Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Przeciwwskazania
Opis
Zmętnienia i wylewy krwawe do ciała szklistego różnego pochodzenia, zmiany okołonaczyniowe naczyń siatkówki, zmętnienia jako pierwszy objaw zaćmy starczej.
Dawkowanie
Miejscowo do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Po zakropleniu preparatu zaleca się uciśnięcie kącików oczu przez 1-2 minuty. Takie postępowanie może ograniczyć ogólne wchłanianie leków podawanych do oka i ograniczyć wystąpienie działań niepożądanych. Uwaga! Przed zakropleniem oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe. Należy odczekać przynajmniej 15 minut po wkropleniu preparatu przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Substancją czynną preparatu jest jod (jodek potasu). W okulistyce stosowany jest miejscowo do leczenia zmętnień ciała szklistego i soczewki. Jedną z przyczyn powstawania zaćmy jest utlenianie grup tiolowych (inaczej grupy wodorosiarczkowe -SH) białek rozpuszczalnych soczewki i tworzenie dwusiarczkowych wiązań wewnątrzcząsteczkowych oraz pomiędzy cząsteczkami białek. Na skutek tych procesów białka soczewki stają się nierozpuszczalne i dochodzi do stopniowego powstawania zmętnień soczewki. Preparat, dzięki zawartości beztlenowego związku jodu, może redukować wiązania dwusiarczkowe białek soczewki oka do wolnych grup tiolowych. W ten sposób może opóźniać proces powstawania zaćmy i może spowolniać proces degeneracji soczewki.
Skład
1 ml roztworu zawiera 3 mg jodku potasu i 3 mg jodku sodu.
Działania niepożądane
Po zapuszczeniu kropli może wystąpić nieznaczne, przejściowe uczucie pieczenia. Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.
Interakcje
Nie stwierdzono występowania interakcji z lekami podawanymi ogólnoustrojowo.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Zaburzenia czynności tarczycy.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.