Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Lek jest stosowany w zapobieganiu powikłaniom kostnym, np. złamaniom, u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości (rozsiew nowotworu z pierwotnego miejsca występowania do kości) oraz w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi dorosłych pacjentów, w przypadkach, kiedy stężenie jest zwiększone z powodu obecności nowotworu. Nowotwory mogą przyspieszać przebudowę tkanki kostnej, powodując zwiększone uwalnianie wapna z kości. Taki stan określany jest jako hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową (TIH, ang. Tumor Induced Hypercalcaemia).
Dawkowanie
Lek należy stosować według zaleceń lekarza. Dawkę, częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarz. Lek Zomikos może być podawany wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny, posiadające odpowiednie przygotowanie do dożylnego podawania bisfosfonianów, tj. podawania bisfosfonianów do żyły. Lekarz zaleci wypicie odpowiedniej ilości wody przed każdym podaniem leku, aby zapobiec odwodnieniu.
Działanie
Zapobieganie powikłaniom kostnym (patologiczne złamania, złamania kompresyjne kręgów, napromienianie lub operacje kości albo hiperkalcemia w przebiegu choroby nowotworowej) u chorych z zaawansowanymi nowotworami z przerzutami do kości.Leczenie hiperkalcemii w przebiegu choroby nowotworowej.
Skład
Lek zawiera substancję: kwas zoledronowy.
Działania niepożądane
Bardzo często: małe stężenie fosforanów we krwi. Często: ból głowy i objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, zmęczenie, osłabienie, senność,dreszcze oraz bóle kości, stawów i (lub) mięśni (w większości przypadków specjalne leczenienie jest wymagane, a objawy ustępują po krótkim czasie (kilka godzin lub dni), objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności i wymiotów oraz utrata apetytu; zapalenie spojówek; mała liczba czerwonych krwinek (niedokrwistość). Niezbyt często: reakcje nadwrażliwości; niskie ci śnienie krwi; ból w klatce piersiowej; reakcje skórne (zaczerwienienie i obrzęki) w miejscu podania, wysypka, swędzenie; wysokie ciśnienie krwi, spłycenie oddechu, zawroty głowy, zaburzenia snu, mrowienie i drętwienie rąk lub stóp, biegunka; mała liczba białych krwinek i płytek krwi; małe stężenie magnezu i potasu we krwi;senność; łzawienie oczu, wrażliwość oczu na światło; nagłe uczucie zimna z omdleniem, zwiotczeniem ciała lub zapaścią; trudność w oddychaniu, z sapaniem i kaszlem; pokrzywka. Rzadko: wolne bicie serca; splątanie; w rzadkich przypadkach mogą wystąpić nietypowe złamania kości udowej szczególnie u osób długotrwale leczonych z powodu osteoporozy (należy zwrócić się do lekarza w przypadku pojawienia się bólu, osłabienia lub uczucia dyskomfortu w okolicy uda, biodra lub w pachwinie, ponieważ może to już wcześniej wskazywać na prawdopodobieństwo wystąpienia złamania kości udowej). Bardzo rzadko: omdlenie spowodowane niskim ciśnieniem krwi, silny ból kości, stawów i (lub) mięśni, czasami powodujący unieruchomienie; bolesne zaczerwienienie i (lub) obrzęk w obrębie oczu. Występowały bardzo rzadkie przypadki senności związane ze stosowaniem kwasu zoledronowego. Dlatego też należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów, obsługiwania urządzeń mechanicznych i wykonywania innych czynności wymagających skoncentrowanej uwagi.
Interakcje
Nie stwierdzono klinicznie istotnych interakcji z powszechnie stosowanymi lekami przeciwnowotworowymi, diuretykami, antybiotykami i lekami przeciwbólowymi (w badaniach klinicznych). Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku podawania leku z antybiotykami z grupy aminoglikozydów, ponieważ łącznie mogą one wywoływać efekt addycyjny, w wyniku czego mniejsze stężenie wapnia w surowicy krwi utrzymuje się przez dłuższy okres niż wymagany. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego podawania leku z innymi potencjalnie nefrotoksycznymi lekami. Istnieje możliwość powstawania hipomagnezemii w trakcie terapii kwasem zoledronowym. U chorych na szpiczaka mnogiego, lek podawany razem z talidomidem nasila nefrotoksyczność. Nie należy jednocześnie stosować innych bisfosfonianów, ponieważ łączne skutki działania tych leków nie są znane.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne bisfosfoniany, ciąża, okres karmienia piersią.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.