferty są różnego rodzaju akcesoria do karmienia (butelki, podgrzewacze, sterylizatory), laktatory umożliwiające bezproblemowe odciąganie mleka, a także ziołowe herbatki dla mam karmiących piersią. Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest podstawą żywienia noworodków i niemowląt. Niekiedy jednak rodzice są zmuszeni, ze względu na brak pokarmu u matki lub alergie i nietolerancje pokarmowe, wprowadzić maluchowi mleko następne.
W tej kategorii znaleźć można szereg produktów stanowiących bazę oraz uzupełnienie diety maluszka, w tym mleka modyfikowane, produkty od razu gotowe do spożycia przez dziecko i zagęstniki do pokarmu.
Nasza oferta obejmuje między innymi mleko początkowe dla niemowląt, odpowiednie dla dzieci od pierwszych chwil po urodzeniu, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione pokarmem matki, a także mieszanki dostosowane do potrzeb maluchów w pierwszym i drugim roku życia, zawierające takie składniki odżywcze, jak błonnik, nukleotydy, witamina D czy nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 i Omega-6.
Ulewanie, kolki, nietolerancja laktozy, to tylko niektóre z problemów, jakie mogą się przytrafić podczas karmienia niemowląt. Na szczęście producenci mlek początkowych wychodzą naprzeciw potrzebom dzieci i ich rodziców.
Tak na przykład mleka na ulewanie mają oznaczenie AR, sprawdzają się u dzieci z refluksem żołądkowo – przełykowym. Wzbogacone są w składniki zagęszczające treść pokarmową w żołądku i przeciwdziałają ulewaniu, mowa tutaj o skrobi ryżowej, czy nasionach chleba świętojańskiego. W przypadku mleka na kolki producenci modyfikują cząsteczki białka, aby były łatwiejsze do strawienia dla maluchów i nie generowały problemów gastrycznych, jak np. gazy.
Kwestie nietolerancji pokarmowych są znacznie trudniejsze do jednoznacznego zdiagnozowania i wymagają konsultacji z pediatrą. Nie zawsze nietolerancja pokarmowa wiąże się bowiem z utrudnionym trawieniem laktozy. Mleka przy nietolerancji laktozy są oczywiście dostępne na rynku, a ich działanie opiera się na modyfikacji cząsteczki białka, która nie powoduje podrażnień w przewodzie pokarmowym.
Łatwo dostępne mleka modyfikowane dzielimy na: początkowe i następne. Pierwszy z wymienionych produktów dedykowany jest dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Tymczasem mleko następne podaje się maluchom, które wkroczyły w 7. miesiąc życia. Na rynku znaleźć można również mleczne mieszanki, które adresowane są do dzieci starszych.
Każdy z wymienionych produktów ma skład dostosowany do wieku dziecka, dla którego zostało stworzone. W porównaniu do mleka początkowego (oznaczone numerem „1”), mleko następne (oznaczone numerem „2”) jest mniej zmodyfikowane. Nie stanowi również jedynego pokarmu niemowlaka. Jest ono odpowiednie dla malucha ze sprawnie działającym układem trawiennym. Zaspokaja rosnące potrzeby energetyczne malca między 7. a 12. miesiącem życia. Na kaloryczność mlecznej mieszanki ma wpływ dodatek skrobi lub mąki ze zbóż bezglutenowych, takich jak ryż, czy kukurydza. Wyrób z „2” na opakowaniu jest też wzbogacony w żelazo, które zaangażowane jest w produkcję transportującej tlen hemoglobiny.
W związku z wyczerpującymi się w 5. i 6. miesiącu życia zapasami żelaza, które dziecko dostaje od mamy jeszcze w okresie płodowym, suplementacja tego pierwiastka jest niezbędna na tym etapie rozwoju. Substytut kobiecego pokarmu, zawierający w składzie żelazo, chroni przed anemią. Jest on również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki którym możliwy jest prawidłowy rozwój układu nerwowego niemowlaka. Wzbogacany jest też w taurynę, która wspomaga rozwój siatkówki oraz probiotyki mające pozytywny wpływ na mikroflorę jelit i odporność malucha.
Jak sama nazwa wskazuje, mleko modyfikowane to zmienione mleko krowie (rzadziej kozie). Nie prowadzi ono do niewydolności nerek i wątroby, do których może dojść w momencie podawania zwykłego nabiału maluchowi poniżej 1. roku życia. Ponadto, w porównaniu do materiału wyjściowego, zawiera zdecydowanie mniej białka, sodu, chloru, potasu oraz więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i niezbędnej do rozwoju mózgu laktozy. Co ważne, obniżeniu ilości białka w sztucznej mieszance towarzyszy zmiana jego składu. Dzięki zwiększeniu poziomu białek serwatkowych i zmniejszeniu ilości ciężkostrawnych białek kazeinowych mleczny zamiennik staje się podobny do ideału (wzorca), czyli do pokarmu kobiecego.
Należy również podkreślić, że produkt oznaczony numerem „2” dedykowany dla niemowlaka zawiera odpowiednie ilości składników mineralnych i witamin, dzięki temu jest dostosowany do potrzeb dzieci, wspomaga ich rozwój psychofizyczny. Jest źródłem witaminy D, jodu, selenu oraz cynku. Nie jest jednak tak lekkostrawny, jak naturalny pokarm, w związku z tym nie podaje się go na żądanie. W pierwszym tygodniu życia maluch otrzymuje 7-8 porcji mieszanki.
Rodzice dzieci, w przypadku których zastosowanie sztucznego mlecznego wyrobu jest nieuniknione, muszą skonsultować się z pediatrą. Specjalista jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jakie mleko modyfikowane jest odpowiednie dla noworodka. Ponadto, aby spełniło ono swoją funkcję, powinno być przygotowywane zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Nawet najlepszy produkt może zaszkodzić, jeśli będzie przyrządzany i podawany w nieprawidłowy sposób.
Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia karmienie piersią to optymalny sposób odżywiania noworodka i niemowlęcia. Ma ono pozytywny wpływ na rozwój malucha i wzmacnia jego więź z matką. Jest wskazane zarówno dla dzieci urodzonych o czasie, jak i dla wcześniaków. Zdarzają się jednak sytuacje, w których niezbędne jest zastosowanie mleka modyfikowanego. Wskazaniem do wprowadzenia do diety tego rodzaju mieszanek jest wrodzony niedobór laktozy. Substytut matczynego pokarmu jest koniecznością w przypadku maluchów cierpiących z powodu choroby metabolicznej o nazwie galaktozemia. Ponadto, należy go podawać, gdy u mamy występuje czynna, nieleczona gruźlica oraz gdy kobieta jest zakażona wirusami: HIV, HTLV-1 I HTLV-2. Kolejnym wskazaniem do zastosowania mlecznej mieszanki jest ciężki stan kliniczny matki i przyjmowanie przez nią niektórych leków. Na szczęście, na rynku dostępna jest wystarczająca ilość zamienników mleka kobiecego, które adresowane są do dzieci z niską masą urodzeniową i z tendencją do kolek, zaparć i reakcji alergicznych.