Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
OpisZapobieganie i hamowanie nudności oraz wymiotów wywołanych radioterapią i chemioterapią nowotworów. Zapobieganie i leczenie nudności i wymiotów okresu pooperacyjnego.
DziałanieSubstancją czynną preparatu jest ondansetron. Ondansetron stosowany jest w zapobieganiu nudnościom i wymiotom oraz w ich objawowym leczeniu. Ondansetron ogranicza działanie serotoniny (inna nazwa serotoniny to 5-hydroksytryptamina, w skrócie 5-HT) naturalnie występującej w układzie pokarmowym, nerwowym oraz w płytkach krwi substancji o wielorakim działaniu, która może powodować odruch wymiotny. Ondansetron wybiórczo blokuje receptory serotoninowe 5-HT3, znajdujące się w komórkach nerwowych ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W ten sposób uniemożliwia pobudzenie tych receptorów przez serotoninę. Promieniowanie jonizujące (radioterapia) oraz cytostatyki (chemioterapia) mogą powodować uwalnianie serotoniny w jelicie cienkim zapoczątkowując tym samym odruch wymiotny w konsekwencji pobudzenia receptorów serotoninowych 5-HT3 dośrodkowych włókien nerwu błędnego. Pobudzenie nerwu błędnego może także wywołać pobudzenie ośrodkowe prowadzące do wymiotów. Ondansetron hamuje powstawanie odruchu wymiotnego. Po podaniu doustnym ondansetron szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po ok. 90 minutach po doustnym podaniu dawki 8 mg. Po podaniu doodbytniczym (czopki) stężenie maksymalne występuje po 6 godzinach, a po podaniu domięśniowym po ok. 10 minutach. Ondansetron metabolizowany jest w wątrobie; u osób z ciężką niewydolnością wątroby okres biologicznego półtrwania leku ulega znacznemu wydłużeniu oraz zwiększa się dostępność biologiczna postaci wchłanianych z przewodu pokarmowego skutkiem zmniejszenia metabolizmu podczas pierwszego przejścia przez wątrobę.
DawkowanieDoustnie, doodbytniczo lub w postaci wstrzyknięć (dożylnych, domięśniowych), w zależności od postaci leku. Lekarz dobiera indywidualnie drogę podania i dawkę leku.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu z apomorfiną jest przeciwwskazane.
Stosowanie preparatu w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
SkładLek zawiera substancję: ondansetron w dawce 8 mg
Działania niepożądaneBardzo często lub często: bóle głowy, zaparcia, uczucie gorąca lub zaczerwienienie. Niezbyt często: drgawki, ruchy mimowolne (w tym objawy ze strony układu pozapiramidowego, takie jak napadowe przymusowe patrzenie w górę i/lub objawy dystoniczne i dyskinezy), zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej niekiedy z obniżeniem odcinka ST w zapisie EKG, niedociśnienie tętnicze, zmniejszenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia), czkawka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Rzadko lub bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, niekiedy o ciężkim przebiegu, w tym reakcje anafilaktyczne (obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny), ciężkie reakcje skórne, w tym martwica toksyczna rozpływna naskórka, przemijające zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie, zanik widzenia) występujące jednak przede wszystkim po dożylnym podaniu preparatu, wydłużenie odstępu QT w zapisie EKG, ciężkie zaburzenia rytmu serca typu torsade de pointes.
InterakcjeLeki mogące wydłużać odstęp QT w zapisie EKG (np. niektóre leki przeciwarytmiczne, pochodne chinolonów, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne, inne) oraz leki powodujące zaburzenia równowagi elektrolitowej stosowane z preparatem mogą nasilać wydłużenie odstępu QT. Należy zachować szczególną ostrożność.
Równoległe stosowanie preparatu i leków o działaniu toksycznym na serce (np. antracykliny takie jak doksorubicyna, daunorubicyna lub trastuzumab), antybiotykami (np. erytromycyna), pochodnymi imidazolu (takimi jak ketokonazol), lekami przeciwarytmicznymi (takimi jak amiodaron), beka-blokerami (takimi jak atenolol, tymolol) może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.
Równoległe stosowanie preparatu i innych leków serotoninergicznych (zwiększających aktywność receptorów serotoninowych), w tym leków z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny SSRI lub inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny SNRI może powodować wystąpienia zespołu serotoninowego, stanu zagrażającego życiu. Jeżeli lekarz uzna równoległe stosowanie leków z ww. grup za konieczne, chory powinien pozostawać pod obserwacją.
Stosowanie preparatu z apomorfiną jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko wystąpienia znacznego niedociśnienia tętniczego i utraty przytomności.
Leki silnie zwiększające aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 (np. fenytoina, karbamazepina, ryfampicyna) mogą powodować zmniejszenie stężenia ondansetronu we krwi.
Preparat może zmniejszać przeciwbólowe działanie tramadolu.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.