Kategorie
Czysta wazelina posiada liczne zastosowania. Można aplikować ją na usta, ale też na wysuszone partie ciała. Ponadto wazelina jest wykorzystywana jako naturalne serum na porost rzęs. Niektórzy aplikują ją na suche skórki przed manicure. Wazelina stanowi bazę, do której dodaje się cukier, aby uzyskać peeling do ust. Usuwa on martwy naskórek i wygładza wargi. Jej zastosowanie jest wszechstronne. Jakie właściwości ma wazelina kosmetyczna i kto może korzystać z jej dobrodziejstw?
Wazelina o ust stanowi często wybierany kosmetyk, ponieważ działa kilkutorowo. Po pierwsze, warto aplikować ją zapobiegawczo przy niekorzystnych czynnikach zewnętrznych takich jak wiatr, słońce, deszcz, śnieg czy słona woda morska. Wspomniane warunki środowiskowe prowadzą do odwodnienia naskórka, przez co wargi stają się spierzchnięte i spękane. Wazelina na usta to kosmetyk, który odżywia i regeneruje skórę, ponieważ tworzy na niej warstwę okluzyjną. Zapobiega ona przeznaskórkowej utracie wody.
Wazelina biała jest przeźroczysta na skórze, ale pozostawia subtelny połysk, który optycznie powiększa wargi i sprawia, że wyglądają na pełniejsze niż w rzeczywistości.
Od lat dużą popularnością cieszy się wazelina w słoiczku. Nakłada się ją na suche miejsca przy użyciu palców. Wielu osobom ta forma aplikacji nie odpowiada i wzbudza zastrzeżenia natury higienicznej. Z pomocą przychodzi wazelina w sztyfcie, którą można nakładać na spierzchnięte wargi poza domem, gdy nie ma się dostępu do łazienki, aby umyć dłonie.
Branża kosmetyczna nieustannie doskonali swoje wyroby, dostosowując sposób ich aplikacji do potrzeb klientów. Efekt wdrażania innowacji stanowi wazelina w sprayu, którą nakłada się bezpośrednio na przesuszone obszary.
Wazelina to produkt o charakterze natłuszczającym, który pozyskuje się podczas rafinacji ropy naftowej. Poddaje się ją dokładnemu oczyszczaniu, dlatego rekomenduje się ją alergikom. Występuje w składzie wielu dermokosmetyków.
Skóra czasem ulega odwodnieniu i wysuszeniu, przez co wygląda mało estetycznie. Tym niekorzystnym zjawiskom towarzyszą dolegliwości bólowe, pieczenie, zaczerwienienie i świąd. Omawiany problem dotyczy nie tylko atopików i alergików. Skarżą się na niego również właściciele skóry normalnej, u których okresowo obserwuje się wysuszenie zgięć łokci i kolan. Z pomocą przychodzi wazelina, która odtwarza naturalny płaszcz hydrolipidowy. Składa się on z substancji tłuszczowych, które zapobiegają odparowywaniu wody z powierzchni ciała.
Wazelina przynosi świetne rezultaty w problemach z suchą skórą. Odradza się jej stosowanie osobom, które zmagają się z cerą tłustą i trądzikową. Może bowiem wykazywać działanie komedogenne. Zapychając ujścia gruczołów łojowych, stwarza dogodne warunki dla bakterii beztlenowych, co skutkuje powstawaniem zaskórników. Wazelina może być przez wszystkich stosowana na spierzchnięte usta i suche skórki wokół paznokci. Na twarz, szyję, dekolt i plecy jej nakładanie zaleca się tylko właścicielom cery suchej, alergicznej i atopowej.
Wazelina cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Wielu z nich pamięta czasy, kiedy nawilżano nią nie tylko usta, ale też skórzane buty. Firmy kosmetyczne starają się wzbogacać swoje formuły. Owocem ich działań jest wazelina z olejkami roślinnymi i witaminami. Dodatkowe składniki wzmacniają działanie nawilżająco-regenerujące. Ponadto coraz częściej wazelina nie jest biała, lecz zabarwiona na kolor, który na ustach wygląda jak różowy czy czerwony błyszczyk. Pełni zatem funkcje estetyczne.