Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Lek stosuje się w leczeniu zakażeń: gardła, zatok, ucha środkowego, płuc lub zakażeń w obrębie klatki piersiowej, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci po 12. roku życia:
Zakażenia górnych dróg oddechowych: 250–500 mg 2 razy na dobę.
Zakażenia dolnych dróg oddechowych: 500 mg 2 razy na dobę.
Zakażenia skóry i tkanek miękkich: 250–500 mg 2 razy na dobę.
Niepowikłane zakażenia dolnych dróg moczowych: 125–250 mg 2 razy na dobę.
Wczesne stadium boreliozy: 500 mg 2 razy na dobę przez 20 dni.
Niepowikłana rzeżączka: pojedyncza dawka 1 g.
Dzieci 5–12 roku życia:
Wskazania jak u dorosłych, o ile występują u dzieci z tej grupy wiekowej: 125–250 mg 2 razy na dobę.
Ostre zapalenie ucha środkowego: 250 mg 2 razy na dobę.
Preparat Xorimax w postaci tabletek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 5. roku życia. W tej grupie wiekowej lekarz może zalecić stosowanie preparatu w innej postaci. Nie ma doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania aksetylu cefuroksymu u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia.
U osób w podeszłym wieku lub z zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności o ile dawka dobowa nie jest większa niż 1 g. Jeżeli klirens kreatyniny jest mniejszy niż 20 ml/min należy zachować ostrożność. Specjalnego schematu dawkowania wymagają chorzy poddawani hemodializom.
Stosować doustnie. Xorimax należy przyjmować wkrótce po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, nie należy ich rozgryzać, łamać ani kruszyć.
Działanie
Xorimax jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje wywołujące zakażenia. Należy do grupy tzw. cefalosporyn.
Skład
Preparat zawiera substancję: cefuroksym (aksetyl cefuroksymu) w dawce 500 mg
Działania niepożądane
Xorimax to preparat, którego stosowanie może powodować: zawroty głowy, biegunkę, nudności i ból brzucha, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle głowy, dodatni odczyn Coombs'a, małopłytkowość, leukopenia, wymioty, wysypki skórne, anafilaksja, reakcja Jarisha i Herxheimera, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, żółtaczkę (głównie zastoinowa), zapalenie wątroby.
Interakcje
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności poinformuj lekarza jeżeli stosujesz:
· leki zobojętniające sok żołądkowy
· leki o działaniu bakteriostatycznym (np. chloramfenikol, antybiotyki makrolidowe, erytromycyna, tetracykliny, sulfonamidy)
· probenecyd
· antybiotyki aminoglikozydowe
· amfoterycynę
· leki moczopędne (np. furosemid).
Należy unikać równoległego przyjmowania leków zobojętniających sok żołądkowy, ponieważ mogą one zmniejszać wchłanianie preparatu. Nie należy równolegle stosować antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym (takich jak np. chloramfenikol, erytromycyna, sulfonamidy, tetracykliny, antybiotyki makrolidowe) ponieważ mogą one osłabić bakteriobójcze działanie cefuroskymu (cefuroksym także może osłabiać skuteczność ich działania). Probenecyd opóźnia wydalanie antybiotyku i może powodować nasilenie i wydłużenie czasu jego działania. Równoległe stosowanie silnie działających leków moczopędnych, antybiotyków aminoglikozydowych lub amfoterycyny może wywierać niekorzystny i toksyczny wpływ na czynność nerek (działanie nefrotoksyczne); zaleca się zachowanie ostrożności.
Osoby z nadwrażliwością na penicyliny mogą być także uczulone na cefalosporyny (krzyżowa reakcja alergiczna).
Wpływ cefuroksymu na wyniki badań laboratoryjnych:
Preparat może powodować fałszywie dodatni wynik testu Coombsa (może to zaburzać wyniki prób krzyżowych). Cefuroksym może wpływać na wyniki oznaczeń stężenia glukozy we krwi i w moczu. W przypadku wykonywania tych badań należy poinformować lekarza i osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badań w laboratorium o stosowaniu cefuroksymu.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki beta-laktamowe np. z grupy cefalosporyn.
Nie należy stosować preparatu u chorych z nadwrażliwością na penicylinę, ponieważ może u nich występować również nadwrażliwość na cefalosporyny (w tym cefuroksym).
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.