Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) i pokrzywki.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli, młodzież, dzieci >6 lat: zalecana dawka dobowa 5 mg (1 tabl. powl. lub 10 ml syropu). Dzieci 2-6 lat: zalecana dawka dobowa syropu 2,5 ml roztworu 2 razy na dobę (pół łyżki miarowej 2razy na dobę). Nie jest możliwe dostosowanie dawki lewocetyryzyny w postaci tabl. powl. Zaleca się stosowanie lewocetyryzyny w postaci farmaceutycznej przeznaczonej dla dzieci. Dzieci <2 lat: ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania lewocetyryzyny w tej grupie wiekowej. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów dorosłych z zaburzeniami czynności nerek, dawki muszą być ustalone indywidualnie w zależności od klirensu kreatyniny (CCr): ≥80 ml/min: 5 mg na dobę; 50-79 ml/min: 5 mg na dobę; 30-49 ml/min: 5 mg co dwa dni; <30 ml/min: 5 mg co 3 dni; <10/pacjenci dializowani: stosowanie przeciwwskazane. U dzieci z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy dostosować indywidualnie po uwzględnieniu klirensu nerkowego i masy ciała pacjenta. Nie ma szczegółowych danych dotyczących stosowania leku u dzieci z zaburzeniami czynności nerek. Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Czas trwania leczenia. Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy <4 dni w tyg. lub utrzymujące się krócej niż 4 tyg. w roku) należy leczyć zgodnie z przebiegiem choroby; leczenie można przerwać od razu po ustąpieniu objawów i wznowić po ponownym ich wystąpieniu. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy >4 dni w tyg. i utrzymujące się dłużej niż 4 tyg. w roku) można zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia w okresie ekspozycji na alergeny. Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania lewocetyryzyny obejmuje co najmniej 6-mies. okres leczenia. Doświadczenie kliniczne z zastosowaniem racematu w leczeniu przewlekłej pokrzywki oraz przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa obejmuje okres do 1 roku. Sposób podania. Tabletkę należy połknąć w całości i popić płynem. Zaleca się przyjmowanie dawki dobowej w jednej dawce na dobę. Syrop może być przyjmowany nierozcieńczony lub rozcieńczony w szklance wody. Syrop należy wypić bezpośrednio po jego rozcieńczeniu. Lek w obu postaciach można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest lewocetyryzyna. Chemicznie, jest ona lewoskrętnym enancjomerem cetyryzyny. Oznacza to, że lewocetyryzyna ma taki sam sumaryczny wzór chemiczny jak cetyryzyna, lecz różni się od niej przestrzennym rozmieszczeniem atomów w cząsteczce, co powoduje różnice we właściwościach obu postaci. Lewocetyryzyna, podobnie jak cetyryzyna blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Łagodzi objawy alergiczne takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych,. Działanie lewocetyryzyny w dawce równej połowie dawki cetyryzyny jest porównywalne do działania cetyryzyny, zarówno na skórę, jak i na błonę śluzową nosa.
Skład
Lek zawiera substancję: lewocetyryzyna (dichlorowodorek lewocetyryzyny) w dawce 5 mg
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból brzucha, nudności, zwiększenie masy ciała, zaburzenia akomodacji oka, niewyraźne widzenie, agresja, pobudzenie, drgawki, bóle mięśni, zwiększenie częstości serca (tachykardia), kołatania serca, zaburzenia czynności wątroby (w tym zapalenie wątroby), reakcje skórne (wysypka, pokrzywka, świąd), reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs anafilaktyczny).
Interakcje
Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących interakcji leków z lewocetyryzyną. Badania z racemiczną cetyryzyną (mieszaniną postaci lewo– i prawoskretnej cetyryzyny) nie wykazały interakcji z: ketokonazolem, itrakonazolem, erytromycyną, azytromycyną, glipizydem, pseudoefedryną, diazepamem lub cymetydyną.
Teofilina (lek stosowany w astmie) w dawce 400 mg na dobę może zmniejszać szybkość wydalania cetyryzyny. Lewocetyryzyna w skojarzeniu z alkoholem lub lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. lekami nasennymi, uspokajającymi, zwiotczającymi mięśnie, przeciwbólowymi) może nasilać ich hamujące działanie na ośrodkowy układ nerwowy.
Podczas leczenia należy unikać spożywać alkoholu. Pokarm nie zmniejsza stopnia wchłaniania lewocetyryzyny, może zmniejszać szybkość jej wchłaniania.
Preparat może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych.
Przeciwwskazania
Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu oraz na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie ciężka niewydolność nerek.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.